Серце віддали іншому: дитина з Волині померла в Індії, очікуючи неіснуючої черги на трансплантацію
Хлопчик Назар Балик із села В'язівне Любешівського району Волинської області страждав на важкий порок серця. Дитина померла в Індії, так і не дочекавшись черги на трансплантацію.
Страшний діагноз "дилатаційна кардіоміопатія" медики поставили Назару п'ять років тому, пише "КП в Украине". Відтоді мама Назара Наталія Балик возила єдиного сина по лікарях, оббивала пороги високих кабінетів у пошуках допомоги.
"Ми весь цей час лікувалися у київському кардіоцентрі, до червня минулого року, – розповідає Наталя. – Але нам лікарі відразу сказали: єдине, що може врятувати мого Назара, це пересадка серця. Взятися за таку операцію можуть тільки в Індії".
Зрештою 14 червня 2018 року Наталя разом із сином поїхали за кордон. 100 тисяч доларів, не без допомоги волонтерів та благодійних організацій, виділило Міністерство охорони здоров'я.
"Я тоді повірила – сталося диво і моя дитина буде жити, – каже Наталя. – Ми приїхали в індійське місто Ченнаї. Нас поселили в готелі, виписали таблетки, підключили крапельницю і поставили на чергу на трансплантацію".
Однак час ішов, а необхідного донора, серце якого можна пересадити дитині, все не було. Гроші закінчилися і через рік індійські медики попросили Наталію із сином "на вихід".
"Я тоді знову звернулася до МОЗ, однак, щоб виділити мені допомогу, сказали заново зібрати повний пакет документів, – розповідає Наталя. – А як я це могла зробити? Адже перебувала в Індії, навіть грошей на квиток в Україну не мала".
Читайте: Трансплантація органів в Україні: лікарі готові, влада – ні
Так і не дочекавшись трансплантації, 13 червня цього року Назар помер в індійській клініці.
Пізніше з'ясувалося, що ніякої черги на трансплантацію насправді не було.
"10 січня було донорське серце, і воно підходило моєму сину за всіма параметрами, – каже Наталя. – Але головлікар розпорядився віддати його іншому пацієнту, місцевому. Ми, іноземці, нікому там не потрібні, за рік перебування в індійській клініці нами ніхто не поцікавився. Самі ходили у клініку, напрошувалися до лікарів на огляд, навіть з українського МОЗ ніхто не дзвонив, ніби про нас усі забули. а що я, проста сільська жінка з України, могла зробити в чужій країні? Для них головне – свої громадяни, а іноземці так..."
Народний депутат Ірина Суслова ще два місяці тому, 6 червня, робила депутатський запит до Міністерства охорони здоров'я щодо катастрофічної ситуації із трансплантацією серця українським дітям в Індії. І в ньому йшлося про 15-річного Назара Балика з Волині, який тоді ще перебував у реанімації, а бюджетні кошти на його лікування закінчилися. Але тільки тепер, 27 липня, через два тижні після смерті дитини, чиновники прислали відповідь.
"Запит застряг у бюрократичних нетрях МОЗ, і тільки тепер, порушуючи всі терміни, чиновники зволили відповісти. Вони написали, що "питання вимагають додаткового часу на доопрацювання". Вони, мабуть, живуть у якомусь окремому вигаданому світі, бо не знають, що за цей час 15-річний Назар уже помер, так і не дочекавшись хоч якоїсь реакції від своєї держави. Він помер, сподіваючись на порядність і відповідальність осіб, які покликані працювати на громадян. Виявилося – все зовсім не так. Чиновники МОЗ сліпі, глухі і цинічні, коли йдеться про долю конкретних людей", – емоційно написала Ірина Суслова у Facebook.
Читайте: Рада ухвалила новий закон про трансплантацію: що змінилося
У коментарі ЗМІ нардеп додала: на депутатський запит, згідно із законом, чиновники мали відповісти протягом десяти днів:
"Але до цього часу вони спромоглися лише взяти його на розгляд! Кричуща безвідповідальність, недбалість, я навіть не знаю, як назвати таке ставлення до людей, – обурилася вона. – В якій країні ще діти вмирають тільки через те, що чиновники протягом двох місяців не можуть відповісти на запит? Чим вони там займаються?"
Наталя поховала свого сина в рідному селі В'язівне. Каже, перевезти тіло на батьківщину допомогла клініка, де лікувався Назар. А ще довелося десять днів "висіти" на телефоні з українським посольством.
Потім убита горем жінка записала відеозвернення до батьків таких же хворих дітей і президента України, в якому розповіла про реалії індійської медицини і закликала главу держави зробити реальною трансплантацію в Україні і не відправляти українців на смерть за тисячі кілометрів. Його вона опублікувала на Youtube-каналі:
"У нашій країні є розумні лікарі, є таланти. Всього одна трансплантація на місяць – і 12 людей будуть врятовані. Прошу президента Володимира Зеленського в пам'ять про мого сина Назара зробити трансплантацію реальної в Україні", – благає Наталія Балик.
Як повідомляв OBOZREVATEL, 29 березня п'ятий президент України Петро Порошенко підписав доопрацьований закон, який змінює правила трансплантації донорських органів у країні.
Очікується, що документ дозволить розблокувати можливість застосування в Україні трансплантації. Закон передбачає, що до початку роботи Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, але не пізніше 1 січня 2020 року, положення цього закону щодо використання зазначеної системи не застосовуються.