ТОП-10 аналізів: які потрібно здавати щороку
Щоб відстежити найменші патології в організмі та розпочати своєчасне лікування, важливо щороку здавати аналізи, – стверджують лікарі. Адже з віком наш організм зношується, а неправильний спосіб життя лише прискорює цей процес, що може призвести до передчасного старіння та розвитку хронічних захворювань.
Більшість людей, як правило, ігнорують тривожні сигнали організму, доки вони не набувають форми хвороби. Цукровий діабет, раптова зупинка серця та мозкові інсульти – в останні десятиліття ці явища все частіше спостерігаються у суспільстві. Що зробити для свого організму, щоб не було пізно?
Краще раніше, ніж ніколи
Щоб вчасно діагностувати захворювання та приступити до його лікування, важливо щороку проходити профілактичне обстеження здоров'я. Здати кілька аналізів – найпростіше, що можна зробити для свого здоров'я.
Це особливо актуально для людей, в сім'ях яких в анамнезі були хвороби серця, діабет, високий кров'яний тиск, рак.
Ненадійний характер людського життя став ще більш очевидним за останні кілька років: з'являються нові віруси та хвороби, а разом з ними й безліч проблем зі здоров'ям. Тільки здоровий організм зможе впоратися із різними екологічними проблемами, - кажуть вчені.
Аналізи, які чимало розкажуть
З віком імунітет та відновлювальні властивості організму знижуються, тому людина повинна регулярно звертатися до лікаря та щорічно робити медичні тести. Здавши ці аналізи, можна з точною достовірністю розуміти, що відбувається у вашому організмі, - пише медичне видання Healthline.
Моніторинг артеріального тиску: здоровим людям, які не мають скарг на тиск, рекомендується моніторити тиск вдвічі на рік. В ідеалі АТ має бути нижчим за 130/84 мм рт.
Загальний аналіз крові покаже, чи немає анемії чи захворювань крові. Рівень лейкоцитів та швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ) дозволить відстежити наявність запального процесу.
Загальноклінічний аналіз сечі дозволяє проаналізувати стан сечостатевої системи, відстежити роботу нирок, печінки, можливі запалення чи інфекції, вчасно помітити цукровий діабет.
Аналіз крові на цукор. Підвищений цукор у крові може призвести до розвитку цукрового діабету. На ранніх етапах іноді достатньо скоригувати харчування й почати вести більш активний спосіб життя, щоб уникнути розвитку захворювання. Особливо рекомендують цей тест людям із малорухливим способом життя, ожирінням та сімейним анамнезом, щоб виключити діабет.
- Людина не є діабетиком при значенні глікованого гемоглобіну нижче 5,7, переддіабетичним вважається показник до 6,3 і діабетичним вище 6,4.
Функціональний тест печінки: його можна проводити щорічно, щоб виключити хронічне захворювання печінки та жировий гепатоз.
Тест функції щитовидної залози (тиреоїдні гормони): якщо є симптоми недостатньої активності щитовидної залози, такі як збільшення ваги, випадіння волосся та нерегулярні менструації, вам необхідно пройти цей тест.
Ліпідний профіль: цей тест важливий, особливо для людей, які ведуть малорухливий спосіб життя, і тих, у кого у сім'ї є серцеві захворювання. Холестерин ЛПНЩ в ідеалі має бути нижчим за 100, а ЛПЗЩ має бути у верхньому нормальному діапазоні.
УЗД черевної порожнини: це можна робити щорічно людям з ожирінням печінки або жовчним міхуром/поліпами у нирках в анамнезі.
Скринінг на інфекції, що передаються статевим шляхом: його слід проводити щорічно тим, хто веде активне статеве життя.
Сучасна медицина дозволяє вчасно виявити будь-які прояви захворювань навіть на ранньому етапі. Чим раніше ви знатимете про особливості свого організму, тим легше буде підтримувати здоров'я протягом усього життя.