Як стрес впливає на посивіння волосся

Як стрес впливає на посивіння волосся

Посивіння волосся є повсюдною, видимою і ранньою ознакою біологічного старіння людини. Час початку посивіння волосся варіює між людьми, а також між окремими волосяними фолікулами в залежності від генетичних та інших біоповедінкових факторів.

Дослідники говорять про можливість вимірювання процесу, при якому волосся стає сивим, і надають ранні докази того, що іноді це можна повернути назад. Результати роботи були опубліковані в журналі eLife.

Причини посивіння

Колір волосся втрачається, а пасма стають сивими у міру зменшення кількості меланіну – пігменту, що міститься в шкірі, очах і волоссі. Перш ніж волосся з'являться зі шкіри голови, вони проростають під шкірою в фолікулах, які отримують від тіла хімічні та електричні сигнали, в тому числі гормони стресу. Як тільки волосся з'являються, вони тверднуть, а їх молекулярна структура зберігається і відбивається в їх пігментації.

У більшості людей з третього десятиліття життя спостерігається депігментація все більшої кількості стрижнів волосся. Вважається, що вікове посивіння пов'язане з виснаженням стовбурових клітин меланоцитів цибулини та зовнішньої кореневої оболонки, нейроендокринними змінами та іншими факторами, включаючи окислювальні пошкодження пігментної одиниці волосяного фолікула, що ймовірно, є вихідним драйвером, що домінує.

Хоча втрата пігментації є найбільш помітною зміною серед сивіючого волосся, депігментоване волосся також відрізняється від своїх пігментованих аналогів, в тому числі швидкістю зростання.

Хід дослідження

Вчені, використовуючи сканери з високою роздільною здатністю, виявили невеликі зміни кольору в окремих пасмах людського волосся. Вони виміряли втрату кольору окремих пасом людського волосся у 14 добровольців, які вели щоденники, щоб документувати щотижневі рівні стресу.

Керівник дослідження – доцент кафедри поведінкової медицини Коледжу лікарів і хірургів Вагелоса Колумбійського університету в Нью-Йорку, Мартін Пікард, каже, що результати виявилися несподіваними. У міру того як добровольці відчували більший стрес, волосся втрачали пігмент. Але коли стрес зменшувався, волосся знову набули кольору.

Був використаний метод, що дозволяє захоплювати зображення крихітних фрагментів волосся (зростання за 1 годину). Виявилося, що волосся людини зберігає інформацію про біологічну і психологічну історію, подібно кільцям стовбура дерева. Вивчення дозволило дослідникам оцінити втрату пігменту. Крім зміни кольору волосся також спостерігалися зміни в 300 білках.

Для дослідження була розроблена математична модель, що дозволяє передбачити, що може статися з людським волоссям з плином часу, і припустити, що в житті людини є момент, коли стрес може тимчасово викликати втрату кольору, але це можна виправити, якщо напруга ослабне.

Таким чином дослідникам вдалося встановити зв'язок між динамікою посивіння і зворотного фарбування волосся з психосоціальним впливом і біоповедінковими факторами.

Використаний підхід до оптичного цифрування розширює попередні спроби витягти тимчасову інформацію з людського волосся та ілюструє корисність профілювання посивіння як повчальної та чутливої ​​моделі психобіологічного дослідження. Для підтвердження отриманих даних необхідні додаткові проспективні дослідження з більшими розмірами вибірки.

Результат дослідження

Дослідження доповнює велику кількість доказів, що вказують на те, що старіння не є лінійним, фіксованим біологічним процесом і його можна уповільнювати.

Якщо вдасться досягти ще більш глибокого розуміння біологічної основи втрати пігментації волосся, можливо, що одного разу ранню сивину можна буде повернути назад, відвідавши замість перукарні кабінет лікаря.