Вчені назвали нові симптоми тривалого COVID

Вчені назвали нові симптоми тривалого COVID

За словами дослідників, принаймні в одного з 10 осіб, інфікованих COVID-19, розвивається тривалий COVID – збереження певних симптомів, які тривають понад 4 тижнів після завершення гострої фази. Зазвичай патологія проявляється головним болем, втомою, задишкою та розумовим туманом, при цьому не виключено ураження кількох органів і систем.

Симптоми нелегко пояснити альтернативним діагнозом. У зв'язку з цим важливо виявлення можливих маркерів, за якими можна діагностувати тривалий COVID.

Тахікардія

Тахікардія часто зустрічається у пацієнтів з постгострим (тривалим) синдромом COVID. За словами авторів нещодавно завершеного дослідження, синдром тахікардії слід розглядати як окремий фенотип.

Дослідження проводилося у Швеції, ним керував доктор медицини з лікарні Каролінського університету, Стокгольм, Маркус Стольберг. Результати були опубліковані в Американському медичному журналі.

Відео дня

За словами Стольберга, зазвичай багато уваги приділяється випадкам згортання крові та періміокардіту у пацієнтів після COVID-19, проте мало хто з лікарів звертає увагу на часті скарги пацієнтів на тахікардію.

Від 25 до 50% пацієнтів в амбулаторній клініці пост-COVID при лікарні Каролінського університету повідомляють про тахікардію та / або серцебиття, які тривають 12 тижнів або довше. Згідно з систематичним дослідженням, у 9% пацієнтів з тривалим синдромом COVID-19 спостерігаються подібні симптоми через шість місяців після зараження.

У зв'язку з цим при скаргах на біль у грудях або серцебиття необхідно провести обстеження, включаючи ЕКГ, ехокардіографію та ін. Також при зверненнях з приводу ортостатичної непереносимості – запаморочення, нудоти, задишки, необхідно виключити POTS (postural orthostatic tachycardia syndrome, постуральну ортостатичну тахікардію) і провести відповідні тести.

При підтвердженні діагнозу пацієнтам показані препарати, що знижують частоту серцевих скорочень, наприклад пропранолол або івабрадін. Також допомагає компресійна білизна, підвищене споживання рідини та структурована програма реабілітації.

Дослідники вважають, що механізм, що лежить в основі тахікардії, є аутоімунним, і що первинні інфекції SARS-CoV-2 викликають аутоімунну відповідь з утворенням аутоантитіл, які можуть активувати рецептори, що регулюють артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень.

POTS не слід розглядати як окремий синдром, однак його можна використовувати в якості маркера, який допомагає оцінити тяжкість тривалого COVID.

Зміни рогівки

Згідно з невеликим дослідженням, що охоплювало 40 хворих, втрата нервових волокон і збільшення кількості дендритних або ключових імунних клітин на рогівці також можуть допомогти ідентифікувати тривалий COVID. Результати опубліковані в Британському офтальмологічному журналі.

Сканування з використанням CCM показало, що пацієнти з неврологічними симптомами через 4 тижні після одужання від гострого COVID-19 мали більше пошкодження і втрату нервових волокон рогівки з великою кількістю дендритних клітин, ніж люди, що не хворіли на коронавірус.

За словами авторів роботи, це перше дослідження, в якому повідомляється про втрату рогівкового нерву і збільшенні щільності дендритних клітин у пацієнтів, що видужали від COVID-19, особливо у пацієнтів з тривалими симптомами, відповідними до тривалого COVID. Однак через обмежену вибірку для більш точних даних необхідно провести додаткове дослідження.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки