Що можна і не можна робити, щоб ясна були здоровими
Якість догляду за зубами, а саме їхнє чищення щіткою та ниткою, безпосередньо впливає на стан ясен та здоров’я всієї ротової порожнини.
Лікар-стоматолог Аня Махеліцкі розповіла про головні правила догляду, а також, що можна, а чого не варто робити з вашими яснами.
Чому здоров’я ясен настільки важливе
Як відзначила експерт, не всі усвідомлюють, що стан ясен тісно пов'язаний зі здоров’ям усього тіла. Дослідження показали, що люди з хворими яснами мають більш високий ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету, хронічних респіраторних захворювань, ускладнень вагітності та навіть деменції.
Ознаки захворювання ясен
Існують ознаки, які є першим тривожним дзвіночком, саме вони можуть свідчити про наявність захворювання ясен. Американська стоматологічна асоціація відносить до них:
• Кровоточивість ясен.
• Почервонілість та набряклість.
• Ясна, які відірвалися від зубів.
• Неприємний запах з ротової порожнини та неприємні смакові відчуття.
• Розхитування зубів.
• Зміни у приляганні зубів при укусі.
• Будь-які зміни у приляганні часткових зубних протезів.
Також американські медики назвали фактори, які збільшують ризик розвитку захворювання ясен. До них відносять:
• Поганий догляд за ротовою порожниною.
• Паління.
• Генетичні особливості.
• Наявність кривих зубів, які потребують особливого догляду.
• Вагітність.
• Цукровий діабет.
• Вплив певних ліків.
Як доглядати за яснами
Аби підтримувати ясна здоровими, необхідно постійно за ними доглядати. Надзвичайно важливо чистити зуби двічі на день. Цей процес повинен тривати не менше двох хвилин, а кожен зуб повинен бути ретельно очищений.
Не менш важливим є використання зубної нитки. Щітка не може потрапити у деякі місця між зубами, а там можуть збиратися частинки їжі.
Хоча б раз в півроку необхідно відвідувати стоматолога. Якщо ви вважаєте, що у вас здорові ясна, то двох оглядів на рік буде достатньо. В разі якихось підозр на розвиток захворювання ясен, спеціаліст зможе вас одразу про це попередити під час прийому.
Що не варто робити
Не варто бути аж занадто старанним у догляді за яснами. Певні дії можуть не принести користі, але й навіть нашкодити. Саме тому лікар попереджає, що не варто використовувати зубну щітку з жорсткою щетиною. Справа у тому, що м'яка щетина може згинатися і без зайвої шкоди очищувати лінію ясен, в той час як жорстка може травмувати.
Не прикладайте занадто великих зусиль при використанні зубної нитки. Як відзначає стоматолог, не торкайтеся нею ясен, адже під час процесу можна не помітити як сильно ковзає нитка та поранити цю м’яку тканину.
Наслідки захворювання ясен
При перших ознаках захворювання ясен необхідно звернутися до лікаря. Якщо відкладати це і вчасно не сходити на консультацію, це може обернутися значними витратами на лікування у майбутньому.
До того ж, як відзначила спеціаліст, захворювання ясен може збільшити ризик виникнення інших проблем зі здоров’ям. Як показали дослідження, запалення ясен може погіршуватися з часом, тобто разом з цим збільшується кількість запальних процесів у крові. Це призводить до того, що значно збільшується ризик серцевих захворювань або діабету. Не менш важливим є те, що це навіть може збільшити ризик передчасних пологів у вагітних.
Саме тому лікар наголошує, що догляд за яснами – це одна із запорук здоров’я всього організму, тому необхідно не лінуватися чистити зуби, використовувати зубну нитку та вчасно проходити огляд у спеціалістів.
Як повідомляв OBOZREVATEL, жирні сорти риби, цитрусові та зелені листові овочі відносяться до тих продуктів, які допомагають зберегти зуби та ясна здоровими. Вони запобігають виникненню карієсу, різних запалень і неприємного запаху з роту.