Мільйонери української медицини: кради, але не забувай ділитись!

23,2 т.
Мільйонери української медицини: кради,  але не забувай ділитись!

Нікого не дивує, що в нашій країні стосовно медицини існує два неписаних правила, причому одне начебто має виключати друге: по-перше, усі лікарі – бідні, а, по-друге – бідних головних лікарів не буває.

Мерседеси, круті позашляховики, сотні квадратних метрів елітного житла з басейнами, готівка у цифрах із мінімум п’ятьма нулями – це все не про бізнесменів чи народних депутатів, ні. І це навіть не про лікарів, що очолюють приватні клініки – це було б не дивно. Це – про керівників центральних міських чи звичайних районних лікарень. Про всі ці "збереження, що нажито надважкою працею" можна сьогодні дізнатися з відкритих джерел, тобто – з поданих електронних декларацій.

Видео дня

Чому це стало можливим та навіть нікого не дивує? Тому що з радянських часів система охорони здоров’я була побудована таким чином, аби на папері бути безкоштовною. Держава забезпечувала матеріально-технічне та інше утримання поліклінік та лікарень, а головний лікар і так голодним не залишиться. Такою була лицемірна мораль радянського суспільства: "вкрав – злочинець, не вкрав – дурень".

І ось, хоча Радянський Союз вже не існує більше чверті століття, ми знову бачимо, шо радянська ідеологія досі живе, особливо в галузі управління державними закладами охорони здоров’я.

Скромна зарплата та нескромний спосіб життя – такими ми бачимо керівників лікарень, що живуть за рахунок поборів та часто – з доходів, що вони отримують від фармацевтичних компаній. Як і в інших галузях, де ще залишилося державне управління, українська медицина демонструє соціальну диспропорцію: розподіл на багатих і бідних. Середній клас лікарів існує лише в приватних медичних закладах.

Мільйонери української медицини: кради,  але не забувай ділитись!

Звідки в головних лікарів держзакладів мільйони?

Еліта головних лікарів керує бюджетними коштами в мільйони гривень, та офіційно має не дуже велику зарплатню при величезній владі як над коштами, так і над людськими життями. Звісно, мало хто може встояти перед такою спокусою.

Намагаються вони заробляти на всьому, на чому можна – на закупівлях товарів та послуг, на добровільно-примусових благодійних внесках від пацієнтів, великою статтею доходів є хабарі за влаштування на роботу, відрахування відсотків з поборів лікарів, які вони збирають зі своїх пацієнтів за лікування та проведення операцій.

Такі прибуткові та "тепленькі" посади навіть передають у спадок. Отже, не обов’язково самому бути талановитим хірургом, достатньо, аби твій тато встиг обійняти відповідну посаду. Також можна досягти успіху, якщо мати певну суму грошей, і справа в кишені: ви вже в операційній і отримуєте владу над життями і кишенями своїх пацієнтів.

Всесвітня організація охорони здоров'я провела власне дослідження, і виявила, що лише один із трьох головних лікарів зміг пояснити принципи підбору штатного персоналу до своїх лікарень. Відповідь на питання "як це може бути", в тому, що непрозора система призначень – це чергова корупційна схема, що є додатковим джерелом прибутків керівників медзакладів.

Згадаємо, як втратив свою посаду екс-заступник голови МОЗ Роман Василишин? Погорів на банальному хабарі, взятому за призначення лікаря на посаду. Його жадібність була настільки невгамовною, що навіть обійнявши урядову посаду, він продовжив збирати хабарі за влаштування на роботу у Жовтневу лікарню, де довгий час був головним лікарем. Генеральний прокурор зазначив, що Василишин щодня отримував хабарі від 50 до 100 тисяч гривень.

Отже, сучасна медична система України є таким собі совковим атавізмом, який сьогодні годує лише керівників, від якої страждають і прості лікарі, і їх пацієнти.

Простий аналіз електронних декларацій надає нам багато доказів щодо цього. І тепер стає зрозумілим, чому керівники лікарень та головлікарі так опираються будь-яким спробам змінити цю систему.

