В аптеках — паніка: українців залишили без ліків від грипу
В Україні з аптек зник препарат від грипу "Таміфлю". Фармацевти кажуть, що його немає вже два місяці.
Там, де з'являються дефіцитні ліки, їхня ціна зростає аж удвічі. Але лікарі попереджають — геть усім приймати цей препарат не слід, тим більше він може викликати і побічні ефекти. Детальніше — у матеріалі OBOZREVATEL.
Головне:
Через дефіцит таблеток ціни зросли удвічі.
Лікарі попереджають про побічні ефекти.
В аптеках немає навіть тесту на грип.
Через дефіцит ціни зросли
В аптеці "Фармація" №1 на вул. Володимирській у Києві "Таміфлю" немає вже два місяці. "Привозять буквально одну упаковку і її відразу викуповують. На складі цих ліків вже давно немає", — розповіла OBOZREVATEL провізор.
Така сама ситуація і в "Аптеці для економних" на вул. Попудренка у столиці. Тут вже три місяці цих ліків не бачили. "Зі складу продали залишки з минулого року. Нового не надходило, вже місяці три його у нас немає", — повідомила нам фармацевт.
У "Фармаптеці" на Златоустівській підтвердили — "Таміфлю" давно немає, його навіть не замовляють на складі. В аптеці "Гормональних препаратів" на бул. Лесі Українки ліків від грипу також не виявилося. "Зараз перебої з "Таміфлю", його немає. І ніяких аналогів теж немає в аптеці", — повідомила провізор. Та сама ситуація у Харкові і Львові.
Читайте: Небезпечний грип ''косить'' українців: як врятуватися
Зате дефіцитний препарат від грипу можна купити в інтернеті. Тут його продають по 650 грн з рук на сайтах безкоштовних оголошень. А ось в інтернет-аптеці "Норма" нам повідомили, що ліки з доставкою по столиці коштуватимуть 1560 грн. "Але можемо вам надіслати поштою, це коштуватиме 1080 грн, щоправда, буде завтра", — сказав працівник.
У київській аптеці на Голосіївському проспекті пообіцяли, що препарат від грипу у них буде вже у вівторок, 5 лютого. Його ціна 1000 грн за упаковку. Хоча ще до нового року ліки коштували не більше 600-700 грн.
Немає навіть тесту на грип
Завідувач відділенням терапії Київської міської лікарні №11 Григорій Солонинка вважає, що в дефіциті винні чиновники, які не попередили про насування епідемії грипу групи А.
Дивіться відео за темою:
{"title":null,"id":"2595253"}"Річ у тім, що "Таміфлю" є єдиним препаратом для лікування грипу групи А, рекомендованим нашими протоколами. Ніхто чомусь не попередив комерційні компанії про те, що треба його купувати. В аптеках немає і тесту на грип, який можна провести в домашніх умовах. Дивлюся виступ чиновника МОЗ, яка говорить — а навіщо вам тест, йдіть до сімейного лікаря, він вам поставить діагноз. Як лікар без тесту може поставити діагноз?", — дивується у бесіді з OBOZREVATEL Солонинка.
Від ліків дітей нудить
Однак "Таміфлю" може викликати і побічні ефекти. Найчастіше батьки скаржаться, що від цих ліків у дітей буває блювота. "Молодшому призначили "Таміфлю", і його сильно нудить. А лікар сказав, що нічого більше від грипу не допоможе", — скаржиться нам мама маленького Марка Вікторія Захарченко з Харкова.
Також були повідомлення про те, що в перші 24-48 годин осельтамівір (діюча речовина "Таміфлю") може викликати навіть психічні розлади: пригнічений настрій, напад паніки, оману, марення, особливо у дітей. Першими забили на сполох у Японії. Вони навіть почали використовувати спеціальну упаковку, де попереджається, що не варто давати ці ліки дітям.
В результаті осельтамівір перевіряла Кокранівська група — це міжнародна некомерційна організація, що вивчає ефективність медичних технологій. Вони регулярно публікують свої огляди. Висновок комісії – ефект препарату сильно перебільшений.
Читайте: Легко сплутати з грипом: Україна на порозі небезпечної епідемії, багато смертей
Геть усім пити не варто
За словами лікаря-інфекціоніста Віталія Євтушенка, ці ліки насправді можуть викликати блювоту.
"Повідомлялося про те, що в окремих випадках бувають нервові розлади, але я у своїй практиці з цим не стикався. Хіба що буває нудота. Але і геть усім приймати "Таміфлю" не слід. Його лікарі виписують тільки за показаннями. Наприклад, дітям до 1 року. Або якщо у людини грип протікає важко, є хронічні захворювання, в таких випадках, щоб уникнути важкої пневмонії, прописують "Таміфлю". А просто пити його від високої температури і головного болю не потрібно", — пояснив OBOZREVATEL Євтушенко.
Також лікар вказує на один нюанс. Згодом сила дії препарату зменшується. "Якщо ще на початку сезону грипу, в листопаді, він добре бореться з хворобою, і пацієнти, що приймають його, можуть і не заразити своїх рідних, то вже до весни його дія зменшується. Тобто вірус пристосовується до ліків", — каже Євтушенко.
Читайте: Тисячі хворих і летальні випадки: в українській ''столиці грипу'' відзвітували про ситуацію
За словами лікаря, лікарні дефіцитним препаратом забезпечені. "Ще перед початком епідемії були зроблені закупівлі, тому ці ліки у стаціонарах є", — підсумував Євтушенко.