Мутація вірусу грипу: чому він так швидко змінюється і чим страшні епідемії

7,5 т.
Мутація вірусу грипу: чому він так швидко змінюється і чим страшні епідемії

Одна з найстрашніших інфекцій – це звичайний грип. За даними ВООЗ, щорічно він забирає від 250 до 500 тисяч життів, а в деякі роки – мільйони. Наймасштабніша епідемія грипу – знаменита Іспанка 1918 року, яка скоротила населення нашої планети. Як відомо, від грипу треба робити щеплення щороку, адже щороку до нас приходить новий його різновид. Але і вакцини не дають гарантії того, що ваш організм протистоїть перед вірусом.

Унікальність вірусу грипу

Вірус грипу дуже швидко поширюється і розмножується. Це веде до безлічі мутацій в їх генах. Існують два типи поверхневих білків вірусів грипу: гемаглютиніни (Н) і нейрамінідази (N). За їх типам дають назви різним штамів вірусів грипу, кожен з них має унікальний код. Наприклад, свинячий грип вірусологи називають H1N1, пташиний – H5N1. Виділяють три типи вірусів: А, В і С. В даний час виявлено понад 2000 варіантів вірусу грипу, і кожен вірус продовжує невпинно змінюватися. Прогнозувати видозміна грипу можливо (що зараз і відбувається) але немає ніяких гарантій, що вірус не вийде з-під контролю, крім того, мутації відбуваються на стільки блискавично, що створені вакцини швидко застарівають.

Відео дня

Пандемії, які вбивають мільйони

Всі найбільші пандемії грипу ХХ століття викликалися мутаціями, коли штами, які утворювалися з різних видів організмів, наприклад з птахів, свиней, перемішувалися і давали щось нове, з чим організм людини раніше не стикався і не міг адекватно впоратися. Так, Іспанський грип 18-го року (штам H1N1) забрав життя близько 50 мільйонів чоловік – більше, ніж чисельність населення України! Азіатський грип (штам H2N2) 57-го року забрав 70 тисяч чоловік, Гонконгський (H3N2) 68-го року – 34 тисячі. Під час пташиного грипу (H5N1), який вирував з 2003 по 2008 рік, загинуло 360 осіб, а свинячий грип (А / H1N1) 2009 року забрав життя 2600 людей.

Мутація вірусу грипу: чому він так швидко змінюється і чим страшні епідемії

До чого нам варто готуватися?

Як відомо, Всесвітня організація охорони здоров’я випустила Глобальну стратегію з грипу на 2019-2030 рр. Її мета – в попередженні сезонного грипу, перешкоди передачі грипу від тварин людині і підготовці до наступної пандемії грипу. Крім того, ВООЗ опублікувала доповідь, в якій повідомляється, що нова пандемія може вбити десятки мільйонів людей. За минулу 100 років швидкість поширення пандемії багаторазово зросла. Щодня мільйони людей переміщаються на літаках з континенту на континент протягом лічених годин. Отже, віруси-вбивці можуть поширитися по всій планеті всього за 36 годин і погубити більше людей, ніж знаменита Іспанка. Передбачається, що національні системи охорони здоров’я бідних країн впадуть і не зможуть впоратися з хворобами. Щоб попередити такий результат, пильно вивчають мутацію вірусів, намагаються спрогнозувати як саме вони можуть трансформуватися.

У цьому сезоні в Україні і по всій Північній півкулі будуть циркулювати чотири види вірусу грипу: A / Brisbanel 02120 1 S (H1N1) pdm09; A / Kansasll4l2017 (H3N2); B / Coloradol06l2017 (лінія B / Victoria / 2l87); B / Phuketl3073l2013 (лінія B / Yamagata / l6 / 88). Найнебезпечніші з них – віруси типу А. А ось останній зі списку – малоймовірний.

За прогнозами, в країні перехворіє кожен шостий українець – більш ніж на мільйон чоловік більше, ніж у минулому році. У зоні ризику – люди похилого віку, діти, вагітні та люди з серйозними хронічними захворюваннями. У минулому році грип забрав життя 64 українців, серед них 17-діти. Більше інформацїї читайте на сайті Грип.ua.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки