Росія зареєструвала першу вакцину від коронавірусу: біологи вказали на серйозну небезпеку препарату

У Росії створили вакцину проти коронавірусу

Перша зареєстрована вакцина від коронавірусу в світі, російська "Спутник V", про яку днями говорив президент Володимир Путін, – "біла пляма зі спекулятивною заявою лідера РФ".

Про це в коментарі OBOZREVATEL сказала українська вчена та генетикиня Оксана Півень. За її словами, не можна говорити про ефективність такого препарату, не надаючи вдосталь доказів про його створення та всі клінічні випробування.

Нагадаємо, що Володимир Путін у вівторок, 11 серпня, заявив, що його країна перша у світі зареєструвала вакцину від коронавірусу. Мовляв, вона формує стійкий імунітет, про що свідчить навіть вакцинація однієї з його доньок.

Відео дня

"Складно коментувати російську вакцину, бо у нас немає жодних даних про те, на чому вона ґрунтується, жива вона чи послаблена, з чого складається, який її принцип роботи в організмі. Робили клінічні чи приклінічні дослідження – ми теж не знаємо. Якщо цього не зроблено і немає жодних протоколів і даних про її можливу токсичність, імуногенність, про вироблення антитіл – тоді це просто якась біла пляма зі спекулятивною заявою президента", – наголосила генетикиня.

Зареєстровану вакцину розробив Національний дослідницький центр епідеміології та мікробіології ім. М.Ф. Гамалії МОЗ Росії. Її випробували на 50-ти військовослужбовцях, а також на співробітниках центру епідеміології. Про це російське Міністерство оборони оголошувало ще 2 червня. Однак біологи в низці світових країн розкритикували російську вакцину. Вони вважають, що росіяни могли обійти чимало важливих досліджень, а тому вакцина може бути небезпечною для здоров'я людей.

Інші експерти стурбовані не лише прискореними темпами випробування вакцини, а й незначною кількістю людей, які брали участь у цьому процесі. Все це суперечить міжнародній практиці, наголосили у Всесвітній організації охорони здоров'я.

"Якби ми хотіли ризикнути завдати шкоди багатьом людям або дати їм щось непрацююче, ми могли б почати з наступного тижня. Але так не робиться", – запевнив головний інфекціоніст США Ентоні Фаучі.

Зараз у США тривають масштабні випробування потенційно ефективної вакцини британсько-шведського дослідження за участю Оксфордського університету й компанії AstraZeneca. Вакцина стимулює виробництво антитіл і Т-клітин, які можуть боротися з коронавірусом, не викликає небезпечних побічних ефектів, крім головного болю й лихоманки, яка з'явилася в 70% учасників випробувань. На четвертій стадії перевірок у Штатах беруть участь 30 тис. добровольців. Якщо це випробування буде успішним, масштабний запуск вакцини повинен початися ближче до кінця 2020 року.

Загалом, за даними ВООЗ, у світі розроблюють 133 потенційні препарати проти COVID-19. 10 із них проходять клінічні випробування в США, Великобританії та Китаї, інші 123 – перебувають на доклінічній стадії.

Як повідомляв OBOZREVATEL, США уклали договір із компанією Moderna про виробництво й постачання 100 млн доз вакцини проти коронавірусу COVID-19.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки