Спрей в ніс від синдрому сухого ока: нові ліки отримали схвалення

Спрей в ніс від синдрому сухого ока: нові ліки отримали схвалення

Перший і єдиний в цей час назальний спрей для лікування синдрому сухого ока отримав нещодавно схвалення FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США). Це новий метод лікування синдрому сухого ока, який поліпшує ознаки та симптоми хвороби.

Препарат Тирва (Tyrvaya), розчин вареникліна, створений фармкомпанією Oyster Point Pharma. За словами головного лікаря виробника Меріана Максаї, препарат є альтернативою імуномодуляторів. Спрей діє швидше імуномодуляторів, він надає ефект за 14 днів, у порівнянні з 3-6 місяцями для останніх.

Доставлення речовини через ніс – це нова форма лікування синдрому сухого ока, яка дозволяє уникнути введення ліків на вже роздратовану поверхню очей. Крім того, назальний спосіб доставлення робить доступним лікування у пацієнтів, які зазнають труднощів зі самостійним введенням місцевих очних крапель.

Варениклін вже використовується у фармакологічній практиці, зокрема, компанія Pfizer випускає пероральний препарат Chantix, який призначається для зменшення тяги до сигарет.

Причини синдрому сухого ока є багатофакторними, і цей стан важко піддається лікуванню. Дія вареникліна направлена на стимуляцію трійчастого нерва, що викликає утворення природних сліз.

За словами представника Американської академії офтальмології та доцента Університету Майамі у Флориді Аната Галора, Tyrvaya – новий терапевтичний агент, який можна використовувати окремо або в поєднанні з існуючими методами терапії для людей з симптомами сухого ока.

Що відомо про Tyrvaya

Tyrvaya випускається у формі назального спрею, кожен флакон розрахован на 15 днів використання. Він вводиться два рази на день в носові ходи.

Препарат не має протипоказань, безпека для вагітних і годуючих жінок не вивчалася. За словами виробників, спрей можуть використовувати всі люди з синдромом сухого ока, кому не допомогли штучні сльози або при їх недостатній ефективності та необхідності застосування понад 3-4 разів на день.

Дослідження ефективності та безпеки

Схвалення FDA було отримано на підставі результатів клінічних випробувань ONSET-2, завершених ще навесні. Результати фази 3 були представлені на щорічних зборах віртуальної асоціації досліджень в області зору та офтальмології (ARVO) 2021 року.

У дослідження були включені пацієнти з легкими, середніми та важкими симптомами. Поліпшення статистичної значущості було досягнуто в кожній підгрупі. У групі легкого та середнього ступеня тяжкості симптоми покращилися лише незначно. Ті, у кого були важкі симптоми, отримали поліпшення на 31,4 бала EDS (незалежно від дози), що було набагато краще, ніж поліпшення на 23,6 бала, забезпечене плацебо.

Препарат добре переноситься і не викликає роздратування очей. Майже всі, хто застосовував варениклін, чхали, але тільки близько 12% відчували будь-які побічні ефекти з боку очей, що було аналогічно групі плацебо. Ніхто не повідомив про печіння або поколювання в очах.

У деяких пацієнтів був кашель, подразнення горла чи носа. У групі, що одержувала 1,2 мг / мл, вісім осіб припинили застосування препарату через небажані явища, у порівнянні з п'ятьма в групі, що одержувала 0,6 мг / мл, і чотирма в групі плацебо.