Як обманює фарміндустрія: топ фейковий вітамінів

Як обманює фарміндустрія: топ фейковий вітамінів

Важливість вживання вітамінів для організму відома всім. З давніх-давен люди помічали, що регулярне вживання окремих продуктів не лише втамовує голод, а й дає змогу позбутися від деяких хвороб.

У минулому столітті виробники ліків взяли на озброєння і цей варіант заробітку на довірливих громадянах, почавши годувати людей величезною кількістю вітамінних добавок та комплексів. Ідея, треба визнати, прекрасна - адже на відміну від ліків, які вживають тільки під час хвороби, нам нав'язано думку, що вітаміни потрібні в додаткових дозах навіть здоровим.

Про те, які саме вітаміни не варто вживати додатково, а надлишок яких навіть небезпечний для здоров'я - розповідає читачам "Обозреватель. МедОбоз".

Відео дня

Читайте: Вітаміни: які вживати, а які уникати

Звідки взялися вітаміни

Ще стародавнім єгиптянам було відомо, що вживання печінки сприяє одужанню від курячої сліпоти, а мудреці середньовічного Китаю навіть публікували цілі праці про користь продуктів та їх роль у підтриманні здоров'я.

Чому ж немає сенсу купувати синтезовані препарати здоровим людям?

Правда в тому, що у переважній більшості випадків ми отримуємо всі необхідні організму вітаміни і мікроелементи зі свого повсякденного раціону. І те, що морякам, які місяцями жили на солонині, хлібі та алкоголі, були потрібні додаткові дози вітаміну С, - виняток, що тільки підтверджує правило.

Насправді деякі вітаміни при надмірному вживанні можуть навіть завдати шкоди.

У більшості випадків отримувати корисні речовини бажано зі збалансованого раціону. І тільки деяким людям в силу особливостей йїнього способу життя або здоров'я потрібно вживання підвищеної дози вітамінів і мінералів, причому не завжди, а протягом деякого часу.

Найнепотрібніші з популярних вітамінів

Бета-каротин

Бета-каротин, він же ретинол, він же - вітамін А. Здоровій людині для гармонійного балансу вітамінів в організмі достатньо його вживати на день 3000 МО для чоловіків і 2130 МО - для жінок.

Чи не втомлюючи вас подальшими підрахунками, зазначимо, що добову дозу того ж вітаміну містить 100 грамів морквини, 50 грамів солодкого перцю, а ось печінка тріски - просто джерело цього вітаміну: в 100 її грамах міститься більше 300 добових доз вітаміну А!

Також цей вітамін міститься в шпинаті, сирі, дині, абрикосах, гарбузі, горошку і навіть у молоці.

Однак хоча з їжі отримати вітамін А досить просто, лікарі раз у раз прописують його в якості профілактики. Іноді він навіть рекомендується як антиоксидант, щоб не виникали ракові клітини. Водночас лікарі забувають сказати, що надлишок цього вітаміну збільшує ризики виникнення раку легенів у курців, і зовсім не впливає на запобігання іншим видам раку.

Надлишок вітаміну А може спричиняти отруєння. Наслідки цієї інтоксикації такі, що можуть викликати навіть судоми та параліч. Збільшується печінка, погіршується зір, а у деяких пацієнтів навіть спостерігалися спонтанні переломи кісток.

Надлишок вітаміну А у вагітних може призвести до вроджених дефектів новонароджених.

Висновок: не приймайте додаткових доз вітаміну А.

Читайте: Медики розповіли, які вітаміни необхідні для міцних судин

Фолієва кислота

Фолієва кислота бере участь у формуванні нервової системи, тому рекомендується вживати на день до 200 мкг цієї речовини. Недолік цієї кислоти може спричиняти погіршення кровотворення.

Особливо важливо приймати цей вітамін майбутнім мамам під час вагітності - для них доза подвоюється і становить до 400 мкг на день.

Для поповнення добової дози фолієвої кислоти досить щодня з'їдати 150-200 грамів квасолі або сочевиці. Також досить багато її міститься в шпинаті, салаті, зеленому горошку і банальній ріпі.

Однак слід знати, що передозування фолієвою кислотою може призвести до серйозних наслідків - шлунково-кишкових проблем: нудоти, блювоти. Також можлива поява висипу, порушень сну і навіть можливі судоми. А передозування протягом тривалого часу, на думку деяких вчених, здатне спричинити навіть рак шлунка.

Оскільки передозування фолієвою кислотою - явище рідкісне (перевищення має бути в десятки разів), то воно можливе тільки при прийомі цієї речовини не з продуктами харчування, а лише у вигляді таблеток, пігулок або уколів.

Висновок: додаткові дози фолієвої кислоти рекомендується приймати тільки вагітним або тим жінкам, які бажають завагітніти.

Селен

Селен - речовина, нестача якої в організмі може спричиняти погіршення засвоєння йоду. Також вона допомагає роботі імунної системи, що актуально у ВІЛ-інфікованих.

Однак передозування селеном, добова доза якого 70-100 мкг, підвищує ризик виникнення раку простати у чоловіків. Також його надлишок шкідливий при цукровому діабеті: дослідження 2007 року показало - вживання всього лише подвоєною дози цієї речовини (200 мкг на день) на 50% підвищує ризик виникнення цукрового діабету другого типу.

Намагайтеся отримувати добову дозу селену з природних джерел - яєць (1,5 яйця містять добову дозу селену), яловичини (100 гр), свинини (100 гр), пшениці (300 гр), рису (200 гр), волоських горіхів, мигдалю, арахісу, капусти.

