Онкологія без прикрас (на основі реальних подій)
Запідозрити онкологію звичайній людині, навіть без медичної освіти, на основі тільки власного погіршення самопочуття або появи деяких, раніше невідомих, симптомів – абсолютно можливо. Але така підозра має природньо перерости в певний алгоритм дій. За кордоном, зокрема в ЄС та США, потужно розвинута система первинної медичної ланки, яка власне і гарантує реалізацію вірного алгоритму. Все просто, як ясний день. Кожен має свого сімейного лікаря, який знає про людину все. Абсолютно все. Сімейний лікар, такий собі особистий менеджер в світі медицини. Практично, він Ваш друг сім’ї, який має додатково ще й медичну освіту. При підозрі на появу грізної онкологічної патології, сімейний лікар діє не за покликом серця, особистим досвідом чи можливостями власної амбулаторії, а використовує виключно міжнародний алгоритм дій, затверджений профільною асоціацією спеціалістів. Цей алгоритм дозволяє максимально швидко і в повному об’ємі виявити або ж виключити діагноз раку.
Основне завдання лікаря в розвинених країнах – це не дати перейти громадянину із статусу платника податків в статус споживача податків (читай інваліда). Саме тому, наші сусіди лідирують в якості лікування та ефективності раннього виявлення раку.
На превеликий жаль, в реаліях нашої країни, це поки-що недосяжна утопія. Поки-що. В нас, звісно ж, все по-іншому. Українець, який підозрює в себе якусь хворобу, як правило шукає відповіді в Інтернеті. Нерідко, жертвами запущеної хвороби стають читачі популярних журналів, в яких легко розміщають поради медичного характеру між рецептом тірамісу і гороскопом на завтра. Звісно, все це подається, як абсолютна та безапеляційна істина. Часто, наші з Вами громадяни, звертаються до лікарів, які призначають "прості ліки", і з вуст яких лунає "ні, Вам не потрібні ніякі обстеження". Такі шарлатани, по-іншому їх назвати важко, дедалі популярніші. Сумно, що деякі районні лікарні або амбулаторії, які обмежені в діагностичних засобах та сучасних методах лікування, не направляють в більш спеціалізовані медичні центри для уточнення діагнозу. Чому? Елементарно бояться… бояться втратити пацієнта, бо пацієнт – це гроші. А пацієнт з хронічною хворобою – це постійні гроші.
Останній кричущий випадок з моєї практики, просто вивів мене з рівноваги і зробив абсолютно неколегіальним по відношенню до лікарів, які вперто не хочуть або не можуть виконувати міжнародні протоколи діагностики та лікування.
Молодий пацієнт Олександр, звернувся до мене з приводу болю в грудному відділі хребта, який турбував його останні 1,5 роки. Лікувався в невропатолога районної лікарні, який не провівши жодного об’єктивного обстеження (ну нема в них в районі МРТ, нема!) лікував хлопця від міжреберної невралгії грудного відділу! Ви запитаєте, а як довго лікував?! Півтори роки! Півтори роки – міжреберну невралгію. 18 клятих місяців!!! Звісно лікування було майже безрезультатне. При моєму огляді пацієнта, був виявлений виражений больовий синдром в ділянці Th 10 хребця (10-й грудний хребець), відмічав різке схуднення за останні півроку, зниження апетиту, поганий запах з роту. Але все це, як він казав, не важливо. Хребет рятуйте! Після об’єктивного МРТ (магнітно-резонансна томографія) дослідження грудного відділу хребта, був виявлений м’ягкотканинний об’ємний утвір в ділянці тіла 10 та 11 грудних хребців, який безщадно тиснув на спинний мозок. Звісно, при таких знахідках, був використаний алгоритм дообстеження, який включав КТ (комп’ютерна томографія) органів грудної клітки, черевної порожнини та малої миски з внутрішньовенним контрастуванням. Як же ж мені було важко після того, як я побачив знімки обстеження, як же ж мені хотілося розірвати на шматки того "лікаря"… але ж ні, має бути лікарська солідарність. З університету нас вчили: "Поважай своїх колег незважаючи ні на що", "Підтримай колегу при його помилці"…. До дідька!!! До дідька совкову ідіотську солідарність.
Молодий 35 річний айтішник Олександр, батько двох прекрасних дівчаток (9 та 12 років), порядний та без шкідливих звичок сім’янин, почув вирок… центральний рак легень… 4 стадія, з метастазами в печінку, кістки хребта та карциноматозом (множинне розростання пухлини в паренхімі внутрішніх органів) черевної порожнини. Вердикт один! Виліковування на сьогодні не можливе… тільки пролонгація життя і підвищення якості відведених місяців.
Людина, яка планувала, розвивалась, любила свою сім’ю та країну помре протягом 2017 року. Залишиться молода жінка і виховуватиме дівчат без батька.
Держава знову втратить працездатного українця, і в Кабміні знову заговорять про нові кредити МВФ, які так потрібні пенсіонерам.
Про ціну життя українця так і ніхто не згадає.