Дзвін у вухах: ефективні способи полегшення симптомів
Шум у вухах, або тінітус – поширена проблема. Він проявляється по-різному – у вигляді свисту, гулу, шипіння, дзижчання, шуму падаючої води, дзвону та ін. За словами Метью Солана, виконавчого редактора журналу Harvard Men's Health Watch, звук може відчуватися в одному або двох вухах, виходити зсередини голови або зовні, бути монотонним, постійним або пульсуючим.
Причини появи шуму у вухах
Є багато можливих причин тінітусу. Порушення часто пов'язують із тривалим впливом гучних звуків. Інші джерела включають проблеми із середнім вухом, такі як інфекція, пухлина або кіста, що защемляє нерви у вусі, або щось настільки ж просте, як накопичення вушної сірки. Також тінітус може бути одним із симптомів хвороби Меньєра та інших захворювань.
Причини розвитку тінітусу у людей похилого віку
Деніел Поллі, директор Гарвардського відділення Дослідницького центру зору та слуху Lauer Tinnitus Research Center в Массачусетсі, каже, що шум у вухах у людей похилого віку може бути пов'язаний з тим, що нейрони (нервові клітини) в областях мозку, які обробляють звук, заповнюють вікову втрату вхідних даних за рахунок підвищення чутливості.
Тому нейрони починають реагувати на активність інших сусідніх нейронів. Це створює відчуття звуку, якого немає у фізичному середовищі. Це класичний приклад петлі зворотного зв'язку, подібної до вереску мікрофона, коли він знаходиться надто близько до динаміка.
Коли варто турбуватися і звертатися до лікаря
Кожен часом відчуває відчуття фантомного звуку. Якщо це триває всього кілька секунд або хвилин, турбуватися нема про що. Однак, на думку Поллі, якщо звук пульсує синхронно з пульсом, це напевно привід звернутися до фахівця: якщо це відносно постійний звук – до аудіолога чи ЛОРа.
Можливі причини, що викликають тінітус
Кістково-м'язові фактори: скрегіт зубами, стиснення щелеп, попередня травма або напруження м'язів шиї.
Психічне здоров'я: якщо тінітус супроводжує депресії, занепокоєння та безсоння, їх лікування може полегшити симптоми.
Негативне мислення: когнітивно-поведінкова терапія допомагає перенаправляти негативні думки та емоції, пов'язані з тінітусом, що може допомогти полегшити симптоми.
Медикаментозна терапія: тінітус може виникати як небажаний ефект деяких лікарських засобів, включаючи аспірин та інші нестероїдні протизапальні препарати, а також деякі антидепресанти, особливо при тривалому застосуванні у високих дозах.
Звукова терапія
Ефективної медикаментозної терапії від шуму у вухах немає. Однак існують способи полегшення симптомів, які можуть допомогти відключити шум і мінімізувати його вплив.
Одна з найчастіше пропонованих стратегій – звукова терапія. У ній використовується зовнішній шум з метою зміни сприйняття тінітусу або реакції на нього. Дослідження показують, що у деяких людей звукова терапія може ефективно придушити шум у вухах.
Маскування
Ця стратегія передбачає вплив фонового шуму, такого як білий шум, звуки природи або навколишні звуки, для маскування шуму у вухах або відволікання від нього уваги. Прослуховування фонового шуму або музики через навушники або інші пристрої може дати тимчасову перерву у сприйнятті шуму у вухах. Подібний ефект мають звуки деяких предметів домашнього побуту, таких як електричні вентилятори, радіоприймачі та телевізори.
Звикання
Стратегія звикання відома як терапія з перенавчання тінітуса. Звукова терапія тренує мозок, щоб він більше звик до шуму у вухах. У цьому випадку тривалий час слід слухати шум, схожий на шум у вухах. В результаті мозок ігнорує тон разом зі звуком у вухах. Терапія проводиться під керівництвом спеціаліста, а терміни варіюються індивідуально, зазвичай курс триває від 12 до 24 місяців.