Спалах кору в Україні: лікар відповіла на головні запитання
Лікар-інфекціоніст Олена Луцька відповіла на головні запитання, що стосуються спалаху кору в Україні.
Відповідну публікацію вона зробила на своїй сторінці у Facebook.
"Багато хто запитує про ситуацію з кору, що відбувається? Як убезпечити себе і близьких?" - пише вона і відповідає на головні запитання щодо ситуації.
1. У Києві спалах кору. Не епідемія, але спалах.
"Тобто рівень захворюваності перевищує звичайний. Поки це обмежено регіонами, то це спалах", - пише вона.
2. Цирк тут ні до чого. До чого рівень охоплення вакцинацією населення.
"Кір, як і багато інфекцій, має циклічний розвиток: підйом захворюваності спостерігається кожні 5-6 років і від того, скільки людей вакциновані буде залежати, чи буде поширюватися захворювання в популяції. Будь-яке скупчення народу-ризик передачі інфекції. Немає імунітету-заразишся. Не в цирку, так у метро, не в метро, так у супермаркеті", - зазначає вона.
3. Що робити?
"Вакцинувати. Дітей і себе. Одна доза вакцини дає захист на 95%. Дві- на 99%, - зазначає медик.
4. Чи можна вакцинуватися в період спалаху й епідемії?
"Можна і потрібно! Так, є ймовірність заразитися раніше, ніж з'явитися імунітет (21-28 день після щеплення), але можна ж зустрітися з вірусом, коли вакцина вже спрацює. У будь-якому випадку, варто скористатися шансом", - додає вона.
3. Які протипоказання до вакцинації?
"Насправді, протипоказань не так вже й багато", - зазначає вона.
-Анафілактична реакція на таку ж вакцину в минулому.
Підвищена чутливість до неоміцину і курячих яєць - мається на увазі сильні алергічні реакції. Якщо є сумніви, можна завжди порадитися з лікарем або щепитися в умовах стаціонару.
- Первинний і вторинний іммунодефіціт- тут теж не все так однозначно. При ВІЛ-інфекції за певного рівня клітин, вакцинація можлива. Так що тут теж потрібна порада лікаря.
-Гострі інфекції. Мається на увазі гострі інфекції зі зміною стану і температурою. Якщо нежить, покашлювання і температура до 37,5-щепитися можна.
-не можна робити щеплення вагітним.
4. Скільки має пройти часу після одужання для вакцинації?
"Ніскільки. Як тільки дитина одужала - одразу прищеплюйте", - радить вона.
5. Де взяти хорошу вакцину?
"Вакцина від кору в Україні тільки одна - Пріорікс виробництва Бельгія. Однакова в державних і приватних клініках", - додає лікар.
6. Дитині немає року, як її захистити?
За словами лікаря, з 9 місяців можлива вакцинація, якщо дитина контактувала з хворим на кір. Тоді ця доза не зараховується і в 12 місяців потрібно вакцинувати заново: найкраще вакцинувати всіх, хто буде контактувати з малюком, так знизиться можливість контакту.
7. Грудне вигодовування не є протипоказанням до вакцинації.
8. Якщо дитина старше 6 років, скільки доз вакцини вона повинна отримати? "2 дози з мінімальним інтервалом 1 місяць", - розповіла вона.
9. Ні, від вакцини КПК захворіти неможливо - може бути реакція у вигляді висипу, температури, збільшення лімфовузлів, припухлості слинних залоз на 7-12 день після вакцинації, але це не захворювання, а нормальна реакція.
10.Можно заразитися від нещодавновакцинованого, адже вакцина жива?
"Вакцина жива, але вона ніяк не виділяється в навколишнє середовище, тому заразитися від вакцинованого не можна", - додає Луцька.
11. Чому щеплені теж хворіють?
"Одна доза вакцини забезпечує імунітет на 95%, дві на 99%. Чим більше щеплених, тим більше шансів не захворіти у тих, хто потрапив в ці 5 і 1% і у тих, у кого є протипоказання. Однак колективний імунітет забезпечується лише при охопленні вакцинацією на 98%", - пояснила вона.
Як раніше повідомляв "МедОбоз", в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун запевняє, що зараз мова не йде про епідемію кору, але батьки повинні вакцинувати своїх дітей, адже вакцини вистачає.