ЦІКАВА МАТЕМАТИКА ДЛЯ МАЛЮКІВ: Знайомство з множинами

14,6 т.
ЦІКАВА МАТЕМАТИКА ДЛЯ МАЛЮКІВ: Знайомство з множинами

Перш ніж навчитись рахувати, впізнавати цифри, дитина повинна засвоїти елементарні поняття про певну сукупність предметів – про множини, навчитись виділяти в навколишньому світі «багато предметів» та «один». Ці елементарні уявлення й стануть фундаментом подальших знань. Як же навчити малюка бачити сукупність предметів, виділяти один із них?

Першим помічником можуть стати твори усної народної творчості. Ті ж пісеньки, потішки, приказки, які кожен малюк вчить в дитинстві зі своїми батьками, бабусями, дідусями. Наприклад, потішка «Сорока-ворона». Читаючи цей твір, поясніть малюку, що на руці пальчиків багато – багато діток й у сороки. А тепер дітки похвалить (стисніть пальчики в кулак), не залишилось ні одного. Але ось одне сороченя відкрило ротика, ще одне… Ось скільки багато діток у сороки!

Видео дня

Збираючись з малятами на прогулянку, не забувайте, що природа також може стати вашим помічником. Збираючи шишки, гриби, горіхи в корзину, звертайте увагу на те, що ви кладете один горіх (гриб, каштан), другий… А у корзині їх стає багато. Потім пригостіть всіх друзів. Всім дали по одному горішку і в корзині не залишилось ні одного.

Молодших дошкільнят дуже важливо навчити формувати множину (групу предметів) з окремих предметів і виділяти з цієї множини один предмет. Для цього дорослий пояснює дитині, що будь-які предмети можуть зустрічатися в різній кількості, й що цю кількість позначають словами «один» або «багато». Завдання досить просте, однак не кожен малюк відразу зрозуміє, що будь-яку кількість предметів, більше одного, можна назвати словом «багато». Щоб полегшити процес засвоєння поняття «багато», слід використати спеціальні вправи.

Покладіть на стіл аркуш паперу, а на нього – кілька однакових дрібних іграшок (наприклад, зайчиків, мотрійок). Обведіть зайчиків круговим рухом руки і скажіть: «Багато зайчиків на галявині. Я одного за йчика запрошую до себе в гості (візьміть його і покладіть перед собою). І ти одного запроси. Скільки ти запросив зайчиків? А скільки їх у мене?» Беріть з малюком по черзі по одному зайчику до тих пір, поки на аркуші не залишиться жодного. Зверніть увагу дитини, що всі зайці повтікали з галявини. «Скільки зайців залишилось на галявині?» «Ні одного». «Скільки зайців у тебе? А скільки у мене?» «Багато». «Давай зробимо так, щоб знову на галявині стало багато зайців. Поклади спочатку ти одного зайчика, а потім я одного» і т. д.

Кілька разів на прикладі різних предметів покажіть малюку, що збираючи по одному предмету, отримуємо багато, а забираючи по одному, підходимо до того, що предметів не залишається ні одного.

Об’єднуючи різні предмети, поступово вчіть малюка використовувати збірні поняття: кольори, дерева, автомобілі. Наприклад, одна ромашка, один дзвіночок, одна гвоздика – багато квітів.

З перших кроків навчання важливо показати дитині відношення, які існують між поняттями «один» й «багато», навчити відображати ці відношення у мовленні. Покладіть на стіл одну ляльку і три кубики. Запропонуйте малюку сказати, яких предметів тут багато, а який один. В процесі виконання різних вправ навчайте дитину розуміти питання «скільки?» (Скільки стало? Скільки залишилось? Яких іграшок менше, більше?)

Коли дитина навчиться розрізняти і порівнювати один і багато предметів в спеціально заданих умовах, переходьте до закріплення понять на прикладі побутових предметів і ситуацій. Прибираючи іграшки, попросіть дитину поставити в ряд ляльку, машину, ведмедика. «Скільки їх?» «Багато». Під час прогулянки звертайте увагу малюка на те, що берізок багато, а верба – одна; попросіть принести одну, а потім ще одну гілочку (шишки, листочок, камінчик); об’єднайте їх і запитайте, скільки стало. (Багато).

Запропонуйте малюку пограти в гру «Вгадай скільки».

Будь-які дрібні предмети (наприклад, ґудзики) дорослий ховає в долоні і пропонує вгадати дитині, скільки предметів там заховано. Дитина вгадує, використовуючи поняття «один», «багато», «ні одного».

Готуючи їсти на кухні, запитайте малюка: «Скільки картоплин на столі?» «Багато». «А скільки я вже почистила?» «Одну».
Накриваючи на стіл, попросіть покласти всім по одній тарілці, по одній чашці і по одній ложці. «Скільки у тебе посуду?» «Багато». «А скільки ти поклав татові ложок?» «Одну». «А мамі?» «Теж одну».

Як правило, такі доручення діти виконують з великим задоволенням і цікавістю, краще запам’ятовуючи те, що набувають під час активної діяльності, на конкретних прикладах.

disclaimer_icon

Материалы на этом сайте предназначены для общего информационного использования и не предназначены для установления диагноза или самостоятельного лечения. Медицинские эксперты "MedOboz", гарантируют, что весь контент который мы размещаем, публикуется и соответствует самым высоким медицинским стандартам. Наша цель в максимально качественном информировании пациентов о симптомах, причинах и методах диагностики заболеваний для их своевременного обращения на очную консультацию к врачу.

Популярные врачи

Лекарства