Переплутані ролі: чи варто бити на сполох, якщо син грає в ляльки?

4,3 т.
Переплутані ролі: чи варто бити на сполох, якщо син грає в ляльки?

Коли у вас народжується малюк, ви, відповідно до його статі, купуєте йому одяг та іграшки. Тобто, від самого першого дня життя дитину, відповідно до загальноприйнятих культурних норм, готують до усвідомлення того, хлопчик він чи дівчинка. Але що робити, якщо всупереч очікуванням батьків син, підростаючи, тягнеться в пісочницю, де дівчата грають в ляльки, а дочка прагне разом з хлопцями пограти в "війну"?

В першу чергу варто врахувати враховувати вік дитини. Вважається, що до 3-х років дитина не усвідомлює свою стать і не пов'язує вибір певних видів іграшок з тим, хлопчик вона чи дівчинка. А далі малюк йде в дитячий садок, батьки беруть його в гості, де він вперше зустрічається з іграшками протилежної статі. І йому стає цікава будь-яка нова іграшка, адже вдома він таких раніше не зустрічав - батьки їх просто не купували. Можливо, дитину тягне до іграшок протилежної статі, так як свої набридли.

Видео дня

Другий момент, який має значення, це не стільки сам факт гри з ляльками для хлопчиків або з машинками для дівчаток, скільки її характер. Важливо враховувати, наскільки довго і часто це відбувається, наскільки дитина захоплена грою, який сюжет цієї гри. Можливо, взявши ляльку, хлопчик зробить з неї монстра, тому що солдатики в порівнянні з нею дуже маленькі, а дівчинка в машинці повезе лялечку в магазин за покупками.

Тобто, перш ніж переживати і забороняти дитині грати з "неправильними" іграшками, потрібно зрозуміти причину, по якій ваш син проявляє інтерес до ляльок або дочка - до машинок.

Причини можуть бути наступними:

Цікавість. Наприклад, якщо хлопчик вперше побачив коляску з пупсом, то цілком нормальним можна вважати його бажання покатати її. Або, можливо, малюк сприйняв коляску як будь-яку іншу "каталку" і навіть не помітив, що в ній лежить лялька. Те ж саме з дівчатками - вони просто з інтересу можуть приміряти на себе ролі, властиві хлопчикам, вивчаючи себе з незвичайного, незвичного боку. Якщо в цьому випадку дозволити дитині пограти і задовольнити інтерес, незабаром він пройде сам по собі.

Наслідування батькам або старшим братам і сестрам. Коли трирічний малюк укладає спати ляльку сестрички, це може означати тільки те, що він програє звичайну ситуацію з власного життя. Таким чином хлопчик може освоювати дбайливе поводження, яке показує по відношенню до нього батько, а це стане навіть корисним навичкою в майбутньому. Дівчинка, в оточенні якої тільки брати, може захоплено бігати і забиратися на дерева разом з ними. Також машинки можуть бути цікаві дівчаткам в зв'язку з тим, що багато мам самі часто возять їх на машині.

Фізична і психологічна енергії дитини. Всі діти різні: у них різні і фізичні показники сили або слабкості нервової системи, і темперамент, і багато іншого. Тому хлопчик, який має меланхолійний тип темпераменту, може відчувати себе незатишно з іншими, більш активними хлопцями і починає грати з дівчатками, в суспільстві яких відчуває себе найсильнішим. Або, наприклад, енергійній дівчинці може набриднути грати в ляльки, тоді як лазіння по деревах разом з хлопцями в більшій мірі дозволить їй виплеснути свою енергію.

Проживання в процесі гри власних важких ситуацій. Дитину може тягнути до ляльок, так як з їх допомогою діти можуть програвати скрутні або важкі ситуації зі свого життя, щоб таким чином пережити їх, впоратися з ними, знайти для себе шляхи їх вирішення. Можна сказати, що гра є для дітей інструментом власної психотерапії. Спостерігаючи за дитиною в процесі такої гри, але не втручаючись, батьки можуть дізнатися про неї (або навіть про себе) багато нового, можуть зрозуміти, що її турбує або як вона ставиться до чогось важливого. Наприклад, якщо хлопчик за допомогою ляльок програє сімейні сварки, важливо задатися питанням: чи не наші це сценарії поведінки син втілює в грі? Можливо, варто звернути увагу на подружні стосунки або, принаймні, перестати лаятися при дитині.

Народження дитини однієї статі всупереч батьківській мрії про малюка іншої статі. Бувають ситуації, коли батьки (або один з них) мріють про дочку, а народжується син, або навпаки. У цьому випадку батько часто може не сприймати реальну стать свого чада. Найчастіше це відбувається несвідомо. Крайнім виявом цього неприйняття може стати одягання хлопчика в жіночий одяг або, навпаки, дівчинки - в чоловічий, а також пряме висловлювання свого бажання мати дитину протилежної статі. Така поведінка дійсно може дуже сильно травмувати дитину і стати причиною внутрішнього конфлікту, неприйняття себе і своєї статі і, як наслідок, низької самооцінки, невпевненості в собі, депресивних, невротичних станів у майбутньому. І навіть якщо у батьків немає такої яскраво вираженої неприязні до статі дитини, їх початкове бажання може підсвідомо впливати на вибір чоловічої чи жіночої моделі поведінки малюка, зокрема і на вибір іграшок. У зв'язку з цим дуже важливо реально оцінити, наскільки ви як батько сприймаєте стать власної дитини, чи не сумуєте чи від того, що хотіли "іншу" дитини і не намагаєтеся "підігнати" її поведінку під своє бажання.

Відхилення від норми. Це відбувається надзвичайно рідко і не варто робити висновок про "ненормальність" дитини по одному факту використання іграшок протилежної статі, тут завжди важлива оцінка загальної картини. При цьому найкраще, якщо цю оцінку проводять фахівці. Варто звернутися до психолога, якщо дитина дуже тривалий час проявляє інтерес до "чужих" іграшок, якщо вона починає асоціювати себе з представниками протилежної статі або називає себе іменами протилежної статі.

Що робити батькам

Що не варто робити батькам у цій ситуації, так це забороняти грати в певні іграшки, реагувати надто емоційно, лаяти і тим більше карати за такий прояв інтересу. Ефект від таких реакцій може бути зовсім протилежним бажаному, і, в кращому випадку, інтерес до іграшок протилежної статі може закріпитися за принципом "заборонений плід солодкий".

Найкраще показувати своєму чаду мужню і жіночну поведінку на власному прикладі. Звичайно, ви можете підкреслювати жіночі якості своєї дочки: наприклад, наряджати її в сукні, спідниці та банти, купувати різні ляльки і показувати мультфільми про принцес. Але всі ці прийоми навряд чи спрацюють, якщо сама мама вважає зайвим використовувати косметику, стежити за собою і носить виключно штані. Те ж саме можна сказати і про чоловічу поведінку: хлопчикам необхідно бачити зразок мужності, бажано в свого батька. Маючи такий орієнтир, хлопчик буде вибирати "чоловічі" іграшки, і навіть якщо інтерес до ляльок одного разу виникне, він швидко пройде сам собою.

Якщо ж ви все-таки бачите, що гра вашої дитини дійсно має характерні риси моделей поведінки іншої статі, і це не просто цікавість чи наслідування, то необхідно розбиратися з однією з перерахованих вище причин. Можливо, вашій надто енергійній дівчинці не вистачає ніжності і ласки, а меланхолійному хлопчику необхідна підтримка і розуміння, щоб повірити в себе. У будь-якому випадку, ваша чуйність до стану дитини і безумовна любов допоможуть їй впоратися з труднощами.

Усі батьки хочуть, щоб дитинство дитини було радісним, а майбутнє - щасливим. Це можливо, якщо людина буде залишатися собою, збереже своє дитяче творче начало, але при цьому навчиться відповідати правилам того суспільства, в якому вона живе. Тому важливо дозволяти дитині проявляти себе природним для неї чином, давайте можливість відчувати радість від гри і безпосереднього спілкування, приймайте і любіть її такою, якою вона є, але при цьому навчайте її соціальним і моральним нормам.

Те ж стосується і питань статі. У кожному з нас є і жіночі, і чоловічі риси, хоча, звичайно, якісь з них переважають. Важливо приймати в дитині (та й в собі теж) і ті, і інші, бачити її унікальність і прагнути до того, щоб вона стала, перш за все, гармонійною особистістю.

Источник:ya-roditel.ru
Источник
ya-roditel.ru
disclaimer_icon

Материалы на этом сайте рекомендованы для общего информационного использования и не предназначены для установления диагноза или самостоятельного лечения. Медицинские эксперты MedOboz гарантируют, что весь контент, который мы размещаем, публикуется и соответствует самым высоким медицинским стандартам. Наша цель – максимально качественно информировать читателей о симптомах, причинах и методах диагностики заболеваний. Призываем не заниматься самолечением, а для диагностики заболеваний и определения методов их лечения советуем обращаться к врачам.

Популярные врачи

Лекарства