МоваЯзык

/ Хвороби і лікування

Українці помирають від інфарктів, бо не стежать за здоров'ям серця: що потрібно знати

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, в 2012 році "найпопулярнішим" серцево-судинним захворюванням була ішемічна хвороба серця: на її частку припадало 13.2% всіх смертей. Однією з клінічних форм цієї недуги є інфаркт міокарда - гостро виникаючий некроз частини серцевого м'яза внаслідок абсолютної або відносної недостатності коронарного кровотоку.

Порівнюючи дані по смертності за 2012 рік з показниками 2000 року, можна зробити ще один невтішний висновок: якщо кількість смертей від респіраторних інфекцій, туберкульозу і навіть ВІЛ/СНІДу скоротилася, то смертність від ішемічної хвороби серця показала найбільший приріст на фоні інших захворювань, здатних привести до летального результату. Тобто хворобами серця хворіє все більше людей.

Окрім цього, найчастіше хвороба наздоганяє жителів країн із низьким і середнім доходом, до яких належить і Україна: на ці країни припадає більше 75% випадків смерті від серцево-судинних захворювань.

У країнах Європи невідкладна допомога надається в середньому через 1 годину після початку інфаркту, а летальність становить 10%. В Україні ж, за даними того ж ресурсу, хворий отримує першу допомогу через 7.5 годин від початку інфаркту; летальність при цьому становить 18.5%.

Але чи можна сказати, що високий рівень смертності від інфаркту в Україні пов'язаний винятково з, м'яко кажучи, неідеальним станом галузі охорони здоров'я? На жаль, ні.

Розвиток хвороби можна призупинити на ранній стадії . Але, на відміну від жителів країн із високим рівнем доходу, далеко не всі українці мають можливість скористатися ефективними програмами з надання комплексної первинної медико-санітарної допомоги для раннього виявлення та лікування осіб з факторами ризику (зазвичай такі послуги надають недержавні спеціалізовані лабораторії та клініки).

Крім того, у кризу людина починає активно економити на здоров'ї: рідше ходить до лікаря, менше відпочиває. Постійний стрес, пов'язаний зі складною економічною ситуацією в країні, теж негативно відбивається на стані серцево-судинної системи. Так і виходить, що люди вмирають від інфаркту навіть у молодому віці, часто в найпродуктивніші роки життя.

Втім, можливість знизити рівень смертності від інфаркту в країні є. Для початку, кажуть медики, українці повинні почати приділяти здоров'ю свого серця більше уваги:

"Розуміючи фактори ризику, можна знизити шанси "зустрітися" з цією хворобою. А знаючи симптоми ішемічної хвороби серця, можна звести до мінімуму ймовірність такого грізного ускладнення, як інфаркт", - зазначає Галина Усенко, генеральний директор клініки Into-Sana.

Фактори ризику і симптоми інфаркту

До групи ризику потрапляють гіпертоніки (люди, які страждають від стійкого підвищення артеріального тиску від 140/90 мм рт. ст. і вище); прихильники фастфуду, жирної, смаженої, солодкої, надмірно солоної та іншої некорисної їжі; любителі цигарок і алкоголю; фізично інертні люди; люди з надмірною масою тіла або ті, які страждають від ожиріння; літні люди, а також ті, у кого в родині були випадки інфаркту.

Говорячи про лабораторні показники, варто задзначити такі тривожні дзвіночки, як підвищення рівнів глюкози та ліпідів у крові. Ці та інші "проміжні фактори ризику" вказують на підвищений ризик розвитку інфаркту міокарда, інсульту, серцевої недостатності та інших ССЗ.

Інфографіка cmphmao.ru

Головними симптомами інфаркту міокарда є сильний біль або неприємні відчуття в грудях, які можуть віддавати в ліве плече, щелепу, спину. Крім того, людина може відчувати задишку, ускладнення дихання або брак повітря, нудоту, блювання, запаморочення. Часто інфаркт супроводжується вираженим страхом смерті.

Люди, що страждають ССЗ або піддаються високому ризику таких захворювань, потребують раннього виявлення проблеми і надання допомоги шляхом консультування і, в разі необхідності, прийу лікарських засобів. Якщо ж спостерігається хоча б один із перерахованих вище симптомів захворювання, за медичною допомогою варто звертатися негайно.

Як уберегтися?

Більшість ССЗ, зокрема і розвиток інфаркту, можна запобігти шляхом відмови від вживання тютюну та алкоголю, переходу на здорове харчування (введення в раціон хоча б часткової заборони на продукти з високим вмістом жирів, цукру і солі), зниження ваги, підвищення фізичної активності.

Схильним до захворювання людям варто особливу увагу приділяти своєму психічному стану: зводити до мінімуму можливість виникнення стресових ситуацій, а якщо це не вдається - змінювати своє ставлення до подій. Лікарі рекомендують по можливості менше працювати і більше відпочивати або хоча б дотримуватися графіка роботи та відпочинку.

Як повідомляв "Обозреватель", раніше лікарі розповіли, як не отримати інфаркт під час бігу.

Підпишись на наш Telegram. Надсилаємо лише "гарячі" новини!

0
Коментарі
1
0
Смішно
1
Цікаво
1
Сумно
0
Треш

Блоги медицини