В Україні активізувалися змії: як уникнути нападу та що робити в разі укусу
В Україні активізувалися змії. Багато їхніх нападів на людей відбулася на Львівщині. Звучать навіть заяви про те, що в країні нібито немає протиотрути. Однак не все так страшно.
У більшості випадків змія не нападає на людину. На атаку її може спровокувати тільки певна ситуація, коли плазун відчує небезпеку або буде загнано в глухий кут. Протиотрута в Україні насправді є, але її мало. Втім, навіть без неї своєчасне звернення по медичну допомогу врятує життя.
Про це в ефірі телеканалу OBOZREVATEL розповів лікар-інфекціоніст Віктор Петров. Далі наводимо пряму мову медика.
{"title":null,"id":"2823710"}Чому в Україні активізувалися змії?
Плазуни завжди були. Просто в теплу пору року в них період розмноження. Часто ми можемо зустріти їх і на стежках, коли вони гріються. Тому я би хотів закликати усіх ні в якому разі не вбивати цих тварин. Вони є важливим елементом біологічного харчового ланцюжка.
Вони бояться людей, можливо, ще більше, ніж люди бояться змій, тому не треба їх провокувати. Змії зазвичай нападають лише в тому разі, якщо відчувають небезпеку або коли не мають можливості втекти. Тому коли ви гуляєте, можна створювати певний шум на стежці, використовувати якусь палку. У такий спосіб ви зможете відлякувати цього плазуна.
Звісно, потрібно оберігати дітей від контакту зі зміями і пояснювати їм, що не потрібно ловити змію руками, не потрібно її провокувати.
Що робити, якщо вкусила змія?
Якщо так сталося, що вас вкусила змія внаслідок того, що ви на неї наступили або сіли, пам’ятайте: якщо це кінцівка, потрібно накласти джгут, щоб отрута не поширювалася.
Слід охолодити місце укусу, а також видалити отруту будь-яким способом – або витиснувши, або відсмоктавши з рани. Але це не можна робити тим людям, у яких є хворі ясна або якісь рани на слизовій, тому що отрута дуже швидко всмоктується.
В Україні переважно отруйною є тільки гадюка звичайна. Але її отрута не смертельна. Вона небезпечна для життя, однак людина відразу не помирає. Тому у вас буде час звернутися по медичну допомогу. Але якщо вчасно не надати допомогу, можуть бути досить серйозні наслідки для здоров’я.
Отрута становить небезпеку передусім для алергізованих людей щодо якихось білкових компонентів, а також тих людей, які мають порушення згортання крові.
Чи є в Україні протиотрута від змій?
В Україні є невелика кількість протиотрути. У реанімаційних відділеннях обласних лікарень, в обласних центрах є по декілька доз, вони можуть бути доставлені санавіацією до будь-якого районного центру, якщо така потреба виникне.
Україна завжди закупляла ці препарати в Росії. Зараз такої можливості немає з відомих причин, ми цю сироватку купляти в РФ не можемо. Ми можемо купляти тільки сироватку європейського зразка. Але це дуже дорого, на 100% потреби не покриті.
Тому на це слід звернути увагу тим людям, які мають можливість ухвалювати рішення, зокрема нашому міністру охорони здоров’я, його заступникам, щоб забезпечити протиотрутою абсолютно всі лікарні.
Але навіть за відсутності сироватки людині нададуть кваліфіковану медичну допомогу, знімуть інтоксикацію і вона залишиться жити.