"Медична реформа. Ціна змін": телемарафон OBOZ TV

'Медична реформа. Ціна змін': телемарафон OBOZ TV

У п’ятницю, 6 жовтня, на OBOZ TV стартував телемарафон "Медична реформа. Ціна змін".

Мовлення розпочалося у прямому ефірі о 13:30 і тривало до 17:30.

Протягом 4 годин будемо спілкуватись з медиками, експертами, страховиками, юристами, противниками та опонентами медичної реформи. Також послухаємо думки українців, які будуть розповідати про свій досвід користування послугами українських лікарів, та дізнаємось про систему медицини за кордоном.

Так, екс-заступник міністра охорони здоров’я Віктор Шафранський підкреслив, що люди, які розробляли медичну реформу, намагались змінити на краще медичну систему в Україні. Але, додав він, на його думку, стан охорони здоров'я такі зміни не покращать.

Видео дня

Він також назвав головні проблеми української медицини.

Голова парламентського Комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець розповіла, в якому випадку українська медицина буде мати майбутнє.

Під час ефіру на Skype-зв’язку зі студією також був головний лікар львівської міської лікарні "Хоспіс", заслужений лікар України Євген Москвяк. Він розповідав, чи достатньо в Україні хоспісів (медичний заклад, в якому перебувають важкохворі з прогнозованим летальним наслідком) та як на них вплине реформа.

Він підкреслив, що головне недопрацювання медичної реформи в тому, що порушується норма Конституції (статті 49), де "явно легалізується оплата за медичні послуги".

"Якщо людина не буде мати грошей, лікар зможе прийняти і надати якісну послугу?" - сказав Москвяк.

"На рівні ОТГ(об’єднання територіальних громад. – Ред.) не знають, яка має бути медицина на їхній території. Не знаємо, що буде з тими лікарнями, які є по три в районі: центральна, районна, міська", - додав він.

Сімейний лікар Євген Гончар розповідає про те, як на сьогоднішній день працюють сімейні лікарі, та як їх українці будуть обирати в майбутньому. Також він пояснив, як втримати хороших спеціалістів в Україні.

Гендиректор комунального підприємства "Фармація" Руслан Світлий розповів про ціни в українських аптеках та якість ліків. Він зазначив, що держава мусить надати виробникам медикаментів чіткі правила гри на ринку. "Держава не розуміє, скільки грошей треба витратити на реімбурсацію – вона сліпа зараз. Якщо виробнику дати чіткі правила гри, він зарезервує цей об’єм".

Також Світлий розповів про невід’ємну частину медичної реформи, яка має діяти в Україні.

Лікар швидкої допомоги Тетяна Примак не вірить, що в Україні швидко запрацює система e-Health, коли дані по пацієнтах будуть введені до електронних реєстрів. Вона підкреслила, що в регіонах є критичною ситуація із інтернетом.

"Просто американський варіант у нас не спрацює… Електронні реєстри – навряд це спрацює в селах", - додала вона.

Також Примак заявила, що жінки не будуть входити у склад бригад парамедиків, які замінять собою швидку допомогу.

"Парамедик – чоловік до 35 років з добрим нічним зором, який вміє водити автотранспорт. Він має бути здатним пронести на собі мінімум 50 кг хоча б один км. Жінок там не буде", - пояснила вона.

Примак акцентувала увагу на тому, що в Україні лікарями швидкої допомоги зазвичай працюють жінки, бо "хлопці на таку зарплатню не йдуть. А в Європі парамедики – це чоловіки".

"Я за те, щоб лікарі були на швидкій. Є багато захворювань, де треба провести диференційну діагностику. У нього не вистачить кваліфікації для цього. У нього буде завдання лише в лікарню завезти… Лікарі не підуть на переатестацію на парамедиків. Для чого йому було шість років вчитися? 20-30% може", - додала Примак.

