МоваЯзык

/ Хвороби і лікування

Українців вбиває небезпечна інфекція: як не стати жертвою

В Україні "гуляє" небезпечна інфекція. На Сумщині госпіталізували двох осіб із ботулізмом. Партію риби, якою вони отруїлися, привезли з Кременчука і поширювали в Шостці та Глухові. Причому, сироваток антитоксину, які рятують людей від цієї небезпечної хвороби, у Глухові немає.

За даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні торік до середини липня було зареєстровано 90 випадків ботулізму, смертю закінчилися 9 із них. У 2018 року кількість хворих знизилося до 65 осіб, але цифри все ще не втішають, адже 5 із них — померли.

Що таке ботулізм і як від нього захиститися — розбирався OBOZREVATEL.

Що таке ботулізм?

Ботулізм — це одна з небезпечних і потенційно смертельних хвороб. За статистикою 5-10% випадків інфікування закінуються смертю.

Хворобу викликають токсини, які виробляє бактерія С.botulinum, що поширена в солоній і прісній воді, а також в грунті. Щоправда, спори бактерії починають проростати і виробляти токсини тільки в середовищі, де відсутній кисень. Саме тому частим джерелом інтоксикації є домашня консервація, в'ялена і сушена риба, балики тощо. Продукти масового виробництва ставали джерелами ботулізму лише в 10% випадків.

Ботулотоксин — один із найнебезпечніших і найсильніших отрут у природі, він вражає не тільки людей, але й тварин, а також може жити в шлунку риб. Смертельна доза ботулотоксину для людини становить 0,3 мкг.

Ботулізм поділяють на 3 типи — харчовий, дитячий і рановий. У цьому матеріалі ми розглянемо харчовий ботулізм.

Спори бактерії С.botulinum легко переживають високу температуру і декілька годин кип'ятіння їм не страшні. Правда, автоклавування за температури 130 °С здатне знищити спори. Слід відрізняти спори бактерії від її токсинів, адже останні не такі стійкі до високих температур і зникають, зокрема, за температури 80 °С за 15-30 хвилин. Вважається, що овочі, фрукти і риба — найпоширеніші джерела інфекції, але в молочній продукції, тушонці зі свинини, яловичини і навіть з домашньої курки може міститись ботулотоксин. Відомі випадки інтоксикації продуктами, які не підлягали консервації і все ж викликали масштабні спалахи захворювання, пов'язані з системою громадського харчування.

Симптоми

Інкубаційний період може тривати від 2 годин до декількох днів. Хвороба розвивається гостро — вже через 12-36 годин починають проявлятися перші симптоми:

- нудота;

- блювання;

- діарея;

- біль у животі;

- сухість у роті;

- двоїння у очах;

- опущення верхньої повіки (птоз);

- труднощі під час ковтання;

- знижена або відсутня реакція зіниць на світло.

Неврологічні симптоми зазвичай розвиваються симетрично й супроводжуються слабкістю і паралічем. При цьому свідомість хворого залишається ясною і сенсорні порушення відсутні.

Діагностика

В Україні склалася ситуація, за якої сироватка проти ботулізму в аптеках не продається,натомість її повинен замовляти в терміновому порядку головний або черговий лікар, якщо у нього з'явиться пацієнт із підозрою на ботулізм.

Важливо розуміти, що найбільш ефективним вплив антитоксина буде, якщо сироватку ввести протягом 72 годин після прояву перших симптомів.

Саме тому, важливо вчасно звернутися за невідкладною допомогою, щоб лікарі встигли поставити діагноз.

Для діагностики захворювання проводиться:

- проба на токсин (шляхом виділення збудника з калових мас);

- електроміографія (в окремих випадках, щоб перевірити стан нервів за активністю м'язів).

Лікування

Для людини з інтоксикацією ботулотоксином, найбільша загроза — зупинка дихання, викликана паралічем діафрагми. Тому хворих часто переводять у палати інтенсивної терапії, щоб мати можливість інтубувати пацієнта і підключити його до механічної вентиляції легенів.

Одразу після підтвердження діагнозу, пацієнту за допомогою крапельниці вводить сироватку антитоксину, яка зупиняє подальше прогресування хвороби. Правда, якщо у хворого вже розвинувся параліч, швидко позбутися нього не вдасться. Все залежатиме від швидкості регенерації нервових закінчень, а цей процес може зайняти декілька тижнів або навіть місяців.

Слід розуміти: чим довше пацієнт затягує звернення до лікаря, тим страшнішими можуть бути наслідки хвороби — від пневмонії і паралічу до смерті.

Де знайти сироватку від ботулізму?

Оскільки ботулізм дуже рідкісне захворювання, закупівлю і зберігання сироваток проти нього контролює МОЗ України. Цього року наша країна отримала ліки, як гуманітарну допомогу від ООН. Порядок отримання препарату відомий співробітникам медичних установ. Лікар, підозрюючи у хворого ботулізм, може замовити антитоксин, зв'язавшись із співробітником ДП "Укрвакцина" від МОЗ у будь-який час доби, навіть у вихідні чи свята.

Профілактика:

- консервуючи продукти, дотримуйтесь правил температурного режиму;

- здуті банки з консервацією відправляйте у смітник, а не в шлунок;

- не варто самостійно солити рибу осетрових порід;

- не можна купувати на базарі і споживати в їжу домашню консервацію, ковбаси, гриби, солону, копчену і в'ялену рибу.

- зберігати рибу без видалення кишківника за високої температури навколишнього повітря;

- кип'ятити, просмажувати, проварювати харчові продукти і консерви перед вживанням у їжу;

- тушковане м'ясо не можна вживати без додаткової термічної обробки за високої температури, адже воно створене для приготування супів і других страв, а не для швидкої подачі на стіл.

Не набридаємо! Тільки найважливіше - підписуйся на наш Telegram-канал

Місце
3
Коментарі
3
0
Смішно
2
Цікаво
8
Сумно
1
Треш

Блоги медицини