Використання систем нагрівання тютюну серед молоді: аналіз даних різних країн світу

Використання систем нагрівання тютюну серед молоді: аналіз даних різних країн світу

Із появою інноваційних систем нагрівання тютюну (далі - СНТ) з'явилося й чимало дискусій щодо того, чи варто переходити на нікотиновмісні продукти замість сигарет, навіть якщо вони менш шкідливі. Особливо це стосується молоді, адже в будь-якій країні світу їх у першу чергу справедливо застерігають від куріння сигарет.

Коли на ринку з'являються інноваційні нікотиновмісні та тютюнові продукти, потрібно бути вкрай обережним, та наголошувати на тому, що молодь не повинна вживати будь-які нікотинові продукти. Виробники такої продукції часто застерігають дорослих бути обачними, адже альтернативи сигаретам перш за все створені для повнолітніх курців, які попри все продовжують курити. Однак результати опитувань, проведених у деяких країнах щодо використання СНТ серед молоді, показують, що частка підлітків, які використовують такі вироби, залишається незначною.

Обираючи здоров’я: СНТ має свою цільову аудиторію

Розглядаючи способи зниження шкоди від куріння важливими є два ключові аспекти. По-перше, бездимні нікотиновмісні або тютюнові альтернативи мають бути науково визнані як менш шкідливі порівняно з традиційними сигаретами. По-друге, ці альтернативи мають бути орієнтовані виключно на дорослих курців, тобто на тих, хто вже вживає тютюн, а не на молодь, колишніх курців або осіб, які ніколи не курили.

Головною метою є не лише сприяння переходу повнолітніх курців на менш шкідливі альтернативи, але й мінімізація використання таких продуктів серед нецільової аудиторії, особливо серед молоді.

Використання СНТ серед молоді: дані різних країн світу

Наразі існує безліч досліджень про вживання бездимних нікотиновмісних продуктів у різних країнах, але відсутність єдиного глобального стандарту для збору даних та термінології ускладнює точне порівняння результатів. Наприклад, деякі дослідження використовують терміни "будь-коли використовував" або "використовував протягом життя", що не завжди чітко відображає рівень регулярності вживання. До того ж, вікові групи респондентів можуть відрізнятися – від 12 до 17 років або лише старшокласники, що також впливає на результати. Дані можуть бути не зовсім точними через відмінності у визначеннях і методології досліджень.

Загалом все свідчить про те, що населення, яке, найімовірніше, вживає СНТ, – це дорослі курці (з меншою часткою молоді). Дані досліджень, проведених в Японії, Німеччині, Швейцарії, Данії, Нідерландах, Англії та Канаді місцевими міністерствами й організаціями охорони здоров’я, демонструють, що використання СНТ серед молоді становить низький відсоток. А дані Євробарометра (станом на лютий 2021 рік) підтверджують майже повну відсутність початку вживання нікотину через тютюнові вироби для нагрівання в ЄС серед молоді. Найпоширенішим першим досвідом вживання тютюну є звичайні сигарети – ​понад вісім із десяти (81%) згадують саме їх

Аналіз даних щодо вживання СНТ серед молоді в різних країнах світу:

Японія: У 2021 році Міністерство охорони здоров’я Японії провело національне перехресне опитування серед підлітків. Результати показали, що 0,3% учнів повідомили про поточне вживання СНТ, а 1,1% використовували ці продукти хоча б один раз у житті.

Німеччина: Згідно з дослідженням вживання алкоголю, тютюну та канабісу в Німеччині у 2021 році, 0,3% підлітків 12-17 років використовували СНТ протягом останніх 30 днів. Водночас 1,2% підлітків зазначили, що коли-небудь пробували СНТ. Опитування, проведене Федеральним центром медичної освіти країни, включало запитання про куріння сигарет, СНТ, кальянів, електронних сигарет, електронних кальянів. Дані показали, що в 2021 році загалом 6,1% усіх 12-17-річних опитаних курили, тоді як 82,9% ніколи не курили. Для порівняння: 1,2% опитаних 12-17-річних підлітків хоча б 1 раз користувалися СНТ. Тобто більшість підлітків курили сигарети, а не інші альтернативні нікотиновмістні чи тютюновіпродукти.

Швейцарія: Згідно з дослідженням поведінки дітей шкільного віку (HBSC), спонсорованим Всесвітньою організацією охорони здоров’я, 2,7% підлітків 14-15 років вживали СНТ хоча б раз за останні 30 днів. Порівняно з електронними сигаретами (21%) і звичайними сигаретами (12,5%), рівень використання СНТ є значно нижчим.

Данія: Опитування Національного інституту громадського здоров’я Данії показало, що 1,1% підлітків 15-17 років хоча б один раз використовували СНТ. Проте регулярного або частого використання СНТ серед даної вікової групи не спостерігалося. В останньому дослідженні щодо вживання тютюну та нікотиновмістних виробів серед молоді в Данії, опублікованому у 2022 році, також зазначається, що найпоширенішим є куріння сигарет, за яким слідує значне вживання тютюну для перорального застосування (жувальний тютюн, снус і т. ін.), менше – електронних сигарет і дуже мало – тютюнових виробів для нагрівання.

Нідерланди: Дослідження виявило, що серед підлітків 13-17 років не було зафіксовано щоденного використання СНТ. Але 0,95% респондентів повідомили, що використовували СНТ хоча б раз у житті.

Англія: Опитування Action on Smoking and Health показало, 0,9% опитаних молодих людей віком від 11 до 18 років (n=2151) застосовували, але більше не вживали СНТ, а 0,3% підлітків повідомили, шо використовують СНТ. В іншому дослідженні 16-19-річних респондентів 1,5% повідомили про колишнє використання СНТ, але не вживали їх протягом останнього тижня. Найбільш поширене серед молоді регулярне використання електронних сигарет (4%), ніж куріння сигарет (2,9%) чи інших нікотиновмістних продуктів.

Канада: За даними дослідження Школи громадського здоров’я та систем охорони здоров’я Онтаріо у 2019 році, 1% підлітків 16-19 років повідомили про використання СНТ протягом останніх 30 днів, що свідчить про зростання використання СНТ в порівнянні з попередніми роками. Додаткове дослідження 2020-2021 років виявило, що лише 0,8% учнів старшої школи використовували СНТ за останні 30 днів, з яких 85% або були курцями, або користувалися електронними сигаретами.

Загалом, дослідження показують, що використання СНТ серед молоді є низьким у різних країнах.

Проте, навіть якщо дані і варіюються залежно від методології та термінології досліджень, важливо дбати про мінімізацію доступності таких продуктів серед молоді.