Реформа програми реімбурсації інсуліну та її можливі наслідки для пацієнтів з цукровим діабетом

Реформа програми реімбурсації інсуліну та її можливі наслідки для пацієнтів з цукровим діабетом
Реформа програми реімбурсації інсуліну та її можливі наслідки для пацієнтів з цукровим діабетом

У 2021 році наберуть чинності зміни програми реімбурсації лікарських засобів для лікування діабету. Отже, з 1 жовтня 2021 (раніше очікувалось, що з 1 липня 2021, але терміни було переглянуто) адмініструванням системи реімбурсації інсулінів буде займатися Національна Служба Здоров'я України (НСЗУ). Опис всіх можливих змін нещодавно було опубліковано на офіційному сайті МОЗ України для громадського обговорення. Що це означає для пацієнтів і чого варто очікувати від ймовірних змін? Давайте розглянемо.

Відео дня

Запропоновані МОЗ і НСЗУ зміни створюють певний рівень стурбованості і критики, як з боку пацієнтів із цукровим діабетом і лікарів-ендокринологів, так і міжнародних медичних організацій і виробників лікарських препаратів.

Першочергово стурбованість викликають зміни в реформі щодо обмеження доступу до сучасних методів лікування і препаратів для окремих категорій пацієнтів, зокрема мова йде про молодь віком від 18 до 25 років. Цукровий діабет - серйозне хронічне захворювання, за офіційними даними, воно діагностоване більш ніж у 1,2 мільйона українців, а незареєстрованих випадків, ймовірно, ще більше – адже часто люди на підозрюють про наявність у себе ЦД. На додаток до тих загроз, що виникли під час пандемії COVID-19 для пацієнтів з ЦД, подібні обмеження абсолютно неприйнятні.

Чи не менше зауважень викликає реформування системи категоризації і визначення цілей лікування із встановленим рівнем глікозильованого гемоглобіну на рівні в 7,5% для всіх категорій пацієнтів, а також обов'язкова госпіталізація для фіксування гіпоглікемії. Очевидно, що подібні умови значно обмежать доступ пацієнтів з ЦД до препаратів інсуліну, створять чергові труднощі в процесі отримання саме того препарату, який рекомендовано пацієнту лікарем відповідно до його стану і перебігу захворювання. А це в умовах пандемії коронавірусу неприпустимо, адже пацієнтам з цукровим діабетом рекомендовано обмежити візити в лікарні, де вони можуть інфікуватися. Нагадаю, що пацієнти з ЦД перебувають в зоні підвищеного ризику важкого перебігу коронавірусної інфекції. Саме тому пацієнти надають перевагу спілкуванню зі своїм лікарем-ендокринологом і отриманню від нього рекомендацій телефоном або іншим зручним і доступним онлайн-способом.

Окрім цього, спираючись на статистику й високий рівень захворюваності на цукровий діабет в Україні, Київська Школа Економіки (КШЕ), спільно з Асоціацією виробників інноваційних ліків (АПРАД), провели незалежну оцінку ймовірних економічних витрат у результаті прийняття реформи в її первісному вигляді. За даними дослідження й фармакоекономічного моделювання протікання інсуліну, на сьогодні лише ~ 19% пацієнтів у країні мають доступ до сучасних терапевтичних рішень у лікуванні ЦД – аналогових інсулінів, а представлений у березні 2021 року бюджет НСЗУ вже сьогодні дозволяє забезпечити пацієнтів з ЦД сучасним лікуванням і препаратами без будь-яких змін в системі категоризації і референтного ціноутворення, про що керівництво Національної служби тактовно замовчує.

Що необхідно змінити?

Базуючись на зауваженнях фахівців медичної спільноти і представників профільних організацій, можна констатувати факт очевидного недоопрацювання запропонованих змін. Для якісного та ефективного функціонування програми реімбурсації інсулінів необхідно:

  • Забезпечити рівноправний доступ до всіх форм і типів інсуліну для пацієнтів всіх категорій;

  • Скасувати рішення про запровадження обов`язкової госпіталізації для підтвердження гіпоглікемії і отримання необхідного інсуліну;

  • Відновити дію уніфікованих клінічних протоколів первинної (екстреної), вторинної (спеціалізованої), і третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги;

  • Ввести формат персоналізованого лікування для певних груп пацієнтів;

  • Впровадити систему окремого реферування цін на інсулін для оригінальних препаратів і біосимілярів для запобігання формуванню несправедливої конкуренції на ринку.

26 квітня відбулася пресконференція на тему: "Реімбурсація інсулінів. Що чекає на пацієнтів: доступність чи обмеження?" за участю пацієнтів. На цьому заході, ініційованому Міжнародною діабетичною асоціацією України спільно з Асоціацією виробників інноваційних лікарських засобів, було прийнято Резолюцію про доцільність перегляду запропонованої реформи. Лікарі, представники організацій пацієнтів і виробників лікарських засобів запропонували відповідальним державним органам внести зміни, з урахуванням перевірених європейських підходів, до формування цін на ліки та інших зауважень медичної спільноти. Ми, пацієнтська спільнота, очікуємо від держави конструктивного діалогу у відповідь на нашу Резолюцію.

Людмила Петренко

голова Міжнародної діабетичної асоціації України

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки