Серце збивається з ритму: чому це небезпечно?

Серце збивається з ритму: чому це небезпечно?
Серце збивається з ритму: чому це небезпечно?

Марина Мешкова, завідуюча відділенням порушень ритму Центру дитячої кардіології та кардіології

Зміна нормальної частоти, регулярності скорочень та джерела збудження серцевого м’язу називається аритмією. Звичайно, не кожне пришвидшене серцебиття є відхиленням. Наше серце частіше б'ється під час емоційних або фізичних навантажень: кохання, стрес, переляк, біг сходами, плавання. І це нормально. Головне - відрізняти безпечну та природну зміну частоти серцебиття від серцевого захворювання.

Відео дня

Помітити аритмію можна самостійно, відслідкувавши в себе наявність таких симптомів:

  • часте відчуття слабкості;

  • серце починає раптово битись набагато швидше, буквально "вискакує з грудей";

  • біль за грудиною з відчуттям, наче на цю область сильно давлять;

  • задишка;

  • раптово починається головокружіння;

  • втрата свідомості.

Але іноді аритмія може бути безсимптомною і зберігатися роками. Тому навіть за гарного самопочуття, нерегулярний ритм – привід проконсультуватися з лікарем. А якщо ви маєте періодичні або постійні порушення частоти серцебиття (частота пульса в спокої вище 100 ударів/хв. або, навпаки, менше 50 ударів/ хв.) - зволікати зі зверненням до кардіолога не можна!

Адже аритмія може загрожувати життю. На ступінь її небезпечності впливає наявність структурних захворювань серця та супутніх хвороб. Більше того, одна й та сама аритмія у різних пацієнтів може мати різний прогноз, тому оцінювати ризики повинен лікар в кожному конкретному випадку.

Аби визначити наявність аритмії, в момент приступу слід зробити електрокардіограму (ЕКГ) або, якщо аритмію не вдається зловити таким способом - холтерівськемоніторування ЕКГ. Для цього пацієнт протягом тривалого часу (добу або більше) носить портативний аппарат на поясі або реміні через плече, що дозволяє фіксувати ЕКГ в умовах щоденної фізичної активності.

Чому виникає порушення ритму серця? Основних причин декілька:

- Вроджені чи набуті захворювання серця;

- Артеріальна гіпертензія;

- Порушення електролітного балансу;

- Порушення гормонального фону;

- Шкідливі звички.

Кожен з нас може самостійно упередити появу аритмії. Як би це банально не звучало, але найпростіші правила рятують від багатьох проблем із здоров'ям: здорове харчування, відмова від шкідливих звичок, помірні фізичні навантаження, підтримка власної ваги в нормі. Дотримання цих простих правил сприяє здоровій роботі серця.

Якщо ж проблеми із серцевим ритмом вже є, то їх лікують двома методами: медикаментозно та за допомогою хірургічного втручання. У першому випадку іноді потрібен пожиттєвий прийом ліків. Другий метод - це мініінвазивне хірургічне втручання. Наприклад, при тахікардії, коли збільшується частота серцевих скорочень, застосовується радіочастотна абляція. Ці сучасні технології нагадують фантастичне кіно: через прокол судини на стегні до серця проводиться тонкий катетер, а увесь процес операції відображається на екранах спеціальної апаратури у вигляді 3D-моделі серця. Хірург аритмолог шукає аномальну зону проведення імпульсу, а потім руйнує цю невелику точку (до 2 мм в діаметрі) радіочастотним струмом.

В випадку недостатньої частоти серцебиття лікуванням є імплантація електрокардіостимуляторів, що виконують функцію ритмоведення. Електростимулятори надсилають електричні імпульси невеликої напруги серцевому м’язу, завдяки цьому серце працює в діапазоні природного ритму.

Якщо аритмія загрожує життю людини, імплантуються кардіовертери-дефібрилятори. Під час загрози життю вони виробляють електричний розряд та відновлюють нормальну серцеву діяльність. А деякі з таких апаратів здатні ресинхронизувати роботу серця при вираженій серцевій недостатності, та навіть допомагають уникнути пересадки серця.

Тож будьте уважні до себе! Пам'ятайте, що пульс - "дзеркало" стану серцево-судинної системи. Відстежуйте його, щоб вчасно виявити відхилення та зберегти своє здоров'я!

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки