Епідсезон та воєнний стан: ускладнення отримання медичної допомоги

Епідсезон та воєнний стан: ускладнення отримання медичної допомоги

Щороку грип та ГРВІ шкодять здоров’ю українців та економіці країни. Новий епідсезон 2023–2024, що офіційно розпочався 2 жовтня, легким не буде. Через війну багато українців втратили вільний доступ до своїх лікарів або медичних послуг, у деякі регіони постачання вакцин і ліків відбувається із затримками. І що ж залишається для захисту свого здоров’я від вірусів?

Складність створення нормальних побутових умов і доступу до медицини, хронічний стрес, часте перебування у замкнених приміщеннях зі скупченням людей, нестача вітамінів, недосип – чудові умови для ураження організму вірусним захворюванням. Часто небезпеку так званого сезону грипу та застуд недооцінюють. А даремно. Люди хворіють не тільки на грип. У цей період активно циркулюють COVID-19, риновірус, аденовірус, РС-вірус тощо. Ними дуже легко інфікуватися і заразити інших, важко лікувати, а найгірше, що може статися – це отримання ускладнення і навіть летальний кінець.

Відео дня

Як отримати медичну допомогу під час воєнного стану?

Війна змусила мільйони українців покинути свої домівки та змінити місце проживання. Якщо людина захворіла на грип або ГРВІ, то вона може отримати кваліфіковану допомогу сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Для цього треба зробити:

  • На новому місці проживання достатньо звернутися до найближчої амбулаторії або центру первинної медичної допомоги. Допомогу можна отримати без укладання нової декларації.
  • Якщо є можливість, дистанційно чи онлайн підтримувати контакт зі своїм лікарем. Адже він краще знає і розуміє потреби свого пацієнта, а, отже, дієвіше допомагає. Особливо актуальний такий зв’язок, коли є необхідність отримати рецепт на ліки, направлення до іншого спеціаліста або на базові аналізи.
  • Укласти декларацію з новим лікарем. Для цього потрібно мати паспорт або документ, що посвідчує особу, для дитини – свідоцтво про народження. Уклавши нову декларацію, стара анулюється автоматично.

Як зробити щеплення від грипу під час воєнного стану?

Варто зробити щеплення від грипу восени, на початку сезону. Імунітет сформується протягом двох-трьох тижнів. Насамперед вакцинуватися варто вагітним, дітям до 5 років, людям 60+, тим, хто має хронічні захворювання та з професійної групи ризику (медпрацівники, вчителі, військові тощо). Вакцина не захищає на 100% від ураження, однак суттєво знижує ризик зараження та ускладнень, а також не створює навантаження на систему охорони здоров’я.

Щеплення від грипу є рекомендованим, тому придбати вакцину можна самостійно в аптеках, а саме щеплення зробити у сімейного лікаря. Також платне щеплення є у приватних медзакладах. Безоплатне щеплення від грипу можуть отримати за заявками сімейних лікарів медики, вагітні та військові (ЗСУ, СБУ, МВС).

Які методи профілактики запобігають захворюваності на грип та ГРВІ

  • Звичка завжди мити руки: якщо немає доступу до води з милом – користуватися антисептиками.
  • Не торкатися руками обличчя (особливо рота, носа та очей).
  • Кашляти і чхати або у згин ліктя, або у паперову серветку (яка одразу після використання викидається у смітник).
  • Правильна особиста гігієна (користуватися індивідуальними рушниками, посудом, пляшкою тощо).
  • Пропивати курс противірусних препаратів. Вони стимулюють внутрішні механізми імунітету людини проти практично всіх патогенів, що викликають респіраторні захворювання. Обирати краще ті противірусні, що розроблені на рослинній основі – вони безпечні, підходять для тривалого використання та містять флавоноїди – це природні сполуки, що здатні пригнічувати реплікацію вірусів.
  • Дбати про себе: спати по 8 годин на добу, займатися фізичною активністю, правильно харчуватися, не зловживати алкоголем, вміти розслаблятися і знімати стрес.
  • Вдома і на робочому місці регулярно робити вологе прибирання та провітрювати приміщення.
  • Уникати місць скупчення людей.
  • За перших ознак хвороби – залишатися вдома та за потреби у громадських місцях використовувати засоби індивідуального захисту (маски).
  • Наявність аптечки з такими препаратами: противірусний, жаро- та болезнижуючий, льодяники для горла, спреї для носа на основі морської води.
disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки