Коронавірус вакцинацією не зупинити, у всякому разі поки що

Коронавірус вакцинацією не зупинити, у всякому разі поки що

З'являється все більше свідчень того, що вакцинація проти Delta-варіанту COVID-19 не настільки ефективна, як все розраховували. Вакцини захищають від тяжкого перебігу хвороби, але не зупиняють передачу вірусу.

Вчені з Public Health England (PHE) у кінці минулого тижня повідомили про перші ознаки того, що вакциновані можуть передавати Delta-варіант коронавірусу так само легко, як і невакциновані. Ці дані узгоджуються з аналогічними побоюваннями CDC (Центрів США по контролю і профілактиці захворювань).

Чому Дельта-варіант більш заразний і смертельний?

Варіант Delta викликав різке зростання випадків COVID-19, госпіталізацій і смертей в США і решті світу. Ситуація ускладнилася через повсюдне пом'якшення карантинних обмежень та недостатній рівень вакцинації, а також зниження рівня її захисту.

Секрет успіху Delta – в простоті поширення. За оцінками CDC, Delta-коронавірус може бути настільки ж заразним, як вітряна віспа, і лише трохи менше заразним, ніж кір, який вважається одним з вірусів, який найбільш передається. За словами вірусолога Університету Еморі Мехула Сутар, цей конкретний варіант дуже добре відтворюється в верхніх дихальних шляхах.

Ґрунтуючись на цих даних, 27 липня 2021 року в CDC випустили нові рекомендації. Вони пропонують носіння масок у громадських місцях і в приміщеннях, де існує високий рівень передачі інфекції навіть після вакцинації.

Скількох людей може заразити носій Delta-варіанту

Щоб відстежувати, наскільки легко поширюється COVID-19, епідеміологи використовують показник – базове репродуктивне число, або R0. Це середня кількість сприйнятливих людей, яких, як очікується, заразить кожен інфікований.

Важко бути впевненим щодо R0 для древніх пандемій, але для пандемії грипу 1918 р. вважається, що у середньому інфікована людина передала хворобу від двох до трьох особам, що дає R0 від 2,0 до 3,0.

Перша епідемія коронавірусу SARS 2002 р. має R0 3,0, для другої епідемії коронавірусу – близькосхідного респіраторного синдрому (MERS), вперше виявленого у 2012 році, R0 становив 0,69-1,3.

За оцінками CDC, люди, інфіковані Delta, передають вірус від 5 до 9,5 осіб. Це вище, ніж в оригінального вірусу, ідентифікованого в Ухані, з R0 від 2,3 до 2,7, і у випадку Alpha, який мав R0 в діапазоні 4-5. Дельта може бути настільки ж заразною, як вітряна віспа, R0 якої знаходиться між 9 і 10.

Якщо R0 більше одиниці, число інфікованих буде продовжувати рости експоненціально, поки все сприйнятливі люди не помруть або не одужають, і не буде досягнуто колективний імунітет. Якщо R0 менше одиниці, спалах, швидше за все, зникне сам по собі.

Для початкового SARS-CoV-2 колективний імунітет можна було б досягти при імунітеті близько 67% населення – або через природну інфекцію, або через вакцинацію. За словами доцента медицини Університету Алабами Рікардо Франко, для Delta ці порогові значення перевищують 80% і, можливо, наближаються до 90%.

Більш високе вірусне навантаження

Delta не тільки краще передається, ніж попередні варіанти SARS-CoV-2, але також може викликати більш важкі захворювання. Інфіковані Delta люди містять приблизно в 1000 разів більше вірусних частинок (які експерти називають "вірусним навантаженням") у мазку з носа в порівнянні з людьми, інфікованими іншим штамом.

Одна з причин цього – швидке відтворення в носі. Дослідження, яке ще не пройшло експертну оцінку, показало, що для досягнення виявленого рівня після контакту з хворим варіантом Delta потрібно в середньому чотири дні в порівнянні з шістьма днями для начального вірусу з Ухані.

Хоча вакцини можуть ефективно уповільнити пандемію шляхом підвищення колективного імунітету, профілактичні заходи, такі як соціальне дистанціювання і маскування, як і раніше залишаються необхідною стратегією разом з вакцинацією в стримуванні поширення вірусу.