Вплив COVID-19 на дихальні шляхи: як уникнути гострого ураження легень

Вплив COVID-19 на дихальні шляхи: як уникнути гострого ураження легень

Відомо, що представники сімейства коронавірусів, включаючи SARS-CoV-2, зазвичай проникають в організм людини через слизову оболонку носа і ротоглотки, досягаючи легень.

Захворювання COVID-19 може супроводжуватися множинними ураженнями органів і систем, але першими на собі відчувають вірусний удар дихальні шляхи. Більшість випадків важкого перебігу, розвитку ускладнень і збереження протягом тривалого часу наслідків пов'язані саме з органами дихання.

Які це стани, наскільки вони прогнозовані та чи можна їх уникнути – розглянемо в статті.

Як COVID-19 впливає на дихальні шляхи людини?

Відео дня

Симптоми COVID-19 є типовими для респіраторної інфекції:

  • підвищення температури тіла,

  • біль у горлі,

  • закладеність носа,

  • сухий кашель,

  • задишка.

Вірус SARS-CoV-2 може спричиняти розвиток таких станів з боку легенів, як пневмонія, а у важких випадках виникає загрозливе для життя ускладнення – гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС), що супроводжується дихальною недостатністю і вимагає проведення штучної вентиляції легенів.

Причиною цього стає різке підвищення рівня прозапальних цитокінів, що в кінцевому підсумку може призвести до виникнення фіброзу легенів. Високі рівні прозапальних цитокінів та виражене вірусне навантаження також є причинами численних патологічних станів. Дихальні розлади, які тривалий час зберігаються після гострого періоду, вимагають проведення реабілітації.

Наслідки, які виникають при ураженні легенів на тлі захворювання на COVID-19

Наслідки запальних змін COVID-19 для легеневої функції та запалення дихальних шляхів досі активно досліджуються. Проте, сьогодні накопичено достатньо даних про те, що ці наслідки виникають і при відсутності належної уваги до них і можуть носити незворотній характер.

Проведені дослідження, в яких показано, що пацієнти, які перенесли ураження легень при COVID-19, схильні до більш високого ризику розвитку рестриктивних захворювань легень після одужання. Тому рекомендується довгострокове спостереження за станом легень у перехворілих на COVID-19.

Крім цього, організм хворого на COVID-19, як і при будь-якій іншій інфекції, стає більш вразливим для зараження іншими інфекційними агентами, насамперед вірусами ГРВІ, що може призводити до додаткового пошкодження легенів.

Тому питання ефективної профілактики, адекватного лікування та проведення реабілітаційних заходів є необхідними заходами для зниження ступеня тяжкості ушкодження легень при COVID-19, відновлення їх функціонального стану до вихідного рівня, а також захисту від приєднання іншого інфекційного захворювання.

Від чого залежить ступінь пошкодження легень при COVID-19?

Лікарі вважають, що ступінь пошкодження легень обумовлений тяжкістю перебігу COVID-19, що залежить від вірусного навантаження та кількості вірусів, отриманих при зараженні, початковим станом здоров'я людини, а також своєчасністю та адекватністю лікувальних заходів. Очевидно, що чим менше вірусів, тим легший перебіг має захворювання і тим менша вираженість легеневого пошкодження, а значить робота легенів відновиться швидше.

Стан здоров'я, тобто наявність хронічних захворювань легенів (передусім хронічного обструктивного захворювання легень) або хвороби серця також підвищують ризик розвитку важкого захворювання.

Не менш важливий і фактор правильного лікування. Одужання пацієнта і довгострокові наслідки перенесеного COVID-19, зокрема з боку легенів, залежать від того, як швидко розпочато і яке лікування йому проведено. Своєчасно надана медична допомога дозволяє звести до мінімуму пошкодження легенів.

Чи можливо при захворюванні COVID-19 знизити ймовірність пошкодження легенів?

Ступінь тяжкості перебігу захворювання, як і ймовірність розвитку важких уражень внутрішніх органів, насамперед легень, можливо зменшити кількома шляхами. Перш за все, це профілактика зараження коронавірусною інфекцією, яка включає вакцинацію. Її передовсім проводять людям з групи ризику щодо важкого перебігу COVID-19 (хронічні захворювання органів дихання і серця, цукровий діабет тощо), у яких висока ймовірність важкого ураження легень.

Не менш значущим є і правильне лікування захворювання, яке починається з раннього виявлення проблеми та звернення за медичною допомогою. На цьому етапі важливо не тільки підтримати роботу легенів і провести корекцію інших порушень, а й призначити ефективну противірусну терапію препаратами, дія яких на коронавірус є доведеною, що підтверджується інформацією в інструкції щодо їх застосування.

Серед таких противірусних засобів, вплив на коронавірус яких науково доведено, є прямі противірусні препарати, що містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід. Відтепер оновлена інструкція препарату містить наукову інформацію про здатність активної речовини протефлазід специфічно впливати на вірус SARS-CoV-2 пригнічуючи активність 3СL-протеази коронавірусу та механізми прямої противірусної дії на цей вірус. Відповідні зміни внесені і затверджені наказом МОЗ України від 6 серпня 2021 р. № 1680.

Комплексне лікування із застосуванням противірусної терапії препаратами, які містять активну (діючу) речовину – рідкий екстракт протефлазід, що впливає на головний чинник патогенезу – SARS-CoV-2, дозволить знизити вірусне навантаження та сприятиме відновленню стану здоров'я органів дихання.

Анатолій Чумак, лікар-імунолог

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки