Профілактичні засоби для зниження ризику зараження вірусами

Профілактичні засоби для зниження ризику зараження вірусами

Віруси завжди знаходяться поруч з людьми. Але найбільшого занепокоєння вони викликають в осінньо-зимовий період – так званий сезон грипу та застуд. Як мінімізувати ризики інфікування та захистити здоров’я своє та близьких?

Щороку кожен українець хворіє на застуду або навіть грип з коронавірусом. Особливо діти. На лікування витрачається дорогоцінний час, здоров’я та кошти. Тож можливо краще запобігти недузі? Як кажуть, прості речі рятують життя. Отже, пригадаймо, які дії та чому потрібно зробити, щоб знизити ймовірність заразитися вірусом грипу чи застуди:

  • Вакцинуватися. Щеплення точно допоможе знизити ймовірність захворіти або перенести без ускладнень грип та COVID-19. На жаль, від ГРВІ вакцин не існує. Доцільно щепити дітей (від грипу – з шести місяців, від коронавірусу – з 5 років), вагітних, людей віком 60+, хто має хронічні захворювання та перебуває в професійній групі ризику (медики, освітяни, військові тощо).
Відео дня
  • Ретельно мити руки. В принципі пандемія привчила більшість людей до цієї звички, але нагадати не завадить. Мити руки треба теплою водою з милом. Якщо немає такої змоги – користуватися антисептиком. Мило та спирт не просто змивають віруси з поверхні шкіри, а й руйнують захисну оболонку, нейтралізуючи їх.
  • Не торкатися руками обличчя. Дуже просто інфікуватися, якщо потерти очі, ніс або рот. Вірус з рук потрапить на слизові, які часто у цей період пересохлі, а звідти далі в організм, де почне розмножуватися.
  • Не контактувати з хворим. Зараження через прямий контакт відбувається під час розмови, рукостискання, обіймів, поцілунків. Якщо такий контакт відбувся або за появи перших ознак ГРВІ, доцільно з метою профілактики пропити курс противірусного препарату (тривалість та дозування зазначені в інструкції кожного з них). Мета прийому противірусного засобу – не дати інфекційному агенту розмножуватися в організмі. Якщо вірусне навантаження на організм буде незначним, то імунна система здатна легко впоратися з патогенами.
  • Не торкатися предметів загального вжитку. Можна інфікуватися, якщо торкнутися кнопки ліфта, канцелярських предметів, вимикача, пульта, грошей, дверної ручки після того, як до неї торкався хворий. Живучості вірусів на поверхнях цілком достатньо. На твердих поверхнях (металі, склі, пластику) віруси живуть до кількох діб. На тканинах та папері – до 10–12 годин. У повітрі віруси життєздатні до 9 годин.
  • Слідкувати за гігієною чхання. Кашляти і чхати потрібно в згин ліктя або в паперову серветку, яку після використання одразу викидають у смітник. Це унеможливить розповсюдження патогенів. Під час чхання чи кашлю віруси разом з аерозолем (мінікраплинками слини) розлітаються на 2 метри. Так само далеко вони полетять, коли людина кричить, співає чи голосно розмовляє – бо у цих випадках доводиться сильніше видихати повітря.
  • Зволожувати повітря. Вірусам легше виживати та поширюватися при прохолодній сухій погоді. А людині сухе прохолодне повітря заважає захищатися від них – знижується імунітет, пересихають слизові. Це підвищує ризик підчепити вірус. Отже, варто мати гігрометр і за потреби користуватися зволожувачем повітря, робити вологе прибирання і регулярне провітрювання.
  • Дистанціюватися. Це означає зайвий раз не відвідувати місця масового скупчення людей. Наприклад, за можливості не їздити громадським транспортом в години пік, уникати черг, працювати з дому, а не в офісі тощо.
  • Дбати про стан імунітету. Імунітет – це основний захист. Він черпає ресурси з організму. Тому для сильного імунітету потрібні сили, які формуються з восьмигодинного сну, щоденної фізичної активності, перебуванні на свіжому повітрі, відмови від алкоголю та шкідливих звичок, налагодження правильного раціону та вміння долати стрес.

Якщо максимально намагатися дотримуватися цих методів, то є досить високі шанси уникнути респіраторних захворювань цього сезону.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки