''Нахабно вимагають гроші'': українці поскаржилися на ''жахи'' медреформи
Із першого січня 2018 року розпочалося впровадження нової медичної реформи. Про її результати говорити поки рано. Але цей перехідний етап — найболючіший і для лікарів, і для пацієнтів.
OBOZREVATEL поцікавився в українців, які зверталися у державні медичні установи після 1 січня 2018 року, що для них змінилося.
Що повинно було змінитися?
Лікарі на "первинці" повинні підписати декларації зі своїми пацієнтами й, залежно від їхньої кількості, буде нараховуватися зарплата медика. Мінімальна кількість підписаних декларацій: для терапевта — 2000, для сімейного лікаря —1800, для педіатра — 900.
Читайте: Без щеплень заборонили ходити в дитсадок і школу: Супрун пояснила чому
Фактично за кожного пацієнта держава буде платити лікарю 370 гривень. За дітей і літніх людей — більше. Тобто зарплата сімейного лікаря повинна становити в середньому — 55 тис. гривень. Але не тут то було. Гроші виплачуються не на конкретного медика, а на лікарню. Заберіть з цієї суми зарплату водія, бухгалтера тощо. Виходить, у кращому випадку, лікарі мають заробляти до 10-17 тис. гривень у місяць. Що вже не погано, якщо порівнювати із тими сльозами, які вони отримували раніше.
Гроші тепер будуть ходити за пацієнтом, отже лікарі повинні показати високий рівень обслуговування.
Здавалося б, система добре продумана, якщо не брати до уваги лікарів вузької практики, адже зміни в цій сфері почнуться лише на другому етапі — в 2019-2020 роках. Але що кажуть пацієнти?
Лікар приймає 4 години у день
"З новою реформою нічого не змінилося. Як на мене, стало ще гірше. Щоб потрапити до лікаря, якщо ви захворіли, потрібно записатися через сайт, але, як правило, вільного часу немає і даєтьс лише година, щоб прийняти людей у живій черзі. Цього часу мало, а на найближчі дні все зайнято. Лікар же приймає лише 4 години. Так що хворіти тепер можна тільки за розкладом лікаря або ж іти у приватну клініку, де можна простіше й швидше все організувати", — поскаржилася OBOZREVATEL Наталя.
Така ситуація днями трапилася із нею у дитячій поліклініці.
Читайте: Без щеплень заборонили ходити в садок і школу: Супрун пояснила чому
"Якщо у дитини температура 40°C, лікар на виклик не приїде і батькам доводиться стояти в черзі, чекаючи, коли ж медик зможе їх прийняти. Люди, яким пощастило записатися, можуть запізнюватися або теж чекати у черзі, тому що є термінові пацієнти і невідкладна допомога. У нашій ситуації таких було троє. За правилами, лікар повинен приймати людей за записом, чергуючи їх із терміновими пацієнтами. Крім того, хворі й здорові діти, яким необхідний огляд перед вакцинацією стоять в одному коридорі, що збільшує ризик дитини захворіти після щеплення", — поділилася власним досвідом Наталя.
Є і позитивний відгук
"Помітно полегшилося життя. Записуюсь до лікаря за 3 секунди, йдучи на роботу/зустріч, у зручний для себе час і день. Тепер для мене лікарня не морока, у вигляді нескінченних черг, а приємність для здоров'я" — розповіла нам студентка Даша Акулова.
Закриті туалети, відсутність діагнозу і вимагання грошей
"Лежав із березня до квітеня у Київській клінічній лікарні №2 на вулиці Попудренка. Це жах! У туалетах закриватися не можна, зате їх чомусь зовні закривають на ніч! Ходять і нахабно вимагають здавати гроші у фонд лікарні! А я не дав. Старша медсестра спочатку кричала: "Ви повинні здати гроші!". Я ж відповів, що і так плачу їй зарплату зі своїх податків. Ранковий обхід триває 5 секунд. Заходить у палату завідувач відділенням: "Ну як ви? Дивлюся, вже краще! Дуже добре!" — прямує до виходу. Біля дверей лежить хворий після операції, поруч сидить його дружина:
- Лікарю, у нього...
Та, не дослухавши, відповідає: "У нього все за планом, я його вчора дивилася..." — і йде!
Про їжу мовчу — самі здогадайтеся...
Моїй дружині сказали (дослівно): "Він у вас дуже важкий. Готуйтеся..." Люда тоді їх просто словесно розірвала, сказала що я — заслужений журналіст України і професор інституту журналістики, і якщо зателефоную своїм студентам, які вже працюють у ЗМІ, то мало вам не здасться. Ось тоді вони заворушилися. Щоправда, діагноз точний так і не встановили", — коментує OBOZREVATEL професор Інституту журналістики Олександр Тур'ян.
Читайте: Заяву в поліцію на Уляну Супрун напишуть депутати
А що на периферії?
У селах медицину повинні були підтягти. Обіцяли будинки і зарплати лікарям, а крім цього — міні-лабораторії і навіть рентген-кабінети.
"Може, у деяких селах справи йдуть інакше, я змін ще в квітні цього року не бачила. Що стосується декларацій, то місцевий сільський голова вирішив, що все його село укладає контракт із одним лікарем. Все б добре, але цей лікар працює ще у декількох селах і на кожне з них виділяє лише день у тиждень. Тому, як бачите, на медицину може вплинути навіть місцева влада", — заявила OBOZREVATEL жителька села Алла.
До речі, за її словами, хворому з інсультом направлення до невропатолога не видавали.
"Яке там направлення, до нього навіть не приїжджали — не профіль сімейної медицини. Опинитися у лікарні "через швидку" теж виявилося проблематично. У підсумку, 4 дні з інсультом і без госпіталізації" — повідомляє Алла.