Вчені назвали найкращий раціон для захисту від раку та хвороб серця
Вегетаріанство - гідний шлях порятунку від варварських звичок, - тішаться жарту вегетаріанці. Наукові ж дослідження за останні десятиліття підтверджують: рослинна дієта може допомогти запобігти раку та знизити ризик серцевих захворювань. Новий огляд 48 досліджень за останні 23 роки показав, що рослинна дієта пов'язана з покращенням здоров'я.
За даними досліджень, люди, які дотримувалися вегетаріанської та веганської дієти, мали менший ризик серцево-судинних захворювань та раку, а також рідше вмирали від серцево-судинних захворювань. Однак, на думку експертів, не варто відмовлятися від усіх продуктів тваринного походження: так звана "гнучка" дієта може стати найкращою рослинною дієтою.
Рослинна дієта подовжує життя?
Рослинна дієта відрізняється низьким вмістом холестерину й насичених жирів та високим вмістом поживних речовин. Новий огляд наукових досліджень показав, що вегетаріанська та веганська дієти допомагають покращити кардіометаболічні фактори ризику, такі як підвищений рівень ліпідів, рівень цукру в крові, маса тіла, ІМТ та запалення.
Учасники дослідження також мали нижчий ризик розвитку ішемічної хвороби серця, раку шлунково-кишкового тракту та простати, а також менший ризик смерті від серцево-судинних захворювань.
Однак дослідники зазначають: у вагітних, які дотримуються вегетаріанської дієти, не було жодної різниці в ризиках розвитку гестаційного діабету та високого кров'яного тиску.
Понад 20 років досліджень підкреслюють користь рослинної дієти для здоров'я. За даними авторів, попередні дослідження показали, що дієти з низьким вмістом рослинної їжі та високим вмістом м'яса, рафінованих зернових, цукру та солі пов'язані з вищим ризиком смерті.
Чому рослинне харчування знижує ризики для здоров'я?
За словами дослідників, вживання більшої кількості рослинної їжі повинно мати протилежний ефект раціону з високим вмістом м'яса й рафінованих продуктів, знижуючи ризик серцево-судинних захворювань та раку. Щоб перевірити, чи підтвердилося це припущення, дослідники проаналізували 48 статей, опублікованих за 23 роки.
Дослідивши зібрані дані за два десятиліття, вони виявили, що зв'язок між вегетаріанською та веганською дієтою й зниженням кардіометаболічних факторів ризику був досить потужним.
На думку сімейної лікарки Медичних офісів Манхеттена Ліббат Шахам, які поліпшення стану здоров'я може бути пов’язано з тим, що рослинні продукти не містять холестерину й високого рівня насичених жирів:
"Холестерин та насичені жири з часом призводять до пошкодження та закупорки кровоносних судин, що є основною причиною серцевих нападів й інсультів. Насичені жири в основному містяться в продуктах тваринного походження і залишаються твердими за кімнатної температури", - пояснює Шахам.
Лікарка Сара Бонза, яка спеціалізується на сімейній медицині, додала, що рослинні дієти також можуть допомогти знизити ризик хронічних захворювань через вміст вітамінів, антиоксидантів і клітковини.
"Фрукти, овочі, цільнозернові, бобові, горіхи та насіння містять вітаміни, мінерали та фітонутрієнти, які приносять користь здоров'ю людей. Таке харчування призводить до меншої кількості запалень й покращення здоров'я серця та імунітету", - говорить Бонза.
Лікар також зазначає, що клітковина у рослинних продуктах допомагає прискорити процес травлення та зберегти здоровий мікробіом кишківника.
Яка рослинна дієта найкраща?
Хоч у дослідженні розглядалися вегетаріанські та веганські дієти, лікар-дієтолог Фейт Кришт, вважає, що найкращий спосіб харчуватися рослинною їжею – це дотримуватися гнучкої дієти.
"Дослідження показують, що веганські та вегетаріанські дієти часто пов’язані з дефіцитом незамінних жирних кислот EPA та DHA, вітамінів B12 і D, йоду. Все це важливі поживні речовини для здоров'я людини", - наголошує Кришт.
Гнучка дієта передбачає вживання переважно білків рослинного походження. Однак дієтолог рекомендує періодично додавати до раціону білки тваринного походження.
"Збагачуйте раціон цільнозерновими продуктами, бобами, сочевицею, овочами, фруктами, насінням, горіхами та мінімально обробленими тваринними білками", - рекомендує дієтолог.
Як включити до свого раціону більше рослинних продуктів?
На думку лікарки Крішт, найпростіший спосіб додати більше рослинних продуктів у свій раціон - це включити їх у страви, які вам вже подобаються. "Додайте чорну квасолю в тако, нут - у каррі, додайте зелень у печеня, а гарбузове насіння в ранкову вівсянку", - пропонує вона.
Експертка також зазначає, що їй подобається тримати під рукою різні насіння, такі як кунжут, соняшник, чиа, льон, конопля та гарбуз. Їх можна легко додавати в йогурт, смузі, вівсянку, салати, випічку та навіть у звичайні страви.
Понад 20 років досліджень показали: рослинна дієта може покращити кардіометаболічне здоров'я та допомогти запобігти раку. Це пов'язано з тим, що рослинна їжа містить мало холестерину і насичених жирів, але при цьому багата на вітаміни, антиоксиданти й клітковину. Найкращою рослинною дієтою, на думку лікарів, може бути та, що містить поживні речовини завдяки періодичному вживанню м'яса.