Рак простати: вік, генетика та інноваційні методи діагностики

Рак простати: вік, генетика та інноваційні методи діагностики

Рак простати – це один із найпоширеніших типів раку серед чоловіків у всьому світі. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань США, приблизно 13 чоловіків із 100 страждають від цього захворювання. Саме вік є основним фактором ризику раку простати. Хоча лікарі й рекомендують чоловікам регулярне обстеження у віці 55-69 років, однак експерти діагностують захворювання й у більш молодшому віці.

Наприклад, афроамериканці схильні до розвитку раку простати у молодшому віці - від 44-46 років. До сьогодні лікарям невідомі причини розвитку захворювання, проте за даними кількох досліджень, генетика, вік та ожиріння можуть спровокувати рак простати. Як дбати про своє здоров'я чоловікам після 55 років та які види скринінгу пропонує сучасна медицина?

Рак простати та вік 

Передміхурова залоза – це невелика залоза в малому тазі, яка є частиною чоловічої репродуктивної системи. Вона знаходиться між статевим членом та сечовим міхуром, оточуючи уретру. Основна функція простати – вироблення густої білої рідини, яка при змішуванні зі спермою утворює сперму.

Ризик раку простати збільшується з віком. За даними дослідження 2018 року, лікарі діагностують рак простати у 1 з 350 чоловіків віком від 50 років, у 1 з 52 чоловіків віком від 50 до 59 років, і у майже 60% чоловіків старше 65 років.

У афроамериканських чоловіків захворюваність на рак простати вища, ніж у інших груп, як і ймовірність смерті. Афроамериканці також схильні до ризику розвитку раку простати в молодшому віці, що вимагає більш раннього скринінгу.

Однак ранний скринінг раку простати пов'язаний із потенційними ризиками, такими як хибнопозитивні та хибнонегативні результати. Процедура може допомогти виявити можливі ознаки раку. Лікар зазвичай проводить біопсію для точного визначення раку.

Деякі експерти рекомендують людям із високим ризиком розпочинати скринінг у віці 45 років, що на 5-10 років раніше за рекомендований вік для інших чоловіків.

Симптоми та причини раку простати

Симптоми раку простати зазвичай проявляються, коли передміхурова залоза збільшується та починає впливати на уретру. Ці симптоми зазвичай включають:

  • підвищену потребу у сечовипусканні;
  • напругу під час сечовипускання;
  • відчуття неповного випорожнення сечового міхура.

Хоч ці симптоми можуть вказувати на рак простати, однак вони можуть бути викликані й іншими станами, такими як збільшення передміхурової залози. Симптоми раку передміхурової залози зазвичай не виявляються до тих пір, поки орган не збільшується настільки в розмірі, що тисне на трубку, по якій сеча рухається із сечового міхура і виходить із статевого члена.

Вченим поки не відомі причини раку простати, проте вік, генетика та ожиріння збільшують ризик розвитку цього захворювання. Рак передміхурової залози найчастіше зустрічається у чорношкірих чоловіків і рідше у чоловіків азіатської раси.

Чоловіки, чиї батьки чи брати хворіли на рак простати, мають підвищений ризик. Шанси захворіти на рак простати збільшуються у віці 50 років та старше. Деякі дослідження також показують, що ожиріння підвищує ризик раку простати.

Тести на рак простати: переваги PSMA ПЕТ-КТ

Сучасні тести на рак простати включають:

  • аналіз крові на простат-специфічний антиген (ПСА);
  • фізичне обстеження простати (пальцеве ректальне дослідження, або DRE); МРТ;
  • біопсію.

Усі тести, що використовуються для діагностики захворювання, мають свої переваги та ризики, які ваш лікар має обговорити з вами. Наприклад, дослідження PSMA ПЕТ-КТ, яке вже доступне в Україні, - це сучасний метод діагностики раку простати, який поєднує ПЕТ та КТ для точного визначення розташування та розміру уражень.

Позитронно-емісійна томографія виявляє радіоактивні речовини, які накопичуються у ракових тканинах. А комп'ютерна томографія створює детальні зображення органів.

Метод PSMA ПЕТ-КТ дозволяє виявляти навіть маленькі осередки раку та оцінювати поширення захворювання. Цей метод важливий для діагностики та спостереження за лікуванням онкологічних захворювань.

Радіофармпрепарат використовується у малих дозах та швидко виводиться з організму, забезпечуючи мінімальний ризик для пацієнта. PSMA ПЕТ-КТ є безпечною процедурою з мінімальним ризиком.

Лікування раку простати: терапія найбільш ефективна на ранній стадії

Якщо рак передміхурової залози виявлено на ранній стадії і не має виражених симптомів, лікар може порекомендувати так зване активне спостереження. Лікування раку простати включає хірургічне видалення простати, радіотерапію та гормональну терапію.

Усі варіанти лікування мають ризики серйозних побічних ефектів, таких як еректильна дисфункція та проблеми із сечовипусканням.

Рак простати легко піддається лікуванню, якщо терапію починають на ранніх стадіях. У деяких випадках діагноз ставиться лише на пізній стадії, коли рак поширився на інші частини тіла. У такому разі лікування спрямоване на продовження життя та полегшення симптомів.

Розуміння факторів ризику та регулярне обстеження можуть допомогти у ранньому виявленні та успішному лікуванні раку простати. Сучасні технології, такі як PSMA ПЕТ-КТ, відіграють важливу роль у діагностиці та управлінні цим захворюванням, надаючи пацієнтам більш точні та ефективні варіанти діагностики та лікування.