Висновок: не приймайте з додаткових джерел - пігулок, таблеток.

Вітамін B6

Добова доза вітаміну B6 (піридоксину) становить всього 1,5-2 міліграма в день, причому це для дорослої людини.

Вітамін B6 міститься у великій кількості продуктів - часнику, насінні, салатах, горіхах, овочах і фруктах, пшениці і рисі, бобових і майже у всіх овочах. Багато його в м'ясних і рибних продуктах.

Передозування цим вітаміном можливе тільки за умови його прийому в синтетичних формах - таблетках, уколах. В цьому випадку можлива поява оніміння рук і ніг, можливе виникнення нервових розладів. Також ймовірно порушення кровообігу, роботи центральної нервової системи.

Адже частенько цілком здоровим людям лікарі виписують приймати цей вітамін для профілактики старечого недоумства, хоча кілька проведених пізніше досліджень не підтвердили ефективність цього вітаміну.

Висновок: приймайте тільки в натуральному вигляді, а в синтетичному - тільки за суворими показаннями нестачі вітаміну B6.

Вітамін B12

Вітамін В12, або ціанокобаламін. Брак в організмі цього вітаміну може викликати анемію, порушення роботи нервової системи. Однак добова доза цієї речовини - всього лише 2,4 мкг на день.

У натуральному вигляді цей вітамін міститься у великій кількості продуктів, тому його дефіцит може виникнути хіба що при тривалому голоді.

Надлишок вітаміну В12 не здатний надати додаткову енергію або поліпшити емоційний стан, тому його додатковий прийом абсолютно даремний.

Для заповнення його добової дози достатньо з'їдати 5 грамів свинячої печінки, трохи курки, 20 грамів скумбрії або сардин. У кролика або в яловичині цього вітаміну менше - добова доза міститься приблизно в 100 грамах цього виду м'яса. Також вітамін міститься в яйцях, сметані, сирі, хоча і в менших кількостях.

Висновок: реальний дефіцит цієї речовини, як бачимо, можливий тільки у вегетаріанців. Не їсти м'яса - це єдина причина, чому варто вживати додаткові дози вітаміну В12.

Вітамін C

Вітамін C, або аскорбінова кислота, відіграє важливу роль в обмінних процесах організму людини. І хоча добова потреба його досить висока - 75 мг у жінок і 90 мг - у чоловіків, отримати його з природних джерел легко.

Наприклад, добова доза цього вітаміну міститься в 80 грамах солодкого перцю, в 200 грамах апельсина, в 200 грамах білокачанної капусти, в щавлі, хроні. Шипшина є рекордсменом - 100 грамів цієї ягоди містить до 1500 мг вітаміну С.

Хоча вітамін С часто виписують для профілактики простудних захворювань, проте огляд понад 30 клінічних досліджень не виявив жодних підтверджень цієї теорії.

Проведені дослідження також не підтвердили того, що нібито його прийом допомагає боротися з раком або із серцево-судинними захворюваннями.

Висновок: здоровим людям не потрібні синтетичні добавки вітаміну C - вони отримують його зі звичайною їжею.

Читайте: Вітаміни можуть спричинити рак

Вітамін Є

Вітамін Є (токоферол), як вважається, корисний для здоров'я шкіри, репродуктивної системи, м'язового тонусу. Виробники пігулок з вітаміном Є стверджують, що нібито він також захищає від раку і хвороби Альцгеймера.

Водночас доказів того, що цей вітамін позитивно впливає на репродукцію людей, є профілактичним засобом від раку або захищає від серцево-судинних хвороб, досі не знайдено.

Проте достеменно відомо, що передозування вітаміном Є збільшує ризики виникнення інсульту.

Вітамін в надлишку міститься в рослинних оліях, в тому числі в горіхах, листових зелених овочах. Його добова доза - всього 10 міліграмів. Для прикладу, в 100 грамах соняшникової олії міститься 75 мг вітаміну Є. Так що отримати його з природних джерел нескладно - організм робить це сам і непомітно для вас.

Також вітаміном Є багаті гречка, пшениця, квасоля і всі бобові, маргарин і вершкове масло, хліб і вівсянка.

Висновок: не приймайте у вигляді пігулок і таблеток - тільки при лабораторно підтвердженому дефіциті вітаміну Є.

Цинк

За твердженням виробників таблеток з цинком, він важливий для запобігання простудним захворюванням. Однак дослідження вчених цього не підтвердили. Відомо лише, що цинк бере участь в обмінних процесах організму, тому вживати його необхідно.

Добова норма вживання цинку - 8 мг для жінок і 11 - для чоловіків. Міститься цинк в основному в білкових продуктах - м'ясі всіх видів, бобових. Також є він у вівсянці та ячній крупі.

Водночас вкрай важливо не переборщити з цинком, оскільки точно відомо - у високих дозах він послаблює імунну систему. Так що лікувати застуду цинком категорично не рекомендується.

Висновок: не приймайте додаткових доз, крім випадків, коли цинк міститься у лікарських засобах для зовнішнього застосування.

Як бачимо, користь від прийому багатьох розрекламованих вітамінів і мікроелементів далеко не однозначна, а ось надлишок вітамінів навіть шкодить. Тому перш ніж зайнятися самолікуванням, переконайтеся за допомогою лабораторних досліджень - а чи точно у вас є нестача тієї чи іншої речовини, та до того ж у такій мірі, щоб приймати їх в таблетках?

Від покупки більшості вітамінів, як легко переконатися, користь однозначна тільки в однієї групи людей - працівників фармацевтичної індустрії.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки