Як впоратися зі здуттям живота і метеоризмом

Як впоратися зі здуттям живота і метеоризмом

Метеоризм і здуття живота – шлунково-кишкові симптоми, які найбільш часто зустрічаються, вони супроводжуються підвищеним газоутворенням, відчуттям тиску і повноти в животі. Нещодавно доктор Брайан Лейсі і його колеги з клініки Мейо в Джексонвіллі, Флорида, опублікували оглядову статтю про причини, діагностику та лікування цих станів.

Що собою являє метеоризм і здуття живота

Здуття живота визначається як вимірне збільшення обхвату живота. Метеоризм і здуття живота часто співіснують, хоча можуть виникати окремо. Ці симптоми зазвичай збігаються з іншими функціональними шлунково-кишковими розладами, такими як функціональна диспепсія, синдром подразненого кишківника і функціональний запор.

Поширеність патології

Ці подвійні проблеми часто зустрічаються, їх поширеність серед населення в цілому коливається від 16% до 31%. У пацієнтів з синдромом подразненого кишківника вона може перебувати в діапазоні 66-90%. Симптоми також частіше зустрічаються у пацієнтів з запорами та у жінок.

Відео дня

Метеоризм і здуття живота сильно впливають на якість життя. Приблизно 75% пацієнтів зі здуттям живота повідомляють про свої симптоми як від помірних до важких, а 50% кажуть, що це призводить до зниження їх здатності виконувати повсякденну діяльність з нормальним функціонуванням.

Можливі причини

Метеоризм і здуття живота можуть розвиватися по безлічі причин, включаючи харчову непереносимість, перенесену раніше інфекцію, яка порушила мікробіоту кишківника, порушення вісцеральної чутливості, затримку кишкового транзиту або аномальний вісцеро-соматичний рефлюкс.

Складнощі лікування

Терапія може бути складним завданням, оскільки не існує єдино правильного та успішного лікування, яке включало б визначення етіології, оцінку ступеня тяжкості, навчання пацієнтів і визначення очікувань. Варіанти лікування включають дієтичні зміни, антибіотики, прокінетики, спазмолітики, нейромодулятори та ін.

Що робити?

За словами професора медицини та завідувача відділення гастроентерології Медичної школи Східної Вірджинії в Норфолку, штат Вірджинія, Девіда Джонсона, ґрунтуючись на огляді колег, можна виділити найбільш важливі моменти для людей з метеоризмом і здуттям живота.

Діагностика

Для визначення основної етіології необхідні діагностичні тести. Ефективні дихальні проби, що дозволяють оцінити надлишковий бактеріальний ріст. Також є дихальні тести на непереносимість лактози та фруктози. При підозрі на глютенову ентеропатію (целіакію) доцільно проведення серологічного тестування.

Для пацієнтів з підозрою на дисфункцію тазового дна показано тестування аноректальної моторики, можливо, в поєднанні з дефекографією. Також слід враховувати зміни, пов'язані з перистальтикою шлунково-кишкового тракту, і стану шлунково-кишкового тракту. При тривожних ознаках і симптомах можуть знадобитися додаткові цілеспрямовані перевірки.

Лікування

Вибір специфічного лікування проводиться після оцінки дієти, медикаментозної терапії хронічних хвороб, поведінкових факторів, які можуть сприяти патогенезу. Терапія може включати дієтичні втручання при непереносимості вуглеводів, поведінкову терапію, зміну медикаментозного лікування та ін.

Щоб змінити режим харчування краще звернутися до дієтолога, який підбере оптимальні продукти, що знижують вираженість патології. Доказів того, що пробіотики впливають на полегшення симптомів, немає. У деяких випадках ефективне застосування спазмолітиків і секретагогів.

disclaimer_icon

Матеріали на цьому сайті рекомендовані для загального інформаційного використання й не призначені для встановлення діагнозу або самостійного лікування. Медичні експерти MedOboz гарантують, що весь контент, який ми розміщуємо, публікується й відповідає найвищим медичним стандартам. Наша мета - максимально якісно інформувати читачів про симптоми, причини та методи діагностики захворювань. Закликаємо не займатися самолікуванням, для діагностики хвороб та визначення шляхів їх радимо звертатися за консультацією лікарів.

Популярні лікарі

Ліки