Стовбурові клітини вилікували діабет у мишей

Стовбурові клітини вилікували діабет у мишей

Дослідники з Сент Луїса (США) відкрили новий спосіб лікування цукрового діабету стовбуровими клітинами.

За два тижні експерименту на мишах, гризуни одужали і відновилися після важкої форми захворювання. Результати були опубліковані в журналі Nature Biology, пише Daily Mail.

Відзначається, що нова методика грунтується на вирощуванні клітин підшлункової залози і стовбурових клітин. Перетворені клітини дозволили мишам швидко виробляти достатньо інсуліну, щоб розщепити цукор в крові, що викликає діабет. Тести показали, що їх рівень цукру повертався до нормального, безпечного рівня усього за два тижні.

Відео дня
Стовбурові клітини вилікували діабет у мишей

Керівник проекту, біомедичний інженер Джеффрі Міллман розповів, що у мишей був дуже важкий діабет з показаннями рівня цукру в крові більше 500 міліграмів на децилітр крові – рівень, смертельний для людини.

"Коли ми дали мишам клітини, що секретують інсулін, протягом двох тижнів їх рівень глюкози в крові повернувся до нормального життя і залишався таким протягом багатьох місяців", – зазначив він.

Стовбурові клітини вилікували діабет у мишей

Плюрипотентні стовбурові клітини – це, по суті, порожні недиференційовані клітини зі здатністю переростати в будь-які інші види клітин, сказано в дослідженні. Тобто, стовбурові клітини можна перетворювати в інсулін-продукуючі клітини, яких не вистачає діабетикам, допомагаючи їм контролювати високий рівень цукру в крові і залишатися здоровими.

Вчені шукали спосіб зробити це роками. У 2016 році був розроблений спосіб виробництва інсулін-секретирующих клітин, отриманих від пацієнтів з діабетом 1 типу, які реагують на глюкозу. Кілька років по тому вони дізналися, як підвищити рівень секреції інсуліну в бета-клітинах підшлункової залози, отриманих зі стовбурових клітин.

"Основна проблема, коли ви намагаєтеся перетворити людські стовбурові клітини в інсулін-продукує бета-клітку полягає в тому, що ви також робите інші клітини, які вам не потрібні. У разі бета-клітин ми можемо отримати інші типи клітин підшлункової залози або печінки", – розповів учений.

Стовбурові клітини вилікували діабет у мишей

Ці "нецільові" клітини не є шкідливими, але вони також не потрібні для вирішення конкретного завдання, що обмежує лікувальну дію. Але вчені змогли вирішити дану проблему, виробляючи інсулін-продукуючі клітини, контролюючи при цьому актиновий цітоскеле: "Ми змогли отримати більше бета-клітин, і ці клітини краще функціонували", – пояснив Міллман.

Новий метод досі тестувався тільки на тваринах. Як підкреслюють дослідники, нам ще далеко до того, щоб застосовувати його для лікування людей.

Раніше OBOZREVATEL розповідав, як розпізнати цукровий діабет по найголовнішим симптомів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки