Пасхальні яйця: користь та шкода

Пасхальні яйця: користь та шкода

Неможливо уявити собі великодній святковий стіл без різнокольорових, зазвичай червоно-жовтогарячих яєць.

Традиція фарбувати яйця з'явилася давно.

На території України найдавніші знахідки датуються дохристиянською епохою – розмальовані яйця знаходили у скіфських похованнях. За часів християнства "крашанки" та "писанки", "драпанки" та "крапанки", залежно від типу малюнку, стали традиційною стравою під час великодньої трапези.

Процес фарбування, як правило, супроводжується варінням яєць вкруту. Потім протягом щонайменше тижня такі яйця постійно присутні на кожному столі. Цими днями яйця дарують, ними обмінюються, у яйця грають і навіть б'ються.

Чи корисно їсти зварені круто яйця в такій кількості? Про це розповідає лікар Віктор Литвиненко.

Які корисні речовини містять яйця, зварені вкруту

Відразу відповімо на головне питання: так. Саме зварені вкруту яйця найбільш корисні для людського організму.

Круті яйця сповнені найважливіших поживних компонентів, від білка для нарощування м'язової маси до вітамінів групи В, що прискорюють обмін речовин. Існує навіть популярна дієта зі зварених круто яєць, хоча дієтологи від неї і не в захваті.

Отже, одне велике яйце, зварене круто, містить:

- 80 калорій;

- 5 грам жирів;

- 1,5 грам ненасичених жирів;

- 1 г вуглеводів;

- 60 мг натрію;

- 1 грам цукру;

- 6 г білка;

- 2% кальцію;

- 2% калію;

- 2 грами лецитину;

- Інші корисні мікроелементи.

Білок

Яйця є здоровим джерелом білка, що є будівельним матеріалом для клітин організму.

Яєчний білок – ідеальний перекус, як для обіду в стінах офісу, так і в якості джерела протеїнів після спортивних тренувань. Білки дають відчуття ситості і в той же час сприяють зниженню ваги через збалансованість поживних речовин, що містяться в яйці.

Лецитин

Лецитин, що міститься в яйцях, також корисний для людини - він сприяє прискоренню обміну речовин, зміцненню пам'яті, імунітету, бере участь у різних функціях організму.

Жири

В одному крутому яйці міститься 5 грамів жиру, менша частина яких – насичені. Жир є важливим компонентом, оскільки присутність жиру допомагає краще засвоювати всі корисні жиророзчинні вітаміни, що також містяться в яйцях, такі як Д і В.

Вітамін Д

В одному яйці міститься понад 10% добової норми вітаміну Д, який особливо складно одержати взимку. Доведено, що вітамін Д є необхідним фактором для засвоєння кальцію, впливаючи на здоров'я наших зубів та кісток.

Також відомо, що він знижує ризик низки хронічних захворювань, таких як рак та діабет другого типу, сприяє одужанню при COVID-19.

Холестерин

Наявність холестерину в яйцях – найвідомыша причина, через яку люди протягом багатьох років "демонізували" яйця, оскільки вважається, що холестерин сприяє закупорці артерій, що негативно впливає на здоров'я серця.

Лише в одному великому яйці міститься 186 мг холестерину, що становить понад 50% рекомендованої добової численні дослідження останніх років.

Однак останні дослідження показали, що харчовий холестерин не має суттєвого впливу на рівень холестерину в крові. Шкідливий для кровоносних судин холестерин утворюється здебільше внаслідок особливостей метаболізму людини, а не надходить ззовні, з їжею.

Вітаміни групи В

Вітаміни групи В необхідні підтримки для вашого обміну речовин у відмінній формі, а яйця – чудове їх джерело.

Особливо слід відзначити вітамін B12, який має вирішальне значення для утворення еритроцитів, функціонування центральної нервової системи та особливо важливий для вегетаріанців, які не отримують його з м'ясних продуктів.

Холін

Холін – органічна сполука, яка раніше називалася вітаміном В4. Слід окремо виділити цей мікроелемент, адже це – важлива поживна речовина, що часто входить до групи інших вітамінів групи В. Він відомий своєю здатністю допомагати регулювати роботу клітин та мозку.

Адекватний рівень споживання на добу - 425 мг для жінок і 550 мг для чоловіків - важко отримати, проте в одному звареному вкрут яйці міститься 100 мг.

Чи корисні круті яйця

Як ми вже говорили, варіння вкруту - найкорисніші та найбезпечніших спосіб приготування яєць, оскільки для їх цього не потрібна рослинне або вершкове масло.

Однак, коли після великоднього тижня ви вже не зможете дивитися на круті яйця, можна їх вживати і у вигляді яєчні-омлету. За статистикою, омлет - найбільш популярний спосіб приготування яєць у світі. Якщо при приготуванні омлету ви використовуватимете високоякісну оливкову олію і відмовитеся від ідеї смажити яєчню на салі, ви все одно можете вважати яєчню – омлет здоровим вибором.

Омлети також можуть бути корисним способом їсти яйця, якщо ви заповнюєте цю яєчно-молочну суміш овочами - помідорами, болгарським перцем, цибулею. Хороші в них також печериці.

Коричневі яйця проти білих – які обрати

Ще одна велика дискусія щодо яєць полягає в тому, якого кольору яйця слід вибрати.

З одного боку, коричневі яйця вважаються якіснішими та кориснішими, ніж білі яйця, тому зазвичай вони коштують дорожче. Один експерт зазначив, що коричневі яйця насправді дорожчі, тому що в середньому вони більші і вимагають більше кормів для курей.

Дослідження показують, що здебільшого яйця будь-якого кольору мають однакові якості та насиченість поживними речовинами.