Це не ВІЛ: вчені назвали найбільш убивчий вірус

40,8 т.
Це не ВІЛ: вчені назвали найбільш убивчий вірус

Головний вбивця людей - це не ВІЛ, не вірус сказу і не малярія, а штами вірусу гепатиту, які щорічно забирають життя понад 1,3 мільйона осіб.

Про це йдеться в статті, опублікованій у журналі Lancet, яку цитує "Популярна механіка".

"Гепатит губить більше людей, ніж ВІЛ, малярія і туберкульоз. Такий сумний хід подій пов'язаний із тим, що боротьба з гепатитом ніколи не входила в політичні пріоритети всіх провідних країн світу і що не існує якихось глобальних систем для фінансування подібних проектів", - прокоментував відкриття Чарльз Гор, президент Всесвітнього альянсу по боротьбі з гепатитом.

Щороку ВООЗ та інші організації охорони служби ООН публікують у журналі Lancet звіти, присвячені тому, які хвороби і проблеми зі здоров'ям сьогодні турбують людство і скільки років життя вони забирають. Звіти служать керівництвом до дії для політичних органів ООН та установ охорони служб окремих країн.

Цього року автори зробили акцент не на хвороби, породжені проблемами в роботі організму самої людини або поганими умовами життя, а на вірусні, бактеріальні та паразитарні інфекції. Для складання картини їхньої еволюції за останні 40 років вчені зібрали і проаналізували медичні архіви зі 147 країн світу.

На частку інфекцій у середньому припадає приблизно 19,4% смертей, що сталися за ці роки, і їхня загальна кількість поступово зростає. Вчені пов'язують це з погіршенням стандартів охорони здоров'я та різким зростанням населення в країнах, що розвиваються.

Лідируючу роль, на деяке здивування самих авторів звіту, зайняв вірусний гепатит - в останні роки він забрав життя приблизно 1,34 мільйона людей. Причиною смерті ставала не тільки сама хвороба, а й пов'язані з нею цироз і рак печінки та інші ускладнення. Друге місце зайняв туберкульоз із 1,2 мільйона смертей, третє - ВІЛ, який убив приблизно мільйон осіб, а четверте - малярія (719 тисяч жертв).

Ці цифри, як відзначають медики - це ще досить скромні оцінки: тільки 25 країн, зокрема і Росія, надають досить достовірну статистику щодо смертності. Реальна кількість жертв ВІЛ, гепатиту та інших хвороб може бути помітно більшою.

Гепатит небезпечний тим, що кількість викликаних ним смертей не зменшилася за останні роки, як це сталося з ВІЛ, туберкульозом та малярією, а виросла на 22%.

Однією з причин цього, крім нестачі у фінансуванні і дорожнечі вакцин і ліків від гепатиту, є те, що більшість людей не підозрює, що вони заражені цим вірусом. За поточними оцінками дослідників, лише 5% жителів розвинених і країн, що розвиваються, знають про свій діагноз і проходять лікування в медичних установах.

Що цікаво, найбільш "розкрученим", але який не є небезпечним збудником хвороб став вірус Зіка - на його частку припадає лише дві смерті в 2015 році і 19 втрачених життів у 2016 році. За прогнозами вчених, тренд збережеться і надалі, при цьому вірус Зіка навряд чи буде становити значну загрозу, що дасть вченим час на створення вакцини для боротьби з ним.

Як раніше повідомляв "Обозреватель", криптококоз виникає при вдиханні спор грибів, які витають у повітрі.