Прорив у медицині: в Німеччині вперше пересадили 80% штучної шкіри людини
Німецькі фахівці виростили в пробірці шкірну тканину, яку змогли пересадити семирічному пацієнту, який страждає важким генетичним захворюванням, через яке у хлопчика практично "злізла" вся шкіра.
Як повідомляє Ridus, до цього подібні роботи вже проводилися, але не в таких обсягах: зазвичай вдавалося виростити невеликий шматочок шкірної тканини. Цього разу вчені змогли отримати багато матеріалу, який покрив майже 80% тіла дитини.
Хлопчик перебував на межі смерті через бульозний епідермоліз - при цьому захворюванні тіло людини покривається пухирями й ерозією. Пересаджена шкіра врятувала йому життя.
Випадок вдалої пересадки шкірної тканини надихнув вчених, оскільки це може врятувати життя іншим пацієнтам із такою ж недугою. Зазвичай люди, які страждають бульозним епідермолізом, помирають ще в дитинстві, оскільки підтримання їхньої життєдіяльності вкрай складне: щоб хвороба не прогресувала, людині потрібно перебувати в повній ізоляції і постійно приймати антибіотики, завдяки яким мікроби і віруси не потраплять всередину пухирів.
Виготовленням нової шкіри хлопчика займалися фахівці з Центру регенеративної медицини Модени (Італія). Вони взяли клітини шкіри дитини, включаючи стовбурові і ще незрілі клітини, які можуть добре прижитися і нормально розвиватися.
Щоб видалити захворювання з клітин, генетики застосували нешкідливий вірус, завдяки якому клітини вийшли без мутацій.
Потім реконструйовані клітини разом зі стовбуровими використовували для вирощування нової шкіри, яка потім була пересаджена дитині. Зараз хлопчик уже оговтався після операцій і веде повноцінне життя, повідомляють медики.
Як раніше повідомляв "Обозреватель", при прямому впливі сонячних променів на шкіру людини виникає особлива захисна імунна реакція людського організму.