МоваЯзык

/ Новини медицини

Легко сплутати з грипом: Україна на порозі небезпечної епідемії, багато смертей

Нинішній спалах кору триватиме довше, а постраждає від нього набагато більше українців. Водночас цей вірус відрізняється від того, який гуляв Україною в 2006 і 2012 роках.

Фахівці кажуть, що вірус завезли до нас із Європи. Натомість у Польщі стверджують, що це ми заражаємо їх кором. Детальніше — у матеріалі OBOZREVATEL.

Головне:

  • Відсоток хворих на кір, у яких були щеплення, такий самий, як і в невакцинованих.

  • Нинішній вірус кору — не український.

  • У перші дні кір легко сплутати з грипом.

Інфекційні відділення забиті хворими

Нинішня статистика з кору нагадує військову. Нещодавно від цієї інфекції у Хмельницькому помер чоловік 35 років, який був вакцинований двічі в дитячому віці. У Рівненській області помер 27-річний чоловік. Лікарі зазначають, що у нього був ще й цукровий діабет, тому хвороба протікала важко.

За тиждень, із 11 по 18 січня цього року, в країні на кір заразилися 3450 осіб, троє померли. А всього з початку 2019 року вірус підхопили 8500 українців.

Дивіться відео за темою:

Найгірша ситуація — у Львівській, Рівненській, Вінницькій, Хмельницькій областях та в Києві. У Луцьку в школи й дитсадки не пускають дітей, у яких немає довідок про щеплення.

У столиці інфекційні відділення зараз забиті хворими. "Це правда, пацієнтів дуже багато", — розповів OBOZREVATEL лікар-інфекціоніст, професор Сергій Крамарєв.

Це підтверджує нам і доцент кафедри медуніверситету, дитячий лікар-інфекціоніст Віталій Євтушенко.

Хворіють і вмирають від кору й ті, хто робив щеплення

У Міністерстві охорони здоров'я вже замислилися про те, щоб визнати масове зараження кором епідемією. Днями збереться комісія, щоб вирішити це питання. Поки ситуацію лікарі називають спалахом. А в лютому мобільні групи медиків вирушать у Львівську область, щоб у школах вакцинувати дітей, які свого часу не зробили щеплення від кору. Щоправда, інші лікарі запевняють, що під час епідемії грипу цього робити не можна.

Подібні епідемії спостерігалися в Україні у 2006 і 2012 роках. "Щоправда, тоді здебільшого хворіли діти, бо серед них було багато невакцинованих. Тепер до них підключилися і дорослі. Тобто кількість людей, які відмовлялися від вакцинації, зростає", — вважає Сергій Крамарєв. Тому, за його словами, нинішня епідемія триватиме довше.

А ось лікар Віталій Євтушенко додає, що хворих зараз більше, ніж у попередні два спалахи. "Є декілька випадків серйозних ускладнень, таких як енцефаліт", — каже він.

Чому ж тоді хворіють і навіть помирають люди, які вакцинувалися? За даними Євтушенка, відсоток хворих зі щепленнями приблизно такий самий, як і хворих без щеплень!

Крамарєв вважає, що могла підвести вакцина. "Можливо, вона була неякісною, десь порушили холодовий ланцюжок, і вона втратила свої властивості", — припускає лікар. До того ж у важкі 90-ті в країну завозили не найякіснішу вакцину.

У будь-якому разі, як стверджують лікарі, люди зі щепленнями перенесуть кір легше і ускладнень буде менше, ніж у людей без щеплення.

До речі, нещодавно стало відомо, що найвідсталіше за вакцинацією село — Шевченкове в Одеській області. Тепер тут захворіли 78 осіб, а батьки відмовляються класти дітей в лікарню. Як кажуть в Одеській обладміністрації, у селі в одній із церков закликали не робити щеплення, і люди слухалися. У селі ж чотири церкви — дві баптистські, одна п'ятидесятників і одна православна. Нині керівники релігійних громад стверджують, що нічого такого у них не було.

Румунський вірус

Лікар Віталій Євтушенко зазначає, що зараз в Україні людей вражає трохи інший вірус кору, не такий, як у 2006 і 2012 роках.

"Він має європейську прописку, і прийшов до нас із Румунії. Річ у тім, що за структурою віруси трохи відрізняються. Зараз вчені навіть складають спеціальну карту, де вкажуть, якій країні характерний певний вірус. Це треба для того, щоб відслідковувати його переміщення", — пояснив Євтушенко.

Щоправда, у Польщі зараз б'ють на сполох, стверджуючи, що саме українці ввезли до них вірус кору, до цього у них цієї хвороби не було декілька років. Саме так заявив головний санітарний інспектор країни Ярослав Пінкас. У листопаді минулого року в Польщі зафіксували 17 випадків захворювання на кір, серед них був тільки один українець. Але цього було достатньо, щоб заговорити про те, аби не впускати в країну іноземців без довідок про вакцинацію.

Також 22 грудня минулого року стало відомо, що працівник лікарні МВС й адміністрації Польщі, який не так давно повернувся з України, захворів на кір. А нещодавно у п'яти українських працівників м'ясокомбінату в Морлінах (Польща) виявили це захворювання.

Як відрізнити кір від грипу

Також лікарі зазначають, що нинішній спалах кору ускладнюється ще й епідемією грипу. У перші декілька днів їх важко відрізнити навіть фахівцеві. "Нежить, висока температура — все як під час грипу. Щоправда, під час кору в роті можуть з'явитися білясті плями, і дехто плутає їх із ангіною. А ще кон'юнктивіт. Висип може з'явитися пізніше", — пояснює Євтушенко.

Також вірус кору може вражати й внутрішні органи. "Висипи ж бувають і на слизових оболонках внутрішніх органів. Вони здатні вражати кишечник, тому в людини може бути пронос і навіть щось схоже на дизентерію", — каже Крамарєв.

Лікарі вважають, що кір можна лікувати і в домашніх умовах. "Якщо це не маленька дитина, якщо немає хронічних захворювань. Якщо у вас температура, ви її збиваєте і почуваєтеся нормально, то можна хворобу лікувати й удома. Але лікар обов'язково має оглянути хворого і призначити лікування. Бо висип може бути й під час інших, досить небезпечних хворобах", — вважає Євтушенко.

За кором прийшла дифтерія

Уже збуваються прогнози про те, що слідом за кором прийде і дифтерія. "У минулому році зафіксовано вісім випадків дифтерії. Цього року поки не було", — зазначає лікар Крамарєв.

Такі випадки були у Київській області та в Чернігові. "Але ця хвороба поширюється не так швидко, як кір. Адже кір передається повітряно-крапельним шляхом: якщо у класі захворіє один учень, то він може заразити половину дітей. А ось дифтерія бактеріального походження, і передається під час близького контакту. Умовно кажучи, хворий може заразити лише своїх сусідів по парті", — каже Євтушенко.

Підписуйся на наш Telegram. Отримуй тільки найважливіше!

Читайте всі новини по темі "Ексклюзив" на сайті "OBOZREVATEL".

Місце
Тег
20
Коментарі
187
15
Смішно
18
Цікаво
263
Сумно
24
Треш

Блоги медицини