Як правильно вийти з Різдвяного посту, щоб не нашкодити здоров'ю

Як правильно вийти з Різдвяного посту, щоб не нашкодити здоров'ю

Увечері 6 січня православні християни східного обряду традиційно відзначають Святвечір - переддень Різдва.

Крім духовної складової постування, яка, без сумніву, важлива, існує й чисто фізіологічна сторона медалі. Йдеться про те, як правильно вийти з посту, не зіпсувавши здоров'я.

Про те, як правильно перейти від цілого місяця стриманості до звичайного режиму харчування й при цьому не завдати шкоди своєму організму, розбирався "МедОбоз".

У чому особливість Різдвяного посту?

Різдвяний піст, який є одним із найсуворіших і довгих постів у православ'ї, починається 28 листопада. Триває він довше місяця і поступається в своїй строгості та тривалості лише Великому посту, який передує Великодню.

Відео дня

Читайте: Готуємося до Різдва: українцям порадили, як вибрати рибу до святкового столу

Усе більше людей намагаються витримувати його, незважаючи на святкування Нового року за світським календарем. Розговіння (вихід із посту) відбувається зранку 7 січня, а у Святвечір, під час вечірньої різдвяної трапези, за якою збираються всі близькі, все ще подаються лише пісні страви. Причому цього дня їжу не вживають до самого початку вечірньої служби в церкві, близько 16-ї години. За стіл сідали, як говорили за старих часів, при появі "першої зірки" на темніючому небосхилі.

Під час Різдвяного посту не прийнято вживати продукти тваринного походження - м'ясо, молочні продукти і навіть яйця. Є один виняток для риби - її можна їсти щосуботи, щонеділі й під час великих церковних свят.

У деякі дні (четвер, суботу та вівторок) допустиме застосування рослинного масла.

У принципі, якщо така дієта не дуже тривала, то організм не тільки прекрасно з нею впорається, але й отримає деяке розвантаження. Однак після місячного утримання повернення до м'ясоїдства має відбуватися вкрай обережно, щоб не перенапружити підшлункову, печінку й кишечник, які вже відвикли від рясного вживання білка та тваринних жирів.

Чого не можна їсти після виходу з посту на Різдво

Вихід із посту є стресом для організму. Зміни в раціоні харчування вимагають великої обережності.

Порушення правил виходу з посту можуть привести до:

- гострого панкреатиту;

- появі або загостренню виразки шлунка;

- коліту;

- холециститу;

- загального поганого самопочуття.

Коли той, хто постить, не вживає м'ясо протягом тривалого часу, його організм за цей період "відучується" від вироблення деяких ферментів, які потрібні для перетравлення і розщеплення м'яса, молочних та інших білкових продуктів тваринного походження.

Відповідно, якщо при розговінні (виході з посту) почати прийом їжі з великих доз жирного м'яса, то організм просто не зможе його переробити через відсутність цих ферментів.

Тому не слід виходити з посту, вживаючи:

- смажене або копчене м'ясо/рибу;

- здобу;

- сметану, вершкове масло;

- соління, маринади.

Запам'ятайте: щоб залишитися здоровим, слід виходити з посту вкрай поступово.

Етапи виходу з Різдвяного посту

Вихід із посту, якщо його проводити відповідно до рекомендацій дієтологів і гастроентерологів, він повинен займати не менше 7-10 днів.

Почніть святковий обід із салатів. Перший прийом м'яса повинен бути маленькими порціями, а саме м'ясо бути нежирним. Перевага нажається вживанню найбільш дієтичного м'яса - курячого філе, яловичого мови або риби. З курячого м'яса бажано зняти шкірку.

У цей день допустимо починати їсти кисломолочні продукти - нежирний сир, йогурт, можна з'їсти 1-2 бутерброди з вершковим маслом і з улюбленим делікатесом (червоною ікрою, лососем).

У перші дні, якщо ви себе любите, утримайтеся від сала або смажених продуктів. Навіть яєчня спочатку буде перебором - краще є варені яйця, яйця-пашот або "в мішечок", але не більше 2 штук у день.

Можна їсти рис, відварну картоплю, тушковані овочі. Крім того, врахуйте, що порції повинні бути невеликими, щоб не порушити роботу шлунка.

Що стосується алкоголю, допустимий прийом не більше 200 грам сухого вина в день.

Через 3-4 дні після закінчення посту допустимо включити до раціону котлети, приготовані на пару, прості вуглеводи (вівсянку, гречку), адже вони сприяють засвоєнню організмом тваринного білка.

Через 7-8 днів подібного раціону допустиме повернення до звичного режиму харчування. Правда, якщо ви постили вперше, то він навряд чи знову буде вам до смаку.

Як правило, після виходу з посту люди перестають харчуватися так, як робили це раніше - у раціоні з'являється більше овочів і фруктів, а також злакових і бобових, що надзвичайно корисно для здоров'я організму загалом.

Не слід навіть через тиждень налягати на жирне м'ясо у великих кількостях, якщо у вас є які-небудь хронічні захворювання.

Починаючи з другого тижня закінчення посту можна і навіть потрібно включати до раціону соління, гострі приправи, міцні бульйони.

Що робити, якщо організм не впорався з надлишком тваринного білка?

Якщо все ж при виході з посту ви переїли їжі, яка містить багато тваринних жирів, то організм може різко на це відреагувати:

- нудотою;

- блювотою;

- здуттям живота;

- болями в кишечнику.

У цьому випадку на допомогу вам прийдуть:

- при панкреатиті (запаленні підшлункової залози) - Панкреатин, Мезим-Форте;

- при холециститі (запаленні жовчного міхура) - Аллохол, інші препарати жовчі;

- при метеоризмі - Еспумізан, Метеоспазміл.

Водночас, як радять фахівці, не слід зловживати ліками, оскільки ваш організм повинен сам навчитися виробляти ферменти для перетравлення білкової їжі.

Запам'ятайте ці прості правила, і тоді розумний і збалансований вихід із Різдвяного посту допоможе вам відновити звичний режим харчування без негативних наслідків для здоров'я.

Як раніше повідомляв "МедОбоз", міністерство охорони здоров'я України спільно з Центром громадського здоров'я та експертами-дієтологами представило національні рекомендації щодо здорового харчування і визначили найважливіші групи продуктів, які повинні входити в щоденний раціон людини.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки