Психотерапія: який із видів лікування кращий?

Психотерапія: який із видів лікування кращий?

Проблеми з психічним здоров'ям можуть бути такими, що лякають, особливо якщо не знати, до кого звернутися за допомогою. Існує безліч різних методів психологічної допомоги, при виборі методу слід ґрунтуватися на особистих уподобаннях та поставлених цілях.

За словами доктора психології Дони Поттер з Cleveland Clinic, психотерапія, або розмовна терапія, може допомогти людям із психічними розладами чи емоційними труднощами зменшити симптоми та краще функціонувати у повсякденному житті.

Види психотерапії

Є кілька видів терапії. Залежно від запиту, фахівець у галузі психічного здоров'я може поєднувати різні аспекти різних типів психотерапії для отримання оптимального результату.

Відео дня

Психодинамічна терапія

Терапевти використовують цей підхід, щоб допомогти виявити несвідомі переконання, які можуть вплинути на настрій та поведінку. Найчастіше вони походять із дитинства. Наприклад, людина, яку в дитинстві карали за будь-яку оцінку нижче за найвищу, може несвідомо вважати, що її покарають за помилки в дорослому житті.

Доктор Поттер каже, що метою лікування є найкраще розуміння будь-якого несвідомого матеріалу, який може керувати поведінкою. Це сприяє деяким змінам через розуміння людиною себе і того, чому вона здійснює певні вчинки.

Психодинамічна терапія – гарний варіант для тих, у кого проблеми із самооцінкою, впевненістю у собі та самовираженням. Це також може допомогти тим, хто страждає на депресію і тривогу.

Поведінкова терапія

На відміну від психодинамічної терапії, поведінкова терапія фокусується на теперішньому. Менше уваги приділяється тому, чому виникла якась поведінка, а сеанси більше сфокусовані на розумінні перешкод на шляху його зміни.

Деякі підгрупи поведінкової терапії включають:

  • Систематична десенсибілізація: ця практика поступово вводить у контакт із чимось, чого людина може боятися, наприклад, з павуками.

  • Терапія огиди: ідея полягає в тому, щоб створити наслідки для поведінки, від якої хочеться відмовитись, наприклад, гризти нігті.

  • Повінь: пряміший підхід до боротьби з фобіями; практика поміщає в ситуацію, коли людина стикається зі своїм страхом чи фобією, щоб обробити всі почуття відразу.

Поведінкова терапія корисна для боротьби з фобіями, розладами, пов'язаними з вживанням психоактивних речовин, та обсесивно-компульсивним розладом (ОКР).

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)

Когнітивна поведінкова терапія поєднує деякі принципи поведінкової терапії з теорією, за якою думки, почуття чи поведінка пов'язані та впливають друг на друга.

КПТ часто включає обговорення з терапевтом розумового процесу у різних ситуаціях. Мета полягає в тому, щоб замінити шкідливі/негативні моделі мислення або поведінки корисними та позитивними. КПТ може виявитися корисною людям із розладами настрою, тривогою, розладами харчової поведінки та ОКР.

Діалектична поведінкова терапія (ДПТ)

Діалектична поведінкова терапія спочатку була розроблена як спеціальне лікування прикордонного розладу особистості. Цей вид терапії спрямований на розвиток навичок, що дозволяють справлятися зі складними ситуаціями. "Діалектичний" означає логічне обговорення ідей та думок, а мета – навчитися справлятися з важкими емоціями та приймати їх.

ДПТ використовується для лікування розладів, пов'язаних з емоційною дисфункцією. За словами доктора Поттер, лікування допомагає розвивати уважність, емоційне регулювання та навички міжособистісної ефективності. Діалектична поведінкова терапія є корисною для людей, у яких виникають суїцидальні думки та інші види саморуйнівної поведінки.

Гуманістична терапія

Гуманістична терапія зосереджена на сильних сторонах особистості та може допомогти людям досягти своїх цілей та почуватися більш задоволеними у житті. Вона менше фокусується на лікуванні симптомів та проблем, а більше на самопізнанні та прийнятті себе. Гуманістична терапія може бути потрібна у людей, у яких все добре в житті, але є потреба в особистісному зростанні.

Сеанси гуманістичної терапії менш структуровані, ніж інші методи лікування, та підходять для тих, хто хоче обговорити екзистенційні проблеми. Це може допомогти зрозуміти світогляд і розвинути справжнє прийняття себе. Гуманістична терапія може бути корисною для людей із проблемами самооцінки, складнощами у взаєминах, депресією чи тривогою.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки