Я щеплень не боюся: Вакцинація

2,0 т.
Я щеплень не боюся: Вакцинація

Успіхи медицини за останнє сторіччя пов'язані не тільки з розробкою новітніх ліків, що виліковують хворих, але і з вакцинацією - введенням вакцин ще не хворим.

Саме завдяки масовій вакцинації такі хвороби, як поліомієліт, коклюш, дифтерія і правець, перестали представляти серйозну небезпеку, а про деякі страшні назви, такі як чорна віспа, людство і зовсім майже забуло. Але останнім часом набирає силу антипрививочний рух, активісти якого стверджують, що побічна дія та ускладнення від щеплень, особливо у дітей, - більше зло, ніж ті проблеми, які вирішуються вакцинацією. Хто ж правий?

Видео дня

Імунна система складається з двох основних частин - вродженого імунітету і набутого. Обидві частини взаємодіють один з одним досить тісно. Природжений імунітет не потребує налаштування, він працює на приблизно постійному рівні.

Примітивним організмам типу губок, комах і грибів з рослинами його цілком вистачає. Але якщо ви не гриб, то охочих в вас оселитися набагато більше. Вам потрібен імунітет набутий - гнучка система, здатна налаштовуватися на ефективну боротьбу з інфекцією залежно від її виду. Ця властивість називається специфічністю імунітету. Набутий імунітет поділяється на клітинний (Т-лімфоцити) і гуморальний (В-лімфоцити), вони тісно взаємодіють один з одним за допомогою третього найважливішого компонента - антиген - презентируючих клітин (АПС).

Пізнати і знищити

Перша лінія оборони - вроджена (неспецифічна) імунна система, клітини якої формують бар'єри на всіх шляхах проникнення інфекції, вона справляється з більшістю проблем. При «прориві» у бій вступає придбаний, специфічний імунітет.

Живі і мертві

Вакцини можуть являти собою цілий мікроб - живий, але ослаблений. Живий мікроб у вакцині видозмінений (мутаціями) так, що він не може викликати захворювання, але для імунної системи виглядає аналогічно природному. Цей тип вакцин використовують для профілактики кору, краснухи, вітрянки, ротавірусної інфекції, а також туберкульозу (БЦЖ) та поліомієліту (жива вакцина). Живі вакцини - найефективніший спосіб імунізації, але, на жаль, і самий ризиковий. Якщо у людини є серйозний (наприклад, генетичний) дефект якоїсь ланки імунітету і вона постійно хворіє на ангіну, бронхіт, шкірні інфекції і т. п., то мікроби вакцини можуть викликати у неї повноцінне захворювання. Другий, вкрай неприємний ризик - мікроб з ослабленого може мутувати в свою повноцінну форму і викликати знову ж повноцінне захворювання (такі випадки спостерігалися при вакцинації живою поліомієлітною вакциною). Чи небезпечно це? Безумовно. Кому небезпечно? В основному тій самій категорії людей з порушеннями імунітету, які мали б максимум проблем від хвороби при зараженні. Яка частота цього ускладнення з живої поліомієлітної вакцини? Від 0 до 13 випадків на 100 000 вакцинацій.

Наступний вид вакцин - цільні, але будь-яким чином убиті мікроби. Такі вакцини проти гепатиту А, грипу, менінгококу, пневмокока, кашлюку, сказу, а також інактивована вакцина проти поліомієліту. Імунна відповідь на вбиті мікроби виходить слабкіше, ніж на живі, але він все одно ефективний. Заразитися від такої вакцини неможливо - там немає нічого живого. Але в порівнянні з вакцинами, перерахованими раніше, цільні вакцини викликають найбільшу частоту поствакцинальних реакцій.

Ускладнення: уявні і справжні

У місці проникнення вакцини відбувається розвиток активної імунної відповіді: адже для імунітету ця ситуація виглядає як справжня інфекція.

Нормальна реакція

Біль і припухлість, свербіння в місці ін'єкції, невелике підвищення температури, головний біль і навіть запалення найближчого лімфовузла не є негативними і вже тим більше страшними ускладненнями і побічними ефектами. Це означає, що імунітет нормально працює, створюючи захист від інфекції.

Реально небезпечні ускладнення

Зрідка вакцини можуть викликати загрозливу для життя алергічну реакцію (анафілаксію), судоми або зниження тиску. Однак імовірність таких наслідків невелика.

Чи великі ці цифри?

Це залежить від серйозності наслідків самого захворювання і ризику заразитися, якщо залишитися нещепленим. Але ці цифри зазвичай на кілька порядків більше. Зрозуміло, слід врахувати поширеність кожної інфекції в регіоні, оцінити ймовірність контакту з носіями захворювань. При обліку цих факторів можна буде точно розрахувати відношення ризику серйозних поствакцинальних ускладнень до ризику отримати ускладнення від захворювання, окремо врахувати (невелику) ймовірність летального результату і зробити свій власний по-справжньому усвідомлений вибір щодо щеплень.

disclaimer_icon

Материалы на этом сайте рекомендованы для общего информационного использования и не предназначены для установления диагноза или самостоятельного лечения. Медицинские эксперты MedOboz гарантируют, что весь контент, который мы размещаем, публикуется и соответствует самым высоким медицинским стандартам. Наша цель – максимально качественно информировать читателей о симптомах, причинах и методах диагностики заболеваний. Призываем не заниматься самолечением, а для диагностики заболеваний и определения методов их лечения советуем обращаться к врачам.

Популярные врачи

Лекарства