Думали, застуда - виявився менінгіт. Як українські лікарі відправляють на той світ пацієнтів

95,1 т.
Думали, застуда - виявився менінгіт. Як українські лікарі відправляють на той світ пацієнтів

Лікарських помилок, через які помирають пацієнти, в Україні не меншає. На жаль, далеко не завжди медики несуть за них відповідальність. Юристи кажуть, що причина у круговій поруці самих лікарів і відсутності справжньої страхової медицини, про яку не піклується навіть МОЗ. Та й самі люди не вірять в те, що можна домогтися справедливості. Ситуацію висвітлював OBOZREVATEL.

Помер від бактеріального менінгіту

У четвер, 21 червня, мама 3-річного Артемчика Качури Надія нарешті отримала результати медичної експертизи розтину тіла сина. "Там написано, що він помер від бактеріального менінгіту. Тобто цей менінгіт не передається як вірус, а ось як він потрапив в організм Артема, не знаємо, може, щось з'їв", - розповіла OBOZREVATEL рідна тітка малюка Анастасія Доскач.

Артем Качура
Відео дня

Нагадаємо, трагедія сталася 5 червня. У реанімації Тернопільської міської дитячої лікарні помер Артем Качура. Ще 1 червня ввечері після садка у малюка піднялася температура. Мама чотири рази викликала "швидку", лікарі якої ставили діагноз - застуда, ангіна.

Артем Качура

4 червня Артема, у якого вже з'явилася блювота, відвезли в лікарню, де ангіна не підтвердилася. За словами рідних, лікар "швидкої" при цьому вигукнула: "Ой!". Артема відправили в інфекційне відділення, але Анастасія стверджує, що аналіз крові тоді не взяли - просто виписали ліки від отруєння. Опівночі мама здійняла галас, і тоді лікарі виявили, що хлопчик уже не бачить і не може навіть нахилити голову. Його забрали в реанімацію, але за кілька годин малюк помер.

Це далеко не єдиний випадок, коли лікарі неправильно ставлять діагнози, в результаті чого люди помирають. Але мало хто з медиків несе відповідальність за свої вчинки.

Звільняють через термін давності

У Львові суд визнав провину анестезіолога у смерті 45-річного чоловіка, присудивши їй п'ять років ув'язнення. Однак лікар змогла спокійно піти додому, оскільки термін давності справи минув. Обласна клінічна лікарня має сплатити 500 тис. грн компенсації, але юристи цієї медустанови збираються оскаржувати таке рішення суду.

Мама загиблого Світлана Сьоміна розповіла, що чотири роки тому її син пішов видаляти зуб мудрості. У нього опухло горло і запалення збільшувалася. Він прийшов у відділення щелепної хірургії. Лікар сказав, що операція на 15 хвилин. Однак коли анестезіолог почала вводити трубку в трахею для вентиляції легенів, пацієнт задихнувся. Експерти заявили, що винна анестезіолог, яка неправильно вводила трубку.

Світлана Сьоміна

І це вже не перший подібний випадок на Львівщині, коли лікарі відбуваються легким переляком. П'ять років тому тут породілля померла від інтоксикації. Рідним знадобилися роки, щоб домогтися суду. Сам лікар на засідання не з'явився, а рідним сказали, що термін давності минув два роки тому.

Ставлять неправильні діагнози

У реєстрі судових рішень повно справ, пов'язаних з лікарськими помилками. Наприклад, зараз розслідується випадок у Ромнах Сумської області. Цього року 2 січня жінка звернулася до лікарів гінекологічного відділення центральної лікарні зі скаргами на біль в області живота. Наступного дня їй провели операцію і відправили додому. Її дочка каже, що кожен день відвідувала маму і робила уколи, які призначив лікар, хоча до 5 січня вона мала перебувати в лікарні. Але жінці все гіршало.

Думали, застуда - виявився менінгіт. Як українські лікарі відправляють на той світ пацієнтів

За тиждень, 13 січня, жінка знову звернулася в лікарню. Черговий лікар пологового відділення виписала ліки і сказала приходити завтра, оскільки фахівець у гінекологічному відділенні буде лише наступного дня. Пізніше жінку госпіталізували, провели три операції, проте 3 лютого вона померла. Експерти дійшли висновку, що їй спочатку встановили неточний діагноз і призначили неправильне лікування. Пацієнтка "згоріла" в результаті сепсису та інтоксикації.

Розслідується справа і в Южному Одеської області. Там пацієнтка померла від вірусної двосторонньої пневмонії і легеневої недостатності. Напередодні ввечері, 16 січня, сестра викликала їй приватну "швидку". Лікарі оглянули жінку і поставили їй діагноз ГРВІ та остеохондроз. Однак жінці все гіршало і о 5 ранку їй знову викликали бригаду приватної "швидкої". Тоді було вирішено везти її в міську лікарню. Там жінка провела в реанімації кілька годин і померла.

А в Миколаївській області слідчий вирішив закрити справу про смерть пацієнта. Щоправда, постраждалі родичі звернулися до суду. І заявили, що слідчий прийняв таке рішення лише на підставі двох експертиз, в яких, на його думку, немає чітких вказівок про те, що дії лікарів призвели до смерті людини. Хоча у висновках експертів чітко написано, що був неправильно встановлений діагноз і проведено неправильне лікування. Мало того, слідчий навіть не встановив особи цих лікарів, не запитав документи з лікарні. Суддя скасував рішення про закриття справи.

У Миронівській центральній лікарні Київської області 20 січня 2016 року у вагітної жінки відійшли води, а лікарі не вжили термінових заходів зі стимуляції родової діяльності і не провели кесарів розтин. В результаті малюк народився з асфіксією, його терміново відправили в реанімацію обласної лікарні Білої Церкви, але через два тижні хлопчик помер.

І це лише кілька прикладів.

Причиною смерті пацієнта може стати не лише помилка чи недбалість лікаря, але й елементарна корупція. "У мене зараз є клієнтка. У її брата прихопило серце, і він звернувся у лікарню. Але оскільки він не справляв враження платоспроможного пацієнта, трохи випивав, то лікарі від нього відмахнулися і відправили додому. Десь за три години він помер" , - розповів OBOZREVATEL адвокат Сергій Ільченко.

Втрачають надію

Адвокат Ростислав Кравець вважає, що українців настільки вимотують під час затяжних судових засідань, що просто перестають вірити і домагатися справедливості. "Довести помилку лікаря дуже важко, з цим у нас існують проблеми. Тому слідство і суди затягуються на роки. Люди і так втратили близького, їм кожне засідання дається нелегко. Вони просто перестають надіятися", - каже Кравець.

До того ж, на думку адвоката, суди приймають рішення про матеріальну компенсацію на власний розсуд.

"Найчастіше це 200 тисяч гривень, 400 тисяч. Хіба такі гроші можуть відшкодувати смерть близької людини чи допомогти в реабілітації постраждалого від лікарської помилки? Винні і МОЗ, і в цілому держава в тому, що не приймають законів про справжню страхову медицину. В такому випадку люди могли б розраховувати на нормальну компенсацію, а лікарі б боялися. Їм досить було б одного прикладу, як страхові виграють подібні справи і на скільки сотень тисяч карають клініки і лікарів. Уявіть, стоматолог завдав пацієнтові збитку, неправильно поставив імплант, суд призначає компенсацію 40 тисяч гривень. А людині в кілька разів більше треба грошей, щоб виправити його помилку", - каже Кравець.

Також, за словами адвоката, у нас дуже складно довести причинно-наслідковий зв'язок між діями лікаря і смертю пацієнта. "Щоб довести, що малюк помер під час пологів з вини лікаря, треба пройти дуже довгий і складний шлях. Потрібно кілька експертиз, потрібні показання свідків, потрібно довести, що причиною смерті була вроджена патологія", - каже Кравець.

Адвокат Сергій Ільченко також підтримує колегу щодо складності доведення причинно-наслідкових зв'язків. І вказує ще на одну причину - змову між лікарями.

"Між лікарями та експертами може існувати корпоративна змова. Вона може ґрунтуватися на тому, що лікар лікаря не видасть. А може бути і просто корупційною. В результаті у висновках експертів можна пропустити деякі деталі, що доводять причину і наслідок. Або там з'являться такі формулювання як "можливо". Тому експертів треба попереджати про відповідальність за те, що вони пишуть. і теж притягати за неправдиві висновки. Також завжди треба проводити і незалежні експертизи", - каже Сергій Ільченко.

За словами Ільченка, в Україні все-таки були успішні суди проти лікарів. "Я завжди наводжу приклад, коли потерпілий пацієнт домігся в Україні компенсації. Але порахував, що це мало і вирушив до Європейського суду з прав людини, де виграв 70 тисяч гривень. Це було кілька років тому, сума була пристойною", - каже Ільченко.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки