Цукровий діабет в Україні: в чому небезпека хвороби і як з нею боротися
Цукровий діабет входить до топ-5 найпоширеніших захворювань у світі, а найбільш ризикують захворіти жителі тих країн, де люди частіше схильні до нервового стресу.
Про це заявила у ефірі ObozTV лікар-ендокринолог вищої категорії Олена Михайленко, коментуючи дані Міністерства охорони здоров'я про 1,5 млн українців, хворих на діабет.
"Цукровийдіабет поширюється в тих країнах, люди в яких переживають нервовий стрес. Це війни, катаклізми, зниження економічних показників тощо. Це сприяє розвитку цукрового діабету. Запускають діабет уже в дорослому віці нервові стреси, які людина хоче заїсти, отримати "нотку позитиву", — зазначила ендокринолог.
Читайте: І не більше: лікар назвала безпечну для здоров'я дозу алкоголю
За її словами, харчові продукти стають "тим малим спектром, який підвищує настрій".
"Людина може завдяки продуктам харчування і пасивній життєдіяльності набирати вагу. Це призводить до цукрового діабету другого типу — це діабет надмірної ваги. Основний механізм розвитку діабету в даному випадку — інсулінорезистентність, нечутливість рецепторів кожної клітини до інсуліну. Інсуліну начебто з надлишком, але чутливості рецепторів клітин до нього немає", — розповіла вона.
Як пояснила Михайленко, інсулін є постачальником глюкози до клітин:
"Глюкоза необхідна для нашої життєдіяльності, нервової системи, розумової активності, забезпечення працездатності. Тобто без глюкози ми не зможемо працювати і виконувати свої повсякденні обов'язки. Але річ у тім, що якщо багато інсуліну, це свідчить, що рецептори нечутливі і глюкоза всередину клітини не потрапляє... Буває, коли надлишок глюкози у крові або надлишок інсуліну. Надлишок інсуліну дає харчові пристрасті, людина постійно хоче їсти і споживає висококалорійні продукти".
Читайте: Дозволити в Україні марихуану і повій: лікар виступила з гучною заявою
Лікар зазначила, що люди можуть роками хворіти на діабет, не відчуваючи навіть симптомів.
"Приходять люди і кажуть — ми нормально почуваємося, прийшли на профогляд. Але бувають і симптоми — або набирання зайвої ваги, або навпаки схуднення. Це може бути спрага — людина вживає більше, ніж їй належить, рідини на добу, часті сечовипускання, свербіж у тілі. Але через 4-7 років таких симптомів, якщо не звертатися до лікаря, можна мати серйозні ускладнення. Зазвичай більшість людей не знає. Я раджу всім, хто має зайву вагу, ожиріння, обов'язково звернутися до лікаря і визначити, чи не протікає приховано діабет", — розповіла Михайленко.
За словами експерта, хворі не обов'язково повинні мати надмірну вагу.
"Худі люди також можуть хворіти, але йдуть інші критерії — дуже сильно втрачається вага, до 10-15 кг за місяць. Нервове збудження, неможливість сну, неможливість розслабитися, постійно хочеться пити через підвищений рівень глюкози в крові. Може падати зір, боліти ноги, йти оніміння. Йдуть судинні розлади. Судини у нас знаходяться по всьому організму, але першими страждають очі, нирки і ноги", — повідомила лікар.
"Повних людей (серед хворих на діабет. — Ред.) — 90-95%, але ще 5% — це цукровий діабет першого типу. Де навпаки не виробляється інсуліну достатньо. Це може бути наслідок хронічних панкреатитів, загострень, операційних проблем, а може бути після інфекції, нервового потрясіння. На цукровий діабет першого типу страждають молоді люди, але можуть і старшого покоління", — додала вона.
Читайте: Перекус до школи: дієтолог назвала найкращі продукти
Михайленко також зазначила, що при першому і другому типі діабету обов'язково потрібні фізичні навантаження:
"При першому типі буде менше інсулінотерапії, при другому типі — менше лікарських засобів. Підвищується чутливість рецепторів до інсуліну. Діабет — це спосіб життя. Людина повинна постійно контролювати свій цукор, переваги, фізичні навантаження, емоційні переживання. Емоції підвищують цукор. Контролювати цукор треба весь час після їжі дві години. Все це треба тримати під контролем".
Як повідомляв ObozTV, раніше дієтолог Галина Незговорова дала українцям корисну пораду щодо здорового харчування.
Інформаційне шоу "Студія Обозреватель" дивіться щодня по буднях о 10:00 на ObozTV.