Тепловий удар у дитини. Профілактика перегріву у дітей

9,4 т.
Тепловий удар у дитини. Профілактика перегріву у дітей

Тепловим ударом вважається хворобливий стан (перегрів організму), що виникає в результаті впливу на нього високих температур протягом тривалого часу. До теплового удару схильні не тільки хворі люди і люди похилого віку, а й діти, особливо малюки до року. Це пов'язано з недосконалістю їх системи терморегуляції. Погіршує ситуацію висока вологість навколишнього середовища, перевтома і порушення питного режиму (нестача води в жаркий час). На дітях недолік рідини відбивається сильніше, так як їх організм містить більше води, ніж організм дорослої людини.

Симптоми теплового і сонячного удару у дітей

Симптоми і заходи надання першої допомоги при тепловому та сонячному ударі однакові, проте від впливу сонця на шкірі можуть з'явитися червоні плями і бульбашки (опіки). Тоді як для виникнення теплового удару не обов'язково перебувати під палючими променями. За ступенем тяжкості тепловий удар у дітей може бути легким, середнього ступеня тяжкості і важким.

Видео дня

При легкому тепловому ударі спостерігається слабкість, болить голова, нудота, пульс та дихання стають частішими. Середня ступінь тяжкості теплового удару проявляється зниженням рухової активності, сильним головним болем, нудотою, блювотою, невпевненою і хиткою ходою, оглушенністю і непритомним станом, прискореним пульсом і диханням, а також підвищенням температури до 39-40 градусів. Важкий тепловий удар розвивається раптово. Особа спочатку червоніє, потім різко блідне, свідомість може бути порушена аж до коми. Спостерігаються судоми, галюцинації, марення. Температура підвищується до 41-42 градусів. У дітей у віці до року перегрів організму може протікати з підвищенням температури до 40 градусів, збудженням, змінюваним різкою слабкістю, холодним потом, позіханням, відрижкою, нудотою, розладом шлунка і проносом.

Також можуть спостерігатися посмикування м'язів кінцівок та обличчя. Риси обличчя загострюються, загальний стан різко погіршується.

Перша допомога при перегріванні дитини

При виникненні будь-яких ознак теплового удару необхідно терміново перенести дитину в більш комфортні умови (тінь або прохолодне приміщення). Потрібно розстібнути одяг, що стискує, роздягнути дитину до пояса і укласти з піднятою головою. Тіло можна обернути холодним простирадлом, а на лоб покласти прохолодний компрес. Для того, щоб привести дитину до тями, потрібно дати їй понюхати ватку, змочену в нашатирному спирті. При появі ознак теплового або сонячного удару у дитини необхідно викликати швидку допомогу. Якщо розвинувся важкий тепловий удар, дитина не приходить до тями від нашатирного спирту, а пульс не прощупується, йому треба зробити непрямий масаж серця та штучне дихання, не чекаючи приїзду «швидкої». До приїзду «швидкої допомоги» слід весь час обтирати дитину прохолодною водою. А також часто поїти.

Профілактика теплового удару у дітей

Враховуючи особливості дитячого організму, необхідно уникати тривалого впливу тепла на організм дитини. Заходами профілактики перегріву у дітей є: У жарку пору року гуляти рекомендується до 11 годин дня і після заходу сонця, в тіні. Одяг дитини повинен бути з натуральних тканин, легким і вільним. На голові бажано носити панамку або літню шапочку. З собою на прогулянку обов'язково треба брати пляшечку з водою і поїти дитину частіше. У спеку кількість рідини, споживаної малюком, має збільшуватися в 1,5-2 рази, особливо під час активних ігор.

Особливо уважно потрібно ставитися до умов, в яких перебувають новонароджені і діти до року, щоб уникнути їх перегріву: Ліжечко не повинне знаходитися поблизу від батареї або грубки. Не варто дитину надмірно вкутувати і одягати. Кімната повинна регулярно провітрюватися. У жарку пору року варто користуватися кондиціонером. Те, що він для дітей шкідливий - міф, якщо встановити його прямо над дитячим ліжечком і включати під час сну, ніякого шкідливого впливу холодні потоки повітря на малюка не нададуть. Гірше, якщо маленька дитина весь час відчуває дискомфорт, у неї з'являється пітниця і підвищується температура. Батькам потрібно пам'ятати, що оберігати свою дитину потрібно не тільки від холоду, але і від надмірного тепла, інакше не уникнути теплового удару.

disclaimer_icon

Материалы на этом сайте рекомендованы для общего информационного использования и не предназначены для установления диагноза или самостоятельного лечения. Медицинские эксперты MedOboz гарантируют, что весь контент, который мы размещаем, публикуется и соответствует самым высоким медицинским стандартам. Наша цель – максимально качественно информировать читателей о симптомах, причинах и методах диагностики заболеваний. Призываем не заниматься самолечением, а для диагностики заболеваний и определения методов их лечения советуем обращаться к врачам.

Популярные врачи

Лекарства