Підхід до лікування COVID-19 може бути переглянутий

Підхід до лікування COVID-19 може бути переглянутий

Важкий перебіг COVID-19 вимагає госпіталізації, і при гострій дихальній недостатності може використовуватися три різні способи терапії. Нещодавно завершене дослідження з'ясовувало, який з методів респіраторних втручань – звичайна киснева терапія, CPAP або HFNO, найкраще працює.

У всьому світі CPAP і HFNO широко використовуються для лікування COVID-19, поряд зі стандартною практикою кисневої терапії. Однак до проведення цього дослідження – RECOVERY-RS, результати якого опубліковані на сайті NIHR (National Institute for Health Research, Національного інституту досліджень у галузі охорони здоров'я Великобританії) було невідомо, наскільки вони безпечні та ефективні для людей з утрудненим диханням, викликаним COVID-19.

Дослідження

Дослідження проводилося протягом 13 місяців і завершилося навесні цього року. Сумарно воно охоплювало 1272 госпіталізованих пацієнтів з гострою дихальною недостатністю старше 18 років, які були випадковим чином розподілені для отримання одного з трьох втручань респіраторної підтримки:

  • звичайна киснева терапія – 37,3%;

  • HFNO (High-Flow Nasal Oxygen, високопоточна назальна оксигенотерапія – відносно новий метод кисневого заповнення, що дозволяє отримувати великі потоки в назальних канюлях та точно встановлювати високу концентрацію кисню в суміші вдихається газів) – 32,8%;

  • CPAP (Constant Positive Airway Pressure, режим штучної вентиляції легенів постійним позитивним тиском) – 29,9%.

Результати

Первинним результатом, який оцінювався в дослідженні, була необхідність проведення інтубації трахеї (ВІТ) або летальний ісход протягом 30 днів після початку терапії.

За результатами дослідження, частка хворих, яким потрібна була інвазивна механічна вентиляція або які померли, склала:

  • звичайна киснева терапія – 44,4%;

  • HFNO – 45,1%;

  • CPAP – 36,3%.

Результати показують, що режим штучної вентиляції легенів постійним позитивним тиском CPAP більш ефективний при лікуванні гострої дихальної недостатності у пацієнтів з COVID-19. Тобто уникнути необхідності інвазивної вентиляції при використанні CPAP замість стандартної кисневої терапії може одна людина на кожні 12 пацієнтів.

Важливість дослідження

За словами головного лікаря університетських лікарень Бірмінгема, професора Саймона Болла, RECOVERY-RS – важливе дослідження, яке зробить істотний вплив на рішення про лікування.

Однією з основних проблем у лікарнях, які займаються лікуванням пацієнтів з коронавірусом, є дефіцит ліжок з доступом кисню. У пікових ситуаціях, коли всі обладнані ліжка зайняті, пацієнти з дихальною недостатністю мають практично нульові шанси вижити.

Це дослідження доводить, що підтримання постійного позитивного тиску в дихальних шляхах для цих хворих навіть краще, ніж додатковий кисень.

CPAP – це компресори, які використовуються для боротьби з синдромом сонного апное і хропіння. Вони необхідні для створення додаткового тиску, що перешкоджає перекриття дихальних шляхів уві сні. Використовувати це обладнання можна в будь-який палаті, підведення кисню для цього не потрібно. Також можливість використовувати компресори CPAP знижує потребу в концентраторах.

Результати цього дослідження дозволяють повністю переглянути підхід до стартової терапії дихальної недостатності у пацієнтів з COVID-19 і замість кисню починати з підтримки CPAP.