Експерти озвучили найнебезпечніші міфи про інсулін

Експерти озвучили найнебезпечніші міфи про інсулін

Попри те, що препарати інсуліну існують уже ціле століття і з кожним роком удосконалюються, навколо них досі циркулює безліч дивних міфів. Саме вони найчастіше стають перешкодою для початку лікування, здатного істотно поліпшити стан пацієнтів із цукровим діабетом.

Наша експертка, лікарка-ендокринолог Лариса Ніфонтова, розповіла, які міфи найчастіше лякають пацієнтів, і розвінчала найпопулярніші з них.

Лікарка-ендокринолог Лариса Ніфонтова

Міф 1: Призначення інсуліну говорить про погіршення стану

Це одна з найпопулярніших вигадок. Насправді призначення інсулінотерапії є прогнозованим моментом у житті кожного пацієнта з цукровим діабетом.

Так, у разі цукрового діабету першого типу таке лікування призначається відразу після діагностування захворювання. Під час ццукрового діабету другого типу необхідність його початку настає через 5-15 років (у кожного пацієнта індивідуально), коли цукрознижувальні препарати перестають діяти достатньо ефективно.

Погіршення ж стану настає, якщо пацієнт відмовляється від призначеного лікарем лікування або порушує прописаний лікарем план терапії.

Міф 2: Приймання інсуліну загрожує ожирінням

Такий наслідок можливий, але тільки якщо пацієнт вживає інсулін, який йому не підходить, або ж регулярно порушує схему застосування препарату. У таких випадках у нього часто виникає гіпоглікемія, що тягне за собою відчуття голоду, і людина переїдає та гладшає.

Якщо ж брати правильно підібраний інсулін і дотримуватися призначень лікаря, стрибків цукру відбуватися не буде, а значить, вага залишиться в нормі.

Міф 3: Інсулін як наркотик ─ викликає залежність

Спочатку цей міф виник асоціативно: інсулін передбачає ін'єкції, деякі наркотики ─ теж ін'єкції. Жодного іншого зв'язку тут не існує. Інсулін не викликає звикання, як багато хто боїться.

Пацієнти з цукровим діабетом вживають інсулін регулярно лише тому, що він допомагає їм почуватися добре й вести повноцінний спосіб життя. Цей препарат забезпечує організм енергією.

Для деяких пацієнтів інсулінотерапія якщо і є частиною призначеного плану лікування, то скасовується відразу після одужання, не призводячи до синдрому відміни. Так, наприклад, інсулін може призначатися під час лікування інфаркту міокарда, ковідної інфекції тощо.

Прийом у ендокринолога

Міф 4: Приймання інсуліну загрожує важкими ускладненнями

Життя цьому міфу, найімовірніше, дали ті, хто почав вживати інсулін, коли в організмі вже почалися негативні процеси, пов'язані з тривалою декомпенсацією цукрового діабету. В цьому разі винуватцем усіх проблем зі здоров'ям пацієнти роблять саме препарат, а не власну помилку.

Своєчасний початок інсулінотерапії, навпаки, допомагає уникнути ускладнень, зокрема інсультів, інфарктів, нейропатії тощо.

Міф 5: Під час інсулінотерапії неможливо вести звичний спосіб життя

Сучасні інсуліни дозволяють підлаштувати схему лікування під спосіб життя пацієнта, тому жодних незручностей необхідність введення препарату не викликає. До того ж інсулінотерапія дозволяє пацієнтам із цукровим діабетом дозволити собі багато речей, які до того перебували у списку табу.

"Насправді це далеко не всі міфи, які відлякують пацієнтів. Деякі, наприклад, бояться, що це болючі уколи, хоча інсулін вводиться спеціальною шприц-ручкою з крихітною голочкою, завдяки чому ін'єкція взагалі не відчувається. Інші побоюються, що з початком інсулінотерапії "відмовить" підшлункова, а це зовсім не так: функцію секреції інсуліну у разі діабету вона і так не виконує, а на вироблення нею ферментів, які беруть участь у травленні, приймання інсуліну абсолютно не впливає. А взагалі, хотілося б порадити пацієнтам із усіх питань, сумнівів і побоювань звертатися до свого лікаря, а не шукати сумнівні відповіді на форумах або в сусідів-знайомих, оскільки це не тільки даремно втрачений час, а й втрачені місяці і роки гарного самопочуття", – уточнює Лариса Ніфонтова.

До спецпроєкту

Редакція не несе відповідальності за достовірність інформації, викладеної у матеріалах спецпроєкту