Декларації цих аксакалів медицини не дуже відрізняються від того, що ми побачили в деклараціях народних обранців чи крупних чиновників. Все те саме: самі вони майже жебоніють, проте мають багатих, успішних та підприємливих матерів-пенсіонерок, дружин та дітей-підлітків. Щастить чомусь головним лікарям на успішних родичів. Мабуть, це карма.

Декому пощастило не тільки з матусями, але й тещами

Яскравий приклад – скромний головний лікар стоматологічної поліклініки Олійник Юрій Іларійович. З офіційно задекларованим доходом близько 7 тисяч на місяць. За рік спромігся заробити лише 75 тисяч гривень. Вражає, як керівник львівського комунального підприємства може, маючи такий дохід, утримувати 5-ти літровий джип Lexus – єдиний свій коштовний статок. Мабуть, на їжу коштів вже не вистачає. А може йому батьки допомагають? Можливо й так, адже з батьками-пенсіонерами йому пощастило, особливо з мамою, яка є господаркою трьох офісів площею 343 квадратних метри, а тато може при нагоді прихистити у власному домі. Місця має вистачити, адже він володіє будиночком площею майже 1 квадратний кілометр (912 кв.м.).

А от екс-головному санітарному лікарю Києва Олегу Рубану, якого реформа підвищила до керівництва Держпродспоживслужбою, більше пощастило з дружиною – вона власниця будинку у 350 кв.м. під Києвом, і ще трьох квартир. Також вона володіє 100 сотками землі у Великих Дмитровичах, що в Обухівському районі. За підрахунками експертів, одна сотка там коштує близько $1 тис. Автівки Toyota Prado та Toyota Rav також записані на дружину Олега Рубана, Яну. Пощастило чоловіку, нічого не скажеш: це ж скільки треба мати енергії, аби, працюючи акушер-гінекологом, встигати ще й керувати 8 компаніями. Є в нас підозра, що чоловік допомагає дружині хоча б порадами, адже ці вісім компаній здебільшого спеціалізуються на тій самій стезі, що контролює санепідслужба – на екобезпеці, прибиранні та утилізації відходів.

Мабуть, випадково одна з цих компаній – ТОВ "Центр екобезпеки та гігієни" за останні кілька років отримала більше 100 замовлень на вивезення та утилізацію відходів від лікарень та комунальних підприємств міста Києва.

Сім’я Рубанів, однак, вміє довіряти і своїм колегам. Вірніше, їх родичам, адже в одній з компаній Яни Рубан (ТОВ "ПБ "Архітек 2006") співвласником є син колишньої заступниці Рубана - Владислав Подковиріний. Мама юного бізнесмена все своє життя пропрацювала на державній службі, і значну частину своєї кар’єри була заступником Олега Рубана під час його роботи в Санепідемслужбі, а зараз перейшла з ним до нового органу, де керує наглядом за дотриманням санітарного законодавства.

В лікарів теж є династії

Не всім лікарям значний статок дістається завдяки успішним родичам. Декому багатство падає просто з неба. Інакше чим можна пояснити наявність величезних статків в родинах, де обидва – і чоловік і жінка – лікарі з мізерною зарплатнею?

Поглянемо на прикладі сім’ї Георгієвих. Чоловік, Павло, є головним лікарем Миколаївського обласного протитуберкульозного диспансеру. Жінка Тетяна керує обласним дитячим санаторієм "Дубки". Але ж не пішки їм ходити? Тому він їздить на Toyota Rav 4, що коштує 4 мільйони гривень, а вона – на BMW X6 за 1,6-2,3 мільйони (в залежності від комплектації). Окрім елітних автомобілів, в родини є земельна ділянка в АР Крим, офіси, торгівельні місця, гаражі, квартири, та будиночок на 150 кв. м.

Схожею декларацією може похвалитися й Олександр Турський - головний лікар Вінницької міської клінічної лікарні №1, яка більше відома як "Пироговка". Разом зі своєю дружиною Галиною, теж лікарем-терапевтом, вони вказали в декларації чотири земельні ділянки у 2,7 га загальної площі, квартиру площею у 123 квадрати, будинок (недобудований) та авто – джип Lexus (навіть якщо вона вже була у використанні, її ціна складає мінімум 1,3 млн грн).

Не може не зацікавити декларант Микола Гульчій – головний лікар Київського міського клінічного ендокринологічного центру. На пару з дружиною (працює заступником директора Інституту гігієни та медичної екології ім. Марзеєва при Академії медичних наук) вони заробили на джип Merсedes (3-4 млн грн) та кросовер БМВ Х3 (мінімальна ціна – 1,1 млн грн).

А от у Володимира Романчука, шо працює головним лікарем Прикарпатського онкодиспансеру, не родина, а цілий сімейний підряд, адже майже всі вони працюють в одному місці. Дружина працює на постійній основі, а донька – за сумісництвом. Скромні зарплати все ж таки дозволяють їм утримувати будиночок у 300 кв.м. та автівки – BMW 528 та Mitsubishi Pajero Sport, мінімум по $40 тис. за кожну.

Не будемо ображати увагою позаштатних спеціалістів. Так, наприклад, Андрій Шутка, який є головним акушером-гінекологом Київської області, згідно декларації, має авто бізнес-класу – Volkswagen Touаreg та BMW 740. Також у власності родини (дружина теж працює гінекологом), перебуває квартира, придбана майже за 1,5 млн грн.

Ще одна родина медиків – харків’яни Пасієшвілі-Карпенко. Жінка Нана працює головним лікарем пренатального центру області, а чоловік Володимир працює в сфері медицини катастроф та інституті післядипломної освіти. Обидва все життя працювали на державних посадах. Не зважаючи на це, заробили достатньо, щоб побудувати будинок на півкілометра квадратів (500 кв. м., тобто площею в пів-Ієрусалима), та декілька квартир. Звичайно, при таких статках потрібні й відповідні автівки. І тут також пощастило – Toyota Land Cruiser та Merсedes зможуть підвезти їх до роботи.

Мільйонери української медицини: кради,  але не забувай ділитись!

Лікарський сімейний підряд у медицині

Зручно, коли в подружжі обидва працюють в одній сфері. Так пощастило і родині Білих – Вікторії та Ігорю: вона працює головним лікарем Пренатального центру в Києві, а він – займається торгівлею ліками. На жінку задекларовано 2 квадратних кілометри нерухомості. З бізнесом у чоловіка все, як видно, склалося, бо він є власником чи співвласником 7 компаній, здебільшого фармацевтичних, в тому числі фармацевтичної компанії-дистриб’ютора "Галафарм", що засвітилася в пресі зі скандалами щодо публічних закупівель лікарських засобів. Протягом останніх 9 років ця компанія виграла тендерів на загальну суму 158 млн. грн. Цікавий і той факт, що в приміщеннях Пренатального центру розташована аптека "Людмила-Фарм Ко", співвласниками якої виступають бізнес-партнери Ігоря Білого – Володимир Рижей та Валентин Круковський.

Схожим шляхом будує своє життя сім’я Володимира Шамрая, головного лікаря Вінницького онкодиспансеру. Тільки за останній рік статки родини поповнилися на 3,5 млн грн. Хоча дружина працює в тому ж диспансері, заробляючи лише 4 тис грн в місяць, вона встигає також вести досить вигідний бізнес з надання діагностичних послуг в сусідньому з онкодиспансером будинку. Причому кінцевий бенефіціар, тобто той, хто отримує вигоди з доходів компанії – сам головний лікар.

Цікаво, чи частими гостями в цьому діагностичному центрі є пацієнти онкодиспансеру. І ще більше варте уваги – чи зацікавлений при цьому головний лікар, щоб налагоджувати якісну діагностику в самій лікарні?

Окрім того, пан Шамрай також отримує гроші і від фармацевтичних компаній, які торік заплатили йому більше 700 тис. грн. Всі ці компанії постачають ліки для лікування онкологічних захворювань.

Чи зацікавленні мільйонери в реформуванні медичної галузі?

Перелік подібних сімейних підрядів у медгалузі може бути ще дуже довгим. Ще більш вражають декларації головних лікарів великих центральних та підпорядкованих Академії наук клінік.

Зазирнемо в кишеню головному критику медичної реформи – Борису Тодурову. Лише готівкою в нього задекларовано (на двох з дружиною, правда), близько півмільйона доларів (427 тис). Також подружжя може похвалитися будиночком площею більш ніж на півкілометра квадратних (685 кв.м.)

Окрім того, пан Тодуров має дві квартири в столиці (загальна площа – 247,8 кв.м.), 4 земельних ділянки та 2 автівки – Audi A8 та Hyundai Tucson. Останню нещодавно було переоформлено на доньку.

Наразі журналісти опублікували інформацію, що Інститут серця, який він очолює, закуповує ліки за завищеними цінами, а тендерний комітет інституту очолює бізнес-партнер дружини Тодурова.

Ще один критик реформ – Андрій Гук, що є заступником головного лікаря Інституту нейрохірургії Академії наук. Закон не зобов'язав його подавати декларацію, тоді б, впевнені, ми могли б розповісти більше цікавого. Але його керівник, Євген Педаченко, її надав. На двох із дружиною пан Педаченко мають 5 земельних ділянок, 2 будинки (один, розташований в елітному столичному передмісті, "заважив" на 400 кв. м.), 2 квартири, і елітний автомобіль Audi Q7. В готівці сім’я тримає "лише" $100 тис. Між іншим, йому прийшлося декларувати й винагороду від потужної японської фармкомпанії Takeda.

Все перераховане було зароблено за роки праці в медичній галузі з її мізерними окладами лікарів.

Чим далі, тим цікавіше

Сподіваємося, ви ще не втомилися дивуватися, адже далі – ще цікавіше. Ми говоримо про декларацію директора Інституту хірургії трансплантології НАМН України ім. Шалімова Олександра Усенко. Він може похвалитися своєю надзвичайною щедрістю та довірливістю. Чим іншим можна пояснити те, що він позичив невідомій особі практично півмільйона доларів? Проте не варто дуже турбуватися, що він після цього дуже збіднів – за його ж даними в нього та його дружини ще залишилося $192 тис. Подружжя також має 3 будинки в київському передмісті (кожен – площею більше 200 кв.м.), 2 квартири (243 кв. м.) та 3 автомобілі імпортні – Toyota Hilux (1996 року), Volkswagen Amarok і Toyota Rav-4 (обидві – 2013-го року випуску).

Найбільш дивує, як таке може статися, що юридично бідні головні лікарі виявляються часто багатшими за народних депутатів, політиків та навіть деяких бізнесменів? Чому лікарі в їх лікарнях заробляють копійки, а їх очільники – заможні й багаті?

Ось так ми й трошки відкрили завісу таємниці – в чому причина того, що очільники бідних лікарень не бажають виведення усіх тіней на світло, не бажають, аби лікарні отримували прибуток прозоро та відкрито – адже тоді доведеться ділитися і з лікарями, і буде що витрачати на обладнання очолюваних ними медичних закладів. Ці гроші вже неможливо буде перетворити на кросовери та на квадратні кілометри елітного житла.

Отже, їм є, що втрачати

Гірко розуміти, чому народні обранці, що працюють у профільному комітеті Верховної Ради готові і надалі блокувати провадження реформ у медичній галузі, прикриваючись, як завжди, популістичними гаслами та "захистом інтересів народу". Адже вони й самі здебільшого медики за фахом, часто є вихідцями з родин лікарів, так би мовити "продовжувачі династій" керуючих тіньовими грошима, що надає їм держава з наших з вами податків.

Знов і знов ми чуємо від них про необхідність створити чергову робочу групу, обговорити чергову зміну до проекту… А тим часом закосніла з радянських часів корупційна машина продовжує працювати не заради спасіння нашого здоров’я та життя, надаючи відповідну оплату праці простим лікарям, а на те, щоб збагатити обраних.

disclaimer_icon
Важно: мнение редакции может отличаться от авторского. Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов, но стремится публиковать различные точки зрения. Детальнее о редакционной политике OBOZREVATEL поссылке...
disclaimer_icon

Материалы на этом сайте рекомендованы для общего информационного использования и не предназначены для установления диагноза или самостоятельного лечения. Медицинские эксперты MedOboz гарантируют, что весь контент, который мы размещаем, публикуется и соответствует самым высоким медицинским стандартам. Наша цель – максимально качественно информировать читателей о симптомах, причинах и методах диагностики заболеваний. Призываем не заниматься самолечением, а для диагностики заболеваний и определения методов их лечения советуем обращаться к врачам.

Популярные врачи

Лекарства