Особливо небезпечно. Як українцям не стати жертвою нового спалаху кору
В Україні з початку 2018 року від кору постраждало понад 30 тисяч осіб, 18 тисяч з них — діти. Понад 4 тисячі випадків захворювання фіксували у Львівській області, але епідемія накрила всю країну.
Днями стало відомо про новий спалах. У школі села Горонда Мукачівського району Закарпатської області на кір захворіли одразу 18 учнів. Як не заразитися і зупинити епідемію — у матеріалі OBOZREVATEL.
Про хворобу
Кір— вірусна інфекція,переважно вона поширюється серед дітей, але 12 тис. хворих дорослих українців свідчать про те, що вона може скосити кожного. Кір неймовірно заразний, це доводить надмірно високий рівень вторинної захворюваності, який піднімається вище 90% у сприйнятливих людей.
Читайте: Під Києвом однорічний малюк помер від кору
Цей вірус передається через виділення з горла, носа і рота, зазвичай в період, коли тільки починає проявлятися висип. Але кір може передаватися і до цього. Людина вважається заразною, поки висип не почне лущитися.
Кашляючи, особа вкидає вірус у довкілля. У закритому приміщенні він може залишатися активним і небезпечним ще кілька годин і передаватися повітряно-крапельним шляхом. Про всі випадки хвороби або підозри на неї лікарі повинні інформувати місцеве відділення охорони здоров'я.
Частота спалахів і кількість захворюваності на кір безпосередньо залежить від рівня вакцинації населення. По всьому світу кір стає причиною 200 тисяч смертей, зокрема дитячих.
Кір і вагітність
Для вагітних жінок це захворювання також дуже небезпечне. Якщо у майбутньої мами немає імунітету до кору, який з'являється після вакцинації або залишається на все життя після хвороби, можуть виникнути страхітливі наслідки для плоду.
Дивіться відео на тему
{"title":null,"id":"2556344"}Щоправда, на перших тижнях вагітності, ускладнення у дитини можуть і не проявитися, але якщо жінка захворіла, будучи на другому або третьому триместрі, можуть виникнути такі наслідки:
— мертвонародження;
— викидень;
— бактеріальна пневмонія у плода;
— ураження нервової системи новонародженого;
— народження дитини із вродженою інфекцією кору;
— передчасні пологи.
Саме тому важливо пройти вакцинацію до вагітності, якщо жінка не була щеплена в дитинстві.
Читайте: В Україні вирішили безкоштовно робити щеплення від кору: з'явилося уточнення
Як протікає хвороба
За гострої фази хвороби температура може підніматися вище 40°С. Хвороба супроводжується кашлем, гарячкою, кон'юнктивітом і плямисто-папульозним висипом. Одними з основних симптомів і проявів хвороби є плями Коплика у порожнині рота. Перевжно вони розташовуються біля 1-го і 2-го кутніх зубів і схожі на білі піщинки, оточені почервоніннями. Хворий відчуває втрату сил, розвивається світлобоязнь і сильний свербіж.
Читайте: "Що ти плачеш? Краще, що померла": у Тернополі вагітну у лікарні заразили на кір, дитина загинула
Люди з ослабленим імунітетом частіше схильні до розвитку таких ускладнень як: енцефаліт, пневмонія (може не супроводжуватися висипом), атиповий синдром кору, що переходить у гепатит, бактеріальна суперінфекція і тромбоцитопенічна пурпура.
Основними симптомами кору вважаються:
— гарячка;
— гострий риніт або нежить;
— частий і сухий кашель;
— плями Коплика (до появи висипів);
— висип може з'явиться лише за 3-5 днів після початку захворювання. Зазвичай він починається з обличчя і за 1-2 доби поширюється по всьому тілу.
7. Профілактика
Проти кору досить ефективно діє вакцина. Вона може і не вберегти від хвороби, але вакциновані люди набагато легше її переносять і менше піддаються ризику розвитку ускладнень. Від кору щеплять у дитинстві, згідно з календарем профілактичних щеплень МОЗ. Щеплення робиться у 2 етапи: перший у 12 місяців, другий — у 6 років.
Так, вакцина викликає легку, безсимптомну інфекцію, а у 5-15% випадків за кілька днів після щеплення у людини може проявитися гарячка і висип. Але все ж жива вакцина менш небезпечна для людини, ніж "дикий" кір.
Щодо вакцинації існує багато міфів, проте наголошуємо — ця вакцина не викликає аутизму.
Що стосується немовлят, то до 6-12 місяців вони захищені імунітетом матері, а тому дуже важливо, щоб він у неї був.