Коментуючи перспективу розвитку страхової медицини, вона сказала: "Це стимул для людей регулярно робити обстеження и пильнувати своє здоров’я".

Експерт з питань страхової медицини Олександр Ябчанка підкреслив, що країна перетворює медиків на жебраків.

"Скільки доводиться платити у вигляді благодійних внесків і подяк лікарю – не знає ніхто. За деякими оцінками – ще один бюджет на медицину. При цьому держава обіцяє безоплатну допомогу, а громадянин платить і платить", - сказав він.

"Що пропонує уряд? Відійти від порожніх обіцянок. Тобто уряд розуміє, що держава може виділити таку кількість грошей. Ось у нас є цей бюджет і ми гарантуємо такий пакет послуг, те, що держава може забезпечити", - підкреслив експерт.

Він впевнений, що в Україні склалася катастрофічна ситуація з діагностикою захворювань.

"Щоб зрозуміти реальну потребу громадян в медичних послугах, необхідний облік того, що відбувається з ними (стан здоров’я). У нас навіть немає реєстру пацієнтів", - сказав експерт. Ябчанка пояснив, що реєстр запрацює у 2018 році.

Представник благодійного фонду “Пацієнти України” Ольга Степанишина підкреслила, що після реформи "лікар буде дивитись не на пацієнта, як на кишеню, а на державу".

Вона підкреслила, що першочергово була ідея внести частково платні послуги, але остання версія законопроекту після внесених правок не передбачає, щоб пацієнти за щось платили.

Степанишина також вказала на деякі важливі проблеми в регіонах.

"Наприклад в Полтавській області є деякі пологові будинки, які обслуговують по 4-5 пологів на рік. Тоді як європейська практика говорить про те, що така мала кількість небезпечна і не забезпечує потрібну практику. Тоді питання, чи потрібно державі фінансувати такі пологові, які насправді не рятують життя", - сказала вона.

"Супротив реформі чинять ті, кому невигідне нинішнє керівництво МОЗ з яким неможливо домовитись. Якщо вдасться її здійснити, то керівництво МОЗ залишиться на своєму місці. Це боротьба корумпованих кланів проти керівництва МОЗу", - додала Степанишина.

Експерт із захисту прав пацієнтів Віктор Сердюк підкреслив, що на сьогоднішній день лікарям нічим рятувати життя пацієнтів.

"Людина ніколи не прийде до лікаря, якщо нічого не болить. Хвороба штовхає. Нема грошей – до побачення. Тепер це буде узаконено. Так само в Середніх віках армія приходила: яйко, млеко. Він може хороший солдат, але просто молочка хоче. Це прямо протилежне 3 ст. Конституції, що людина і її здоров’я – найвища цінність", - вважає він.

Він додав, що людина задоволена тоді, коли є результат. "Кожна медична послуга має бути сприйнята. Якщо вона не сприймається пацієнтом, то вона неякісна. Як може бути якісна медична допомога, якщо в Херсонській області залишилось 40% педіатрів. І то вони в основному в самому Херсоні. Знайома везла дитину 250 км. До Миколаєва. Тільки тому, що вона медик, вона могла підтримувати життя дитини", - додав Сердюк.

"Чому почали з медицини? Почніть з Автодору, з суддів. Це просто реформа під заголовком "Здохніть всі", - сказав він.

Підписуйтесь на сторінку OBOZ TV у Facebook.

Як повідомляв "Обозреватель", на OBOZ TV відбувся марафон на тему "Пенсійна реформа. Чи буде старість в радість".

disclaimer_icon

Материалы на этом сайте предназначены для общего информационного использования и не предназначены для установления диагноза или самостоятельного лечения. Медицинские эксперты "MedOboz", гарантируют, что весь контент который мы размещаем, публикуется и соответствует самым высоким медицинским стандартам. Наша цель в максимально качественном информировании пациентов о симптомах, причинах и методах диагностики заболеваний для их своевременного обращения на очную консультацию к врачу.

Популярные врачи

Лекарства