Мільйонні махінації? Що відомо про ситуацію з інсуліном в Україні

21,0 т.
Мільйонні махінації? Що відомо про ситуацію з інсуліном в Україні

Ситуація із гострим дефіцитом інсуліну в Харкові, про яку вже кілька місяців розповідають ЗМІ і місцеві чиновники, схвилювала багатьох українців. Виходить, якщо держава не в змозі забезпечити громадян цим препаратом, який за законодавством для більшості пацієнтів видається безкоштовно, що тоді очікувати від проведеної медреформи?

"Обозреватель" розбирався у причинах дефіциту інсуліну.

На сьогоднішній день недолік безкоштовного медпрепарату в аптеках Харкова як і раніше стоїть на порядку денному. Про це "Обозревателю" розповів журналіст, головний редактор і співзасновник інтернет-видання "Новий ПіК" Ігор Юрченко.

"Безкоштовного інсуліну немає майже чотири місяці, при цьому в аптеках його повно, але ціна для пацієнтів із невисокими доходами - позамежна. Для моєї 78-річної мами, у якої цукровий діабет, місячна норма коштує приблизно 1050 грн, при тому, що її пенсія становить 1568 грн", - розповів Юрченко, зазначивши, що зараз він сам оплачує матері дорогий препарат.

Відео дня

Читайте: Розслідування СБУ: на виробництві інсуліну вкрадено 490 млн гривень

Ситуація з дефіцитом інсуліну в Харкові вимальовується серйозна: добре якщо у людей, які потребують терапії, є гроші або родичі, які можуть допомогти з покупкою препарату. А що говорити про інвалідів, багатодітних сім'ях або самотніх пенсіонерів, які живуть на скромні держдотації? Яка ситуація з безкоштовним інсуліном?

Багатьом пенсіонерам дорогий препарат не по кишені

Причина 1: погане фінансування

Закупівля препарату здійснюється з двох джерел фінансування: центрального і місцевого бюджетів. Централізоване фінансування покриває річну потребу в препаратах на 40-50% (залежно від регіону), інша частина грошей виділяється з обласного та міського бюджету. Коли в Харкові створилася критична ситуація з інсуліном, місцеві і міністерські чиновники почали звинувачувати в цьому один одного.

Читайте: "Нас не буде кому лікувати": європейська країна скасувала атестацію для українських лікарів і медсестер

Так, у прес-службі Харківської міськради повідомили, що для забезпечення препаратом найбільш нужденних хворих на цукровий діабет, місту до кінця року необхідно 12 млн грн держсубвенції. Також чиновники зазначають недоліки програми "Доступні ліки", відповідно до якої лікарі змушені виписувати людям безкоштовні рецепти на препарати, які їм, наприклад, не допомагають і не підходять.

"Для хворих на цукровий діабет включені тільки два найменування - рідкий інсулін та інсулін середньої дії; групи препаратів, які використовують для їхнього лікування, відсутні", - сказала заступник Харківського міського голови з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення Світлана Горбунова-Рубан.

Причина 2: корупція

У свою чергу в Міністерстві охорони здоров'я України натякають, що харківські чиновники завищують кількість людей, хворих на цукровий діабет. В офіційній відповіді "Обозревателю" прес-служба МОЗ повідомила, що в нинішньому році уряд запровадив електронний реєстр пацієнтів, які потребують інсулінотерапії. Різниця у пацієнтах разюча.

"Відповідно до актуальної інформації по Харківській області в електронний реєстр внесено 9 319 пацієнтів, тоді як департамент здоров'я ХОДА подав розрахунки на 16 905 осіб. За останні три місяці на огляді у лікаря були лише 2 028 осіб, з яких рецепти отримали всього 249 осіб", - повідомили в прес-службі.

Офіційна відповідь МОЗ України

Розвиваючи тему невідповідності в цифрах, в МОЗі наголошують, що до введення Реєстру формування потреби в інсуліні було неточним або корупційно обумовленим, оскільки реальна кількість пацієнтів, які потребують інсулінотерапії по всій Україні, нижче на десятки тисяч.

інсулін

У свою чергу деякі експерти звинувачують МОЗ у безвідповідальності, щодо забезпечення пацієнтів інсуліном. На думку глави Федерації роботодавців охорони здоров'я Володимира Загороднього, механізм реімбурсації, адресного відшкодування вартості призначеного лікарем, в державі не працює.

"Крім того, що оголосили реімбурсації, нічого не зробили в організаційному плані. А потрібно було подумати над тим, щоб препарати інсуліну були в наявності, а також бути впевненими, що пацієнт отримає те, що йому показано. А то починають розповідати, що препарату немає, що він дорогий, потрібно доплатити тощо", - розповів "Обозревателю" Загородній.

Причина 3: проблеми з виробництвом

Замовлення держзакупівель інсуліну в Україні ділять між собою іноземні та вітчизняні виробники, з останніх найбільшим є ПрАТ "Індар". Із цим підприємством пов'язано чимало скандалів. Подейкують, що "Індар" запускався для того, щоб відкусити шматок частки у зарубіжних виробників інсуліну, при цьому якість інсуліну була нижчою за імпортні аналоги.

На сьогоднішній день службові особи підприємства підозрюються у тому, що прибрали до рук державні суми в особливо великих розмірах (попередньо - 24 млн грн), "які були виділені з державного бюджету України на виробництво, обробку і поставку лікарських засобів до лікувальних закладів України". Про це сказано в Єдиному державному реєстрі судових рішень - справа № 761/1427/17.

Дані Єдиного реєстру судових рішень

На сьогоднішній день на підприємстві тривають перевірки. Не виключено, що судові процеси могли вплинути на обсяги виробництва інсуліну "Індаром", що вилилося у проблеми з безоплатним отриманням цього препарату для хворих на цукровий діабет, вважає столичний лікар Віктор Литвиненко.

"Виробництво інсуліну зменшено або зупинено, відповідно поставок у тому обсязі, що були - немає. Інші гравці ринку не можуть покрити обсяг, оскільки "Індар"завжди був монополістом на ринку інсулінів в Україні і продавав найбільше і практично по всій Україні", - пояснив він.

За словами Литвиненка, інші компанії з радістю зайняли б нішу "Індару", але є одне "але" - ціна. "Інсулін, який виробляє це підприємство, коштує дешевше інших вітчизняних аналогів, не кажучи вже про західноєвропейські. Ось і виходить, що держава виділила гроші, а купити заплановану кількість препаратів не може, звідси дефіцит", - заявив лікар-експерт.

"Обозреватель" направив офіційний запит керівництву "Індару" з пропозицією прокоментувати ситуацію.

Раніше повідомлялося, що лікарі "заробляють" на пацієнтах.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки