ПЕТ-КТ: ефективна діагностика раку

ПЕТ-КТ: ефективна діагностика раку

Страх, розгубленість, безпорадність - більшість людей сприймає рак як смертний вирок. Та сьогодні при своєчасному діагностуванні й лікуванні чимало пацієнтів одужують та живуть у ремісії довгі роки. Цікавий той факт, що більшість пацієнтів, які вижили після раку, є вихідцями з економічно розвинених країн, таких як країни Європи та США.

На думку вчених, смертність хворих на рак знизилася завдяки науковому прогресу, включаючи вдосконалення технологій та обладнання для діагностики. Позитронно-Емісійна Томографія (ПЕТ-КТ) – один із найсучасніших інформативних методів діагностики онкологічних захворювань, доступний в Україні. Скільки коштує така діагностика? Чим вона відрізняється від КТ? І чому така технологія може рятувати життя?

Інформативність і точність діагнозу

Саме рання, якісна діагностика підвищує всі шанси на успішне лікування онкологічних захворювань. Адже рак, діагностований на ранній стадії, ще не поширився в організмі, що в рази підвищує ефективність лікування. Саме сучасні технології діагностики дозволяють якнайшвидше виявити небезпечні патології.

Будь-який метод радіологічної візуалізації не може мати 100% чутливість для виявлення раку. Тому лікарі часто використовують кілька способів візуалізації, які доповнюють один одного. До того ж, існує безліч схожих патологій, які складно розрізнити без якісної, точної діагностики.

Наприклад, радіологічна візуалізація не може без морфологічної верифікації відрізнити невелику доброякісну пухлину від злоякісної. Щоб підвищити точність діагностування, найефективніше поєднувати кілька методів, - упевнені лікарі.

Позитронно-емісійна томографія – один із найбільш сучасних та точних методів діагностики онкологічних захворювань, який дозволяє виявити патології на ранніх стадіях раку, а також спостерігати за станом пацієнта після лікування. ПЕТ-КТ рекомендований у таких випадках:

  • для визначення точної локації пухлини, її розміру та форми;
  • щоб виявити поширеність раку по всьому організму перед хірургічним втручанням;
  • для розробки плану променевої терапії;
  • для спостереження організму після лікування;
  • переконатись, що немає рецидиву.

Здоров'я – дорожче чи скільки коштує ПЕТ-КТ в Україні?

Позитронно-емісійна томографія - це досить коштовна процедура. Сучасні онкологічні клініки проводять діагностику раку за допомогою технології ПЕТ-КТ за приблизно 20 000 гривень. Аргументують високою інформативністю діагностування, що у рази підвищує ефективність лікування.

У чому різниця між КТ та ПЕТ-КТ?

Для виявлення наявності ракових клітин в організмі за допомогою комп'ютерної томографії з контрастом використовують йодовмісний препарат, а при ПЕТ-КТ застосовують радіофармпрепарат:

таким чином, гамма-випромінювання радіонуклідів, яке реєструє томограф під час проведення ПЕТ, дозволяє виявити пухлини розміром менше міліметра. КТ та МРТ томографи не дозволяють діагностувати онкологічні патології на таких ранніх стадіях.

Чи рекомендовано ПЕТ-КТ здоровій людині?

Здорова людина може проходити діагностику ПЕТ-КТ, оскільки при обстеженні з використанням позитронно-емісійної та комп'ютерної томографії організм людини отримує променеве навантаження в межах від 3,7 до 8 мЗв. Допустима межа опромінення у здорових людей не повинна перевищувати 20 мЗв, а у пацієнтів із онкологічною патологією – не вище 300 мЗв.

Лікарі рекомендують не робити ПЕТ-КТ з контрастом протягом 21 дня після останньої процедури хіміотерапії, 7 днів після біопсії, 60 днів після оперативного втручання та 90 днів після курсу променевої терапії.

Направлення лікаря на ПЕТ-КТ, як правило, пацієнт отримує після попереднього обстеження УЗД, МРТ, КТ, сцинтиграфії і т.д. Якщо отриманих даних виявляється недостатньо, лікар може рекомендувати ПЕТ-сканування.

Використання позитронно-емісійної та комп'ютерної томографії дозволяє з максимальною точністю визначити стан пацієнта. Незважаючи на високу вартість процедури, вона може стати ключовою ланкою у правильному та своєчасному лікуванні раку, а отже, і рятувати життя сотень тисяч пацієнтів. Як свідчить світова практика, інноваційні технологій для діагностики грають вирішальну роль в успішному лікуванні онкологічних патологій.