Ефективність хірургічного втручання для профілактики інсульту

Ефективність хірургічного втручання для профілактики інсульту

Нещодавно дослідники підтвердили, що довгострокові ефекти щодо інсульту, що приводить до інвалідизації або смерті, від операції на сонній артерії та стентування порівнянні у пацієнтів з діагностованим важким стенозом сонної артерії. Про це повідомлялося на сесії в Європейському кардіологічному суспільстві (ESC), результати також були опубліковані в The Lancet.

Важкий стеноз сонної артерії характеризується підвищеним ризиком інсульту. Стентування сонної артерії (CAS) і хірургічне втручання, також зване каротидна ендартеректомія (CEA), відновлює прохідність судини та знижує ризик виникнення інсульту в довгостроковій перспективі.

Згідно з даними загальнонаціонального реєстру Німеччині, приблизно 1% серед безсимптомних пацієнтів CAS і CEA пов'язані з ризиком інвалідизуючого інсульту або летального результату. Однак порівняльні дані про довгостроковий захисний ефект двох процедур були відсутні.

Відео дня

За словами головного дослідника, професора Елісон Холлідей з Оксфордського університету, Великобританія, дослідження показало, що для пацієнтів з сильно звуженою сонною артерією стентування і хірургічне втручання мають однаковий ефект на шанси отримати інвалідизуючий або смертельний інсульт. Ризик від кожної процедури становить приблизно 1%. Однак після цього річний ризик протягом наступних п'яти або більше років знижується вдвічі – з 1 до 0,5% в рік.

Що відомо про дослідження

ACST-2 – найбільше дослідження для порівняння довгострокового ефекту CAS і CEA на інсульт у безсимптомних пацієнтів з сильно звуженою сонною артерією, яка ще не викликала інсульт.

У дослідження були включені пацієнти з важким звуженням сонної артерії (зменшення діаметра на 60% або більше на УЗД) без недавнього інсульту або інших неврологічних симптомів. У цьому випадку можливе проведення як CAS, так і CEA, однак для прийняття остаточного зваженого рішення, яка процедура краще, доводів було недостатньо.

Всього було вибрано 3625 пацієнтів зі 130 центрів 33 країн. Учасники були випадковим чином розподілені 1:1 для проведення CAS або CEA і спостерігалися в середньому протягом п'яти років. Основними наслідками були:

  • процедурні ризики: захворюваність і смертність протягом одного місяця після втручання;

  • непроцедурний інсульт, розділений за ступенем тяжкості.

Що стосується процедурних ризиків, то у 1% пацієнтів в обох групах був інсульт, що приводить до інвалідності, або вони померли протягом 30 днів (15 пацієнтів були віднесені до CAS і 18 до CEA), а у 2% пацієнтів був процедурний інсульт, що не приводить до інвалідності (48 віднесені до CAS і 29 до CEA).

Основним результатом був п'ятирічний непроцедурний інсульт. Смертельний або інсульт, що приводить до інвалідності, стався у 2,5% пацієнтів у кожній групі при співвідношенні частоти CAS в порівнянні з CEA 0,98. Метааналіз цього і всіх інших великих випробувань CAS в порівнянні з CEA дав аналогічний несуттєвий результат для будь-якого інсульту.

Первинна профілактика інсульту

Первинна профілактика стосується лікування людей, у яких не було інсульту в анамнезі. Заходи щодо зниження ризику при первинній профілактиці можуть включати медикаментозну терапію, в т. ч. антикоагулянти, антиагреганти тромбоцитів, препарати для контролю діабету, депресії, гіпертонії та ін. Також важливу роль у профілактиці інсульту грає відмова від куріння, зниження ваги, збільшення фізичної активності.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки