Антибіотики: прості правила порятунку життя

Антибіотики: прості правила порятунку життя

Відтоді, як на початку XX століття доктор Флемінг відкрив здатність пеніциліну вбивати бактерії, цей винахід врятував мільйони людських життів.

Однак із часом медики так часто зловживали застосуванням антибіотиків, що вони перестали діяти на багато штамів бактерій.

У результаті розвитку резистентності (несприйнятливості) до антибіотиків звичайна пневмонія знову може стати смертельно небезпечним захворюванням навіть для жителів цивілізованих країн у розвиненому XXI-му столітті.

У яких випадках призначення антибіотиків буде марним, а коли - необхідним? Про це спеціально для читачів "МедОбоз".

Призначення антибіотиків: пам'ятайте прості правила

Відразу відзначимо: зрозуміло, кожен дипломований лікар зобов'язаний знати ці прості правила перед тим, як прийняти рішення про призначення або непризначення антибіотиків. На жаль, так буває не завжди.

Ось чому потенційному пацієнтові слід і самому знати, у якому випадку призначення антибіотика необхідне, а в якому - просто неприпустиме.

Отже, перш ніж призначити антибактеріальний препарат, лікар зобов'язаний призначити загальний аналіз крові пацієнта, щоб з'ясувати, яка наявність лейкоцитів, лімфоцитів і який рівень ШОЕ.

За результатами аналізу крові, якщо в пацієнта:

- підвищені лейкоцити, лімфоцити та ШОЕ - то причиною запального процесу є вірус, і призначення антибіотика безглузде і шкідливе;

- підвищені лейкоцити (палички/сегменти/нейтрофіли) і ШОЕ, але при цьому спостерігається ЗНИЖЕННЯ кількості лімфоцитів, то причина запального процесу - бактеріальна клітина, а значить, призначення антибіотика необхідне;

- нейтрофіли в нормі - ймовірно, бактеріальна інфекція відсутня, і призначення антибактеріального препарату безглузде і шкідливе;

- підвищені не тільки лейкоцити, але й лімфоцити - антибіотик не призначають, оскільки кількість лімфоцитів зростає тільки при вірусних захворюваннях, а на віруси антибіотики не діють - тільки на бактерії.

Запам'ятайте: в жодному разі не слід приймати антибіотики перед тим, поки на руки не отримано аналіз крові з лейкоцитарною формулою!

Як лікувати вірусну інфекцію

Тепер ви знаєте, що на віруси антибіотики (антибактеріальні препарати) не діють - тільки на бактерії.

Ми так звикли, що будь-яке підвищення температури, нежить, кашель та інші симптоми застуди потрібно лікувати антибіотиками, що губимося, не знаючи, як лікують віруси. Що ж робити, якщо ви дізналися, що причина вашої недуги - у вірусі, а не в бактеріальній інфекції?

Лікування вкрай просте. При зустрічі з вірусом ми:

- багато п'ємо;

- промиваємо ніс;

- поводимо іншу симптоматичну терапію (збиваємо температуру, якщо вона вище 38,5°С, закрапуємо ніс судинозвужувальними препаратами, ін.);

- регулярно провітрюємо та зволожуємо приміщення.

Що робимо при бактеріальній інфекції

Якщо результат аналізу крові показав, що вам необхідна антибіотикотерапія, то вам потрібен лікар, який призначить потрібний вам антибіотик у потрібному дозуванні.

Важливо: якщо вам уже відомо, що якийсь вид антибіотика на вас уже не діє, то ця інформація обов'язково повинна бути записана у вашій карті на видному місці! Адже через безконтрольне призначення антибіотиків у багатьох людей уже розвинулася резистентність до деяких антибактеріальних препаратів, і при призначенні він не діє так, як очікувалося. Як наслідок, негативний вплив бактерії на організм посилюється, і хвороба розвивається далі.

Лайф-хаки від доктораЗверніть увагу!

Якщо у вас вірус, але тим не менше, висока температура тримається 4-5 днів - це нормально, і не повинно лякати, адже це просто захисна реакція організму.

Якщо погано збивається температура, додайте до жарознижувальну Но-шпу, або інший препарат із дротаверином, вона зніме спазм судин і температура знизиться.

Часто дорослих турбує тривалий нежить у дітей, вони бояться, що у них почнеться гайморит і намагаються напихати їх антибіотиками. Таким батькам потрібно знати: у дітей у віці 3-6 років практично не буває гайморитів, тому що в них не сформовані ні гайморові, ні фронтальні пазухи. Тривалий нежить із виділеннями (соплями) будь-якого кольору - це в 99% випадків запалення глоткової мигдалини (аденоїдит, аденоїди), або реактивний вторинний нежить.

Якщо аналіз крові підтвердив, що у пацієнта все ж є бактеріальна інфекція, і лікар призначив антибіотики, то цей антибіотик даємо строго за призначеним курсом і обраною дозою! Не потрібно вважати себе розумнішими за лікаря й самостійно продовжувати собі або дитині курс лікування антибіотика чи збільшувати дозування препарату!

За наявності диспепсичних проявів (легка нудота, пронос, відчуття, що в животі "крутить") - антибіотик даємо в уколах.

Пам'ятайте: антибіотик - НЕ вітамінка, його не можна призначати без серйозної причини. Антибактеріальний препарат діє саме на бактерії, причому кожен препарат - на свої. Тому ні призначати його самому собі самостійно, ні тим більше намагатися лікувати вірус за допомогою антибактеріального препарату не тільки безглуздо, але й шкідливо. Адже кожне призначення антибіотика сприяє розвиткові резистентності організму до нього. А це означає, що якщо в майбутньому людина зіткнеться з атакою бактерій, то антибіотик їй уже не допоможе, і лікуватися буде набагато складніше.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті призначені для загального інформаційного використання і не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти "MedOboz", гарантують, що весь контент який ми розміщуємо, публікується і відповідає найвищим медичним стандартам.Наша мета в максимально якісному інформуванні пацієнтів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань для їх своєчасного звернення на очну консультацію до лікаря.

Популярні лікарі

Ліки