Що буде, коли після завершення пандемії COVID-19 повернеться грип

Що буде, коли після завершення пандемії COVID-19 повернеться грип

Під час щорічного сезону грипу багато людей відчувають звичайні симптоми: нежить, чхання, ломоту в тілі та лихоманку. Грип також може бути небезпечним: тільки в США віруси грипу викликають сотні тисяч госпіталізацій і десятки тисяч смертей щорічно.

Однак під час пандемії відбулися радикальні зміни – число інфекцій, що викликає грип та інші респіраторні віруси, різко скоротилося, а в деяких частинах світу певні види цих патогенів перестали зустрічатися.

За словами імунолога з Єльського університету Еллен Фоксман, за перші три місяці 2020 року було зареєстровано близько 3000 підтверджених випадків грипу, а у 2021 році – жодного. Основною причиною цього вважається носіння масок, соціальне дистанціювання та інші обмеження, введені для запобігання поширенню SARS-CoV-2. Однак вчені очікують, що після скасування цих заходів зниклі віруси повернуться.

Відео дня
Ситуація з грипом у період пандемії COVID-19

Багато вчених очікували, що суворі заходи, прийняті під час цієї пандемії, приведуть до скорочення інфекцій, що викликаються іншими респіраторними вірусами. І дійсно, ознаки того, що грип стримується, почали з'являтися на ранніх етапах пандемії. У квітні минулого року Бен Коулінг, епідеміолог з інфекційних захворювань з Гонконзького університету, і його колеги використовували дані епіднагляду та госпіталізацій і визначили, що в Гонконзі передача грипу серед населення в цілому знизилася на 44% після вжиття заходів щодо обмеження поширення SARS-CoV-2.

Подібні тенденції відзначалися і в інших країнах. В Австралії, наприклад, дослідники повідомили, що в порівнянні з аналогічними періодами в роки до COVID, з квітня по серпень 2020 роки кількість випадків зараження RSV (респіраторно-синцитіальним вірусом) та грипом у дітей знизилася більш ніж на 98%.

Скотт Хенслі, вірусний імунолог з Університету Пенсільванії, говорить, що зупинка грипу і RSV і продовження поширення COVID-19 пов'язано з різними причинами. Одна з них – існування великої популяції людей, чутливих до COVID-19, оскільки SARS-CoV-2 – новий вірус. Відносно грипу у популяцій більш високі рівні імунітету, тому що раніше багато людей були інфіковані. Інша можлива причина полягає в тому, що SARS-CoV-2 більш заразний.

Що сталося з генетичною різноманітністю вірусів грипу

Під час пандемії не тільки різко впала кількість випадків грипу в деяких частинах світу, але і число вірусів грипу також стало значно менше різноманітним – настільки, що деякі варіанти вірусу, можливо, зникли. Це можна вважати серйозним колапсом генетичної різноманітності вірусів грипу.

Існує чотири типи вірусів грипу: A, B, C і D, які своєю чергою мають підтипи. За словами генетиків, за період пандемії лінія B / Yamagata зникла, а серед сезонного грипу типу А, яких зазвичай циркулює понад п'ять, залишилося, схоже, тільки два підтипи.

За словами вчених, пропуск сезонного грипу і RSV безпрецедентний, і в новітній історії такого не було. З огляду на здатність вірусів змінюватися і пристосовуватися, вони, мабуть, незабаром повернуться. Ключове питання, яке зараз цікавить вірусологів – як вони будуть виглядати після повернення.

У чому полягає небезпека перерви в циркуляції грипу і RSV

Перерва контакту з грипом і RSV могла привести до зниження імунітету до деяких з цих патогенів. Такі ознаки були виявлені в Гонконзі: після тривалого закриття шкіл, застуди, викликані риновірусами, повернулися після повернення в класи, попри вимогу до учнів і співробітників завжди носити маски та дотримуватися суворих заходів дистанціювання.

Крім дорослих і дітей, які пережили паузу в зіткненні з вірусами понад рік, також за цей період виросли діти, які ніколи не піддавалися впливу грипу і RSV. Вважається, що діти є переносниками вірусів серед інших членів суспільства, тому у дітей з'являється великий ризик захворіти, а у патогенів – безперешкодно поширюватися і мутувати